ДНУ здійснює наукову діяльність за всіма пріоритетними напрямками, визначеними чинним законодавством України ...
Версія для друку

Події

Премія «Для жінок у науці»
Премію, запровадженою ТОВ «ЛОРЕАЛЬ УКРАЇНА» у партнерстві з Національною Академією Наук України під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО задля сприяння збільшенню кількості жінок, які професійно проводять наукові дослідження у галузі STEM (наука, технології, інжиніринг та математика) на території України в будь-якому закладі вищої освіти, дослідницьких центрах або Національній академії наук України, та заохочення за їхній внесок у розвиток української науки.
Премія є частиною глобальної Премії L’Oréal-UNESCO «Для жінок у науці», що сприяє збільшенню внеску жінок у сферу наукових досліджень на глобальному рівні з 1998 року.
За результатами проведення Премії, трьом Учасницям, яких Журі визначить переможницями, буде присуджено премії відповідно до Правил.
Термін проведення з 20 березня до 31 травня 2024 р.
Інформування про Правила та зміни до них здійснюється на сайті www.forwomeninscience.in.ua

НАУКОВІ ЗДОБУТКИ НАШИХ КОЛЕГ
     Щойно вийшла друком книга завідувача кафедри всесвітньої історії ДНУ Альберта Венгера та професорки Гелінади Грінченко (університет м. Вупперталь, Німеччина) «Архівно-слідчі справи про вбивства пацієнтів психіатричних лікарень окупованої Дніпропетровщини: історичне джерело, люди і пам’ять. Дніпро. Ліра, 525 с.». http://lib.dnu.dp.ua/rep/ist/knygy/avtor/Arhivno_slidchi_spravy.pdf Підготовка видання стала можливою завдяки підтримці Вічного фонду ім. д-ра Демітріуса та Марії Тодосійчук Канадського інституту українських студій. Вона стала результатом багаторічних досліджень авторів у цій царині. Попередні результати досліджень неодноразово виносилися на розгляд наукової спільноти та широкого загалу під час міжнародних конференцій та робітень, у фахових публікаціях, публічних лекціях Альберта Венгера та Гелінади Грінченко.
     Книга присвячена долі пацієнтів психіатричних лікарень Дніпропетровщини у роки нацистської окупації. Саме в ці часи було вбито більше 1000 пацієнтів Ігренської психіатричної лікарні та Васильківської лікувально-трудової колонії. У роботі розглянуто початковий етап історії цих медичних закладів та діяльність у роки окупації, політику пам’яті стосовно жертв, інформаційні можливості архівно-кримінальних справ у вивчені цього питання. Окремо розглянуто долі медиків, які були причетними до знищення пацієнтів. У виданні вміщено унікальні фотографії Ігренської лікарні та Васильківської лікувально-трудової колонії кінця 1930-х та середини 1940-х рр. Вони розкривають повсякденне життя пацієнтів та співробітників лікарні. Значну частину книги складають матеріали архівно-кримінальних справ: постанови на арешт, допити підозрюваних, покази свідків тощо.  Книга може зацікавити не лише істориків та медичних працівників, але і широкий читацький загал.Ольга Каковкіна,

заступник декана історичного факультету з наукової роботи

Вебінари «Clarivate» та «Elsevier» для українських науковців у квітні 2024 року

Вебінари безкоштовні, українською у ZOOM. Необхідна попередня реєстрація. Передбачено сертифікат учасника за умови присутності більше 90 % основного часу вебінару. 

4 квітня 2024 р. об 10:15–11:15 Тема: Розширені можливості платформи Web of Science
Тези: Як працювати з іншими базами на платформі та які дані можна отримати. Розширений пошук у Web of Science Core Collection. Скільки робіт із заданої тематики або в Nature та Science опублікували науковці певної організації або країни як це впливає на рейтинг ВНЗ; скільки статей опубліковано з права, педагогіки, філософії, лінгвістики, спорту тощо); у яких виданнях можна опублікувати роботу не англійською, які видання/роботи варто переглянути, як дізнатися про цитування у Web of Science Core Collection своїх документів, які опубліковані у виданнях, що не індексуються в базі
Реєстрація

25 квітня 2024 р. об 10:15–11:15 Тема: Рішення Clarivate для розробки вашої рейтингової стратегії
Тези: Рейтинги університетів – це популярний спосіб зрозуміти, яке місце займає той чи інший університет у ширшому академічному середовищі. Рейтинг є критично важливим чинником для студентів при виборі вищої освіти, і уряди, роботодавці та фінансові агентства більш прихильно ставляться до університетів з високим рейтингом.
Підвищення досконалості досліджень може допомогти університетам підвищити свій рейтинговий потенціал. Приєднуйтесь до сесії, щоб дізнатися більше про те, як рішення, дані та послуги Clarivate можна використовувати для підтримки стратегії рейтингу вашого університету.
Реєстрація

Вебінари від Elsevier англійською мовою проводять Customer Success Manager Elsevier Паула Мілєвська та інші:
9 квітня 2024 р. о 10:00 Тема: Як знайти відповідну літературу в Scopus
Реєстрація.

10 квітня 2024 р. о 11:00 Тема: Reaxys Monthly – навчання та «відкритий офіс» 
Реєстрація.

18 квітня 2024 р. о 10:00 Тема: Ландшафт академічних рейтингів: зміни та тенденції
Реєстрація.

Шановні колеги!
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара запрошує Вас взяти участь у Міжнародній науковій конференції «Сучасні виклики правової науки», яка відбудеться 26–27 квітня 2024 року.
До участі в конференції запрошуються науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти, співробітники наукових установ, аспіранти, здобувачі, ад’юнкти та юристи-практики.
Матеріали для участі у конференції необхідно подати до 16 квітня 2024 р.
Контакти:
З питань щодо прийому матеріалів на конференцію, сплати організаційного внеску та поштової розсилки журналів: електронна пошта: editor@apnl.dnu.in.ua, телефон: +38 (068) 822-57-65.
З організаційних питань конференції: Сачко Олександр Васильович – д.ю.н., професор, заступник декана юридичного факультету, відповідальний секретар наукового збірника «Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції».
Телефон: +38 (099) 271-44-45. Офіційний сайт: www.apnl.dnu.in.ua
Детальніше у інформаційному повідомленні

«Ніч молодіжної науки – 2024 в умовах війни”
17 травня 2024 року пройде науково-популярний захід для молодих учених України «Ніч молодіжної науки – 2024 в умовах війни”
До Дня науки в Україні Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України традиційно проводить науково-популярний захід для молодих учених України «Ніч молодіжної науки – 2024 в умовах війни”.
Мета заходу – популяризація наукових здобутків молодих учених, налагодження співпраці між молодими науковцями, встановлення зв’язків з основними стейкхолдерами та зарубіжними партнерами в умовах війни. Для участі у заході запрошуються молоді вчені з усіх регіонів України та з інших країн світу, які готові у цікавій формі репрезентувати широкому загалу результати своїх наукових досягнень.
Реєстрація триває до 2 травня 2024 року. https://forms.gle/wZ3krhy7m5iS9S579
Дата проведення: 17 травня 2024 року.
Формат проведення: онлайн (сторінка РМУ при МОН у Фейсбуці).
Координатор заходу: Перша заступниця Голови Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Анастасія Сімахова (+380504816333)

УкрІНТЕІ запрошує до спільноти експертів!
Продовження важливої ініціативи в Українському інституті науково-технічної експертизи та інформації (УкрІНТЕІ)! 
Не пропустіть свій шанс стати частиною передової наукової спільноти! Вступити до спільноти експертів УкрІНТЕІ можна заповнивши форму

Розпочав роботу офіційний сайт «Офісу Горизонт Європа в Україні»
З 22 лютого 2024 р., розпочав свою роботу офіційний сайт «Офісу Горизонт Європа в Україні»: https://horizon-europe.org.ua.
Запуск офіційного сайту дозволить отримати детальну інформацію про Рамкову програму Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа», її можливості для вітчизняних науковців, структуру, особливості участі та багато іншої корисної інформації. Функціонал сайту дозволяє знайти відомості про актуальні конкурси відповідно до напряму, тематики та очікуваного результату.
Також ви зможете ознайомитися з роботою «Офісу Горизонт Європа в Україні», метою якого є надання інформаційно-консультаційної підтримки для цільової аудиторії щодо особливостей реалізації Програми «Горизонт Європа». Так, на сайті постійно висвітлюватиметься інформація щодо діяльності Офісу, подій за участю його працівників, оновлюватимуться дані про конкурси в межах Програми, а також корисні поради для успішної участі в Програмі.

Про необхідність припинення будь-яких форм наукової
(науково-технічної) співпраці з рф та рб
     Міністерство освіти і науки України листом від 06 лютого 2024 року № 1/2017-24 звернулось до закладів вищої освіти та наукових установ щодо необхідності припинення і неприпустимості будь-якої наукової (науково-технічної) співпраці з представниками, організаціями, установами, підприємствами держави-агресора – російської федерації (далі –рф), а також республіки білорусь (далі – рб), за підтримки якої рф здійснює агресію проти України (у тому числі, на рівні спільних наукових публікацій, реалізації наукових проєктів, виконанні наукових робіт тощо).
     Нормативно-правові акти, які припиняють наукову, науково-технічну співпрацю з міністерствами, науково-дослідними установами, науковими організаціями та товариствами, закладами вищої освіти та підприємствами держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором:
  • постанова Кабінету Міністрів України від 24 березня 2022 року № 355 «Про припинення дії міжнародних договорів в галузі освіти і науки з Російською Федерацією»;
  • постанова Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2022 р. № 417 «Про припинення дії міжнародних договорів у галузі освіти і науки з Республікою Білорусь»;
  • Закон України від 19 червня 2022 року № 2299-ІХ «Про припинення дії Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про науково-технічне співробітництво».
     Крім того, відповідно до Закону України «Про санкції» від 14 серпня 2014 року № 1644-VII з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції). До видів таких санкцій, що визначені пунктом 20 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції», належить зокрема «припинення культурних обмінів, наукового співробітництва, освітніх та спортивних контактів, розважальних програм з іноземними державами та іноземними юридичними особами».
     Відтак, як зазначено в листі МОН, будь-яка співпраця з представниками держави-агресора рф, а також рб (за підтримки якої здійснюється агресія проти України), у тому числі, співпраця на рівні спільних наукових публікацій, реалізації наукових проєктів тощо мала бути припинена на виконання вимог законодавства України.
     Ознайомитись із повним текстом листа МОН № 1/2017-24 від 06 лютого 2024 року можна тут.

ЛАБОРАТОРНІ ПОСЛУГИ З ВИЗНАЧЕННЯ МІКРОКОМПОНЕНТІВ У ПРОБАХ ПІДЗЕМНИХ,
ПОВЕРХНЕВИХ, ШАХТНИХ, СТІЧНИХ І ЗВОРОТНІХ ВОД, У ПИТНІЙ ВОДІ ТА ҐРУНТОВИХ ВИТЯЖКАХ
     Науково-дослідна лабораторія теоретичних та практичних проблем хімії науково-дослідного інституту хімії та геології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара надає лабораторні послуги з визначення мікрокомпонентів у пробах підземних, поверхневих, шахтних, стічних і зворотніх вод, у питній воді та ґрунтових витяжках.
Фахівці НДЛ ‒ кандидати хімічних наук, зокрема за спеціальністю 02.00.02 – аналітична хімія, мають великий досвід у галузі хімічного аналізу. Під керівництвом д.х.н., професора кафедри аналітичної хімії та хімічної технології ДНУ Вишнікіна А.Б. розроблено низку нових методів визначення хімічних сполук, які включать концентрування, зокрема і методом рідинної мікроекстракції, що апробовано у ході дослідження реальних ґрунтових витяжок і водних проб гідрооб’єктів гірничодобувної промисловості, лікарських препаратів, продуктів харчування. Результати проведених досліджень публікуються у періодичних наукових виданнях, що включені до переліку фахових видань України, до наукометричних баз, зокрема Scopus, Web of Science Core Collection.
     Свідоцтво №ПЧ 06-2/1152-2023 засвідчує технічну компетентність НДЛ теоретичних та практичних проблем хімії на відповідність вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 «Системи керування вимірюванням. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання щодо процесів вимірювань».

Перелік показників, що визначають фахівці НДЛ теоретичних та практичних проблем хімії: алюміній, марганець, кобальт, хром, нікель, цинк, мідь, кадмій, свинець, вісмут, сурма, олово, кальцій, магній, літій, барій, стронцій, залізо, ванадій, молібден, титан, вольфрам, селен, арсен (миш’як), силіціум (кремній) (зокрема у ґрунтах – рухливі форми марганцю, цинку, кадмію, кобальту, міді, свинцю, нікелю, хрому); бор (як борат), бром (як бромід), йод (як йодид, також можливе визначення йодату), нітрати, нітрити, роданіди, фториди, фосфати, хлориди, сульфати, йони амонію (у ґрунтах - рухливий фосфор, рухлива сірка, амонійний азот, хлориди, карбонати, бікарбонати); нафтопродукти (загальний вміст), феноли (загальний вміст), аніони синтетичних поверхнево-активні речовин (загальний вміст).
Вартість визначення одного показника із наведеного переліку в межах від 180 до 300 грн.
Для таких показників як жорсткість, карбонати, бікарбонати, розчинений кисень, лужність загальна, сухий залишок, хімічне споживання кисню, хлор активний, сірководень ‒ вартість визначення одного показника в межах від 60 до 150 грн.

Адреса доставки проб і надання лабораторних послуг:
хімічний факультет ДНУ, вул Ніла Армстронга, 22, корп. 16, м. Дніпро, 49045.
Електронна адреса: khudyakova_s@ukr.net
Тел. +38(095)714-14-59, +38(099) 044-32-36 – Худякова Світлана Миколаївна.

Доступ до повнотекстових електронних ресурсів на порталі «Research4Life»
З січня 2023 року Україна має право на доступ до повнотекстових електронних ресурсів на порталі «Research4Life» як країна Групи А (вільний доступ), що триватиме до кінця 2024 року.
Через портал «Research4Life» надається доступ до електронних колекції книг і журналів міжнародних видавництв Elsevier, Springer Nature, John Wiley & Sons, Taylor & Francis, Emerald, Sage Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press, IOP Publishing та інші (обрати у відповідних полях назву країни та тип установи).
ДНТБ України виступає в ролі адміністратора та надає всебічну підтримку для вирішення питань, пов’язаних з ефективним використанням та промоцією проєкту «Research4Life» в Україні (Research4Life Country Connector Associate).

ПРОГРАМА АВТОРСЬКОГО КУРСУ «НАУКОВИЙ КОНСАЛТИНГ ТА ДОБРОЧЕСНІСТЬ: ЯК ОБІЙТИ ПАСТКИ?»
19 лютого – 19 березня 2024 р. Центр українсько-європейського наукового співробітництва запрошує  до участі у програмі авторського курсу науково-педагогічних співробітників закладів вищої освіти, наукових співробітників наукових установ, докторантів, аспірантів, студентів, педагогічних працівників, викладачів та всіх, хто цікавиться питаннями забезпечення академічної доброчесності, впровадженням штучного інтелекту та відкритих наукових практик у закладах вищої освіти.
Докладніше

Рекомендації щодо припинення (обмеження) використання джерел інформації держави-агресора в наукових публікаціях
Комітетом з питань етики підготовлено Рекомендації щодо припинення (обмеження) використання джерел інформації держави-агресора в наукових публікаціях. Війна, яку веде росія проти України, укотре підтверджує її антигуманну експансіоністську сутність. Інформаційне середовище, освіта, наука держав-агресорів постають одним із засобів реалізації політики злочинного режиму. Інформаційно-літературні й наукові джерела, створені у суспільстві, яке здебільшого підтримує агресивні дії свого уряду, несуть і моральну, і матеріальну шкоду українському народу, а російська наукова спільнота не становить тут винятку. У зв’язку з цим необґрунтоване використання джерел інформації держав-агресорів є недоцільним для наукової об’єктивності, кругозору дослідників, не кажучи вже про питання національної безпеки в умовах війни та загалом подолання наслідків постколоніального мислення в наукових дослідженнях.
Пропонуємо ознайомитись з Рекомендаціями щодо припинення (обмеження) використання джерел інформації держави-агресора в наукових публікаціях.

ВІТАЄМО З ПІДВИЩЕННЯМ КВАЛІФІКАЦІЇ!
З 24 жовтня до 28 листопада 2023 р. завідувачка відділу науково-технічної інформації НДЧ Карась Людмила Миколаївна прослухала курс вебінарів «Інновації як нові перспективи сталого розвитку економіки держави», що проводив Український інститут науково-технічної експертизи та інформації, за участі вітчизняних науковців і партнерів Міжнародної академії прикладних наук в Ломжі (Республіка Польща). Метою курсу було підвищення рівня компетентності слухачів, а також підготовка до подальшої роботи у сфері формування єдиного наукового простору із застосуванням наукових знань для створення інноваційних продуктів (процесів) та швидкого їх виведення на вітчизняний і зарубіжний технологічні ринки.
Вітаємо нашу колегу з успішним закінченням курсів підвищення кваліфікації та отриманням іменного сертифікату!

ОНОВЛЕНО ПЕРЕЛІК НАУКОВИХ ФАХОВИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
На офіційному сайті Міністерства освіти і науки України оновлено Перелік наукових фахових видань, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук, кандидата наук та ступеня доктора філософії. Зміни до Переліку внесені на підставі рішення Атестаційної колегії МОН, яке відбулось 21 лютого 2024.

ВІТАЄМО З ПІДВИЩЕННЯМ КВАЛІФІКАЦІЇ!
Фахівці відділу стандартизації та метрології НДЧ отримали сертифікат про підвищення кваліфікації на семінарі «Метрологічне забезпечення діяльності підприємств, організацій, установ регіону», який проводив ДП «Дніпропетровський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації». Сертифікат необхідний для працівників метрологічних служб підприємств та осіб, відповідальних на підприємстві за дотримання єдності вимірювань.

ВІДКРИТО ДОСТУП ДО РЕКОМЕНДАЦІЙ ЗІ СТВОРЕННЯ ТА НАПОВНЕННЯ ІНФОРМАЦІЄЮ ПРОФІЛІВ ДОСЛІДНИКІВ НА ПЛАТФОРМІ ORCID
Міністерство освіти і науки України інформує про розміщення у відкритому доступі на офіційному вебсайті Державної науково-технічної бібліотеки України українською мовою «Рекомендацій зі створення та наповнення інформацією профілів дослідників на платформі ORCID».
Ознайомитися з Рекомендаціями можна, перейшовши за посиланням.

Проєкт Університету Гронінгена (Нідерланди) «Language Buddies»
Університет Гронінгена (Нідерланди) пропонує українським вченим взяти участь у проєкті «Language Buddies», який покликаний допомогти українським науковцям публікуватися у міжнародних наукових журналах.
Докладніше.

РЕКОМЕНДАЦІЇ DOAJ І DIAMAS ЩОДО ЖУРНАЛЬНИХ ПОЛІТИК
З метою імплементації політики відкритого доступу в Україні ДНТБ України ділиться найкращими практиками та напрацюваннями колег у цій сфері. Інформація буде корисна для видавців журналів.
Докладніше.

НАУКОВО-ПОПУЛЯРНИЙ ПРОЄКТ «КНИГА ВІД ВЧЕНОГО»
До уваги науковців! Офіс підтримки вченого запрошує Вас взяти участь у науково-популярному проєкті «Книга від вченого». Мета проєкту - підтримка талановитих вчених, сприяння самореалізації та стимулювання подальшої творчої наукової діяльності через популяризацію професійних здобутків у суспільстві.
Докладніше

ПЛАТФОРМА "НАУКА ТА БІЗНЕС"
МОН запустило платформу «Наука та бізнес», що є онлайн-майданчиком для комунікації та ефективної взаємодії представників бізнесу та наукової спільноти, надає можливість бізнесу знайти науковий результат, а вченим – реалізувати власний потенціал і комерціалізувати результати наукового пошуку. Представники бізнесу, науковці та інноватори мають змогу взаємодіяти за допомогою сучасного інструменту – платформи «Наука та бізнес».
Платформа «Наука та Бізнес» допомагає:
• науковцям презентувати бізнесу свій науковий продукт або інноваційну розробку;
• бізнесу розмістити запити щодо затребуваних наукових продуктів та інновацій;
• знайти партнерів для виконання спільних проєктів;
• замовити науково-технічну експертизу;
А також забезпечує:
• доступ до баз даних наукових розробок і актуальних потреб бізнесу;
• доступ до інформаційної та консультаційної підтримки для науковців і бізнесу;
• спрощений пошук партнерів для реалізації спільних проєктів як серед науковців, так і серед представників бізнесу;
• перехід процесу комунікації в онлайн режим;
• популяризацію науки, інновацій і бізнесу, орієнтованого на високотехнологічні ринки.
Науковці (працівники університетів, наукових установ) завдяки платформі можуть:
• комерціалізувати наукові результати;
• впровадити інноваційну продукцію;
• знайти партнерів;
• отримати доступ до дослідницької та інноваційної інфраструктури;
• залучити інвестиції;
• отримати дохід від передачі прав на використання інтелектуальної власності.
Можливості для бізнесу:
• скорочення витрат на дослідження на ранніх етапах;
• доступ до найкращих наукових та інженерних рішень у конкретних сферах;
• посилення конкурентоспроможності шляхом виготовлення високотехнологічної продукції;
• залучення інвестицій.
Як працювати з платформою «Наука і бізнес» можна ознайомитись за посиланням.

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про денонсацію Угод в галузі освіти та науки з російською федерацією».
«У зв'язку з безпрецедентним проявом відкритої, жорстокої широкомасштабної агресії російської федерації проти України, атаками на українські міста, жорстокими вбивствами цивільного населення, руйнуванням і пошкодженням житлових будинків, закладів освіти та закладів охорони здоров’я, співробітництво в галузі освіти та науки з країною-агресором повністю припинено, а перспективи налагодження співпраці, у межах виконання двосторонніх Угод, відсутні», – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
Відповідним рішенням припиняється дія таких документів:
• Угоди між Урядом України та Урядом російської федерації про співробітництво в галузі культури, науки та освіти, вчиненої в місті Москва 26 липня 1995 року;
• Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом російської федерації про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту та вчені звання, вчиненої в місті Москва 26 травня 2000 року;
• Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом російської федерації про співробітництво в галузі атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації, вчиненої в Харкові 21 червня 2002 року.
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про денонсацію Угод в галузі освіти та науки з російською федерацією».
«У зв'язку з безпрецедентним проявом відкритої, жорстокої широкомасштабної агресії російської федерації проти України, атаками на українські міста, жорстокими вбивствами цивільного населення, руйнуванням і пошкодженням житлових будинків, закладів освіти та закладів охорони здоров’я, співробітництво в галузі освіти та науки з країною-агресором повністю припинено, а перспективи налагодження співпраці, у межах виконання двосторонніх Угод, відсутні», – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
Відповідним рішенням припиняється дія таких документів:
• Угоди між Урядом України та Урядом російської федерації про співробітництво в галузі культури, науки та освіти, вчиненої в місті Москва 26 липня 1995 року;
• Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом російської федерації про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту та вчені звання, вчиненої в місті Москва 26 травня 2000 року;
• Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом російської федерації про співробітництво в галузі атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації, вчиненої в Харкові 21 червня 2002 року.

ЄВРОПЕЙСЬКА КОМІСІЯ ЗАПУСТИЛА ПОРТАЛ ERA4UKRAINE ДЛЯ ДОПОМОГИ УКРАЇНСЬКИМ ВЧЕНИМ
23 березня 2022 року Європейська Комісія запустила портал ERA4Ukraine для надання інформаційних і допоміжних послуг українським вченим, які вимушені виїхати за кордон через війну. Портал об’єднує ініціативи на рівні ЄС, окремих країн і неурядових установ.
На порталі можна знайти інформацію про:
• визнання дипломів;
• актуальні вакансії;
• отримання соціальної допомоги;
• пропозиції житла для вчених і членів їхніх родин.
Портал ERA4Ukraine працюватиме в мережі EURAXESS, яка підтримує вчених з понад 600 дослідницьких центрів і містить 43 національні портали в країнах-членах ЄС і країнах, що стали асоційованими учасниками програми ЄС із досліджень та інновацій «Горизонт Європа».
Наразі на порталі розміщено інформацію щодо підтримки українських вчених від 30 країн англійською мовою. Українська версія буде доступна незабаром.
Комісар ЄК із питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді Марія Габріель зазначила: «Ми підтримуємо дослідників та інноваторів України, які зіткнулися з безпрецедентними обставинами внаслідок російського вторгнення проти їхньої країни. Українські вчені та інноватори зробили вагомий внесок у дослідження та інновації ЄС. Очікуючи на ратифікацію Угоди про участь України в програмі «Горизонт Європа», ми забезпечили фінансування успішних проєктів уже зараз. Сьогоднішній запуск ERA4Ukraine – ще одна важлива подія для підтримки наших українських партнерів».
Минулого тижня президент Європейської дослідницької ради (ERC) Марія Лептін звернулася до 5600 грантоотримувачів ERC із проханням надати тимчасове працевлаштування дослідникам і технічному персоналу з України. За перші дні надійшло 380 пропозицій, з ними можна ознайомитися за посиланням.
Інша ініціатива ЄС надає доступ українцям до програми Science4Refugees в мережі EURAXESS. Тут розміщено інформацію про стажування, роботу в режимах неповного та повного робочого дня. Портал ERA4Ukraine містить сторінку ініціативи громадської групи студентів-волонтерів і дослідників з академічних установ Європи та світу #Science4Ukraine. На цій сторінці волонтери збирають і поширюють інформацію про можливості підтримки українських аспірантів і науковців на університетському, національному та міжнародному рівнях.
Європейські партнери визнають, що російська військова агресія спричинила найбільшу гуманітарну кризу в Європі за останні десятиліття, а задля підтримки України вони працюють на всіх фронтах.
Джерело

Для оперативного інформування науковців, інноваторів та стартапів про новини та можливості МОН запускає Телеграм-бот Info Science Bot.
Info Science Bot інформуватиме про: - актуальні можливості для науковців; - актуальні можливості для інноваторів; - актуальні новини та дипломатичні кроки органів влади та наукової спільноти щодо протистояння російській агресії та запроваджені санкції щодо російської федерації нашими міжнародними партнерами.
Уже зараз в боті розміщено інформацію про можливості для науковців від іноземних університетів на наукових інституцій щодо грантової підтримки, мобільності та тимчасового працевлаштування.
Для інноваторів зібрано пропозиції підтримки від Українського фонду стартапів та його партнерів. Також розміщено форму для партнерів/спонсорів і стартапів щодо можливості її надавати.
Info Science Bot в умовах воєнного стану працюватиме як майданчик обміну інформацією, оскільки через нього можна подавати актуальні новини, пропозиції щодо підтримки науки та інновацій в Україні, безпечних умов праці. Для цього у Телеграм-боті активною є кнопка "Повідомити про новину або можливість".

Академічна записка "Запобігання окремих проблем і помилок у практиках забезпечення академічної доброчесності"
Детальніше

Безкоштовний пошуковий сервіс для науковців
МОН запустило новий безкоштовний пошуковий сервіс для науковців, він базується на відкритих даних з усього світу. В Україні з'явився новий сервіс для науковців – OPEN UKRAINIAN CITATION INDEX (OUCI). Він допомагає шукати наукові документи та аналізувати цитування вчених. OUCI вже доступний за цим посиланням http://ouci.dntb.gov.ua/
Детальніше

УКРАЇНА ОТРИМАЛА ГРАНТ ПРОГРАМИ ЄС ЕРАЗМУС+ НА ОБМІН СТУДЕНТАМИ ТА ПРАЦІВНИКАМИ ВИШІВ
200 українських організацій спільно з більш як 270 європейськими партнерами отримали 2 тис 766 грантів для обмінів студентами та працівниками вишів. У межах Програми ЄС Еразмус+ усі учасники зможуть поїхати на навчання, практику, підвищення кваліфікації чи стажування до європейського або українського університету.
З усієї кількості місць, які отримали фінансування, 1142 гранти призначені для студентів, а 1624 – для працівників вишів. Загалом обмін відбудеться у такій пропорції:
• 839 грантів для навчання українських студентів, 303 – для європейських;
• 931 грант для стажування або викладання працівників українських вишів, 693 – для європейських.
За результатами обмінів між студентами всі отримані бали будуть перезараховані українським університетом та внесені у додаток до диплому. Викладачам зарахують такий досвід як підвищення кваліфікації.
Переможцями від України стали заклади вищої освіти, наукові установи, громадські, приватні та державні організації з різних регіонів країни. Серед них найбільшу кількість проєктів з мобільності виграли такі заклади:
• Київський національний університет ім. Тараса Шевченка;
• Львівський національний університет ім. Івана Франка;
• Національний університет “Львівська політехніка”;
• Український католицький університет;
• Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича;
• Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського”;
• Національний університет “Києво-Могилянська академія”.
• До списку переможців також увійшли переміщені виші. Найпопулярнішими країнами-партнерами для обмінів з Україною стали Німеччина, Великобританія, Польща, Італія та Франція.

ПОРЯДОК ВИКОРИСТАННЯ 100 МЛН ГРН НА БАЗОВЕ ФІНАНСУВАННЯ НАУКИ У ВИШАХ
Кабмін затвердив порядок використання 100 млн грн, закладених цьогоріч у бюджет на базове фінансування університетської науки.
Кошти на базове фінансування надаватимуть за результатами державної атестації. Вона передбачає оцінювання не всього університету, а окремих його наукових напрямів. Загалом їх визначено 7.
Під час оцінювання враховуватимуть такі показники, як кадровий склад, фінансування, кошти, витрачені вишем на обладнання, кількість статей та наукових видань у «Scopus» та/або «Web of Science» тощо. Конкретна методика атестації наразі перебуває на фінальному етапі затвердження.
У підсумку кожен напрям відноситимуть до однієї з трьох груп – А, Б, В – або визнаватимуть таким, що взагалі не пройшов атестацію. З 1 вересня цього року отримати кошти на базове фінансування зможуть ті заклади, наукові напрями яких будуть віднесені до групи А. У майбутньому також передбачається, що базове фінансування надаватимуть для груп А і Б.
Ці виші зможуть використати отримані кошти за 2 основними напрямами:
1. проведення досліджень і розробок в межах наукового напряму;
2. розвиток інфраструктури, оновлення та модернізація матеріально-технічної бази наукової і науково-технічної діяльності.
Конкретний обсяг коштів, який одержить виш за науковим напрямом, розраховуватиметься за формулою, визначеною у затвердженому Порядку. У разі віднесення закладу до групи А та/або Б за кількома напрямами, обсяг визначається окремо для кожного з них.

Створення в Україні державних ключових лабораторій
Уряд прийняв рішення, що відкриває можливість створення в Україні державних ключових лабораторій (ДКЛ) – це будуть команди науковців, що об’єднуватимуться попри відомче підпорядкування та сферу досліджень для вирішення масштабних сучасних проблем. 
У постанові чітко прописана процедура створення ДКЛ. Так, отримати статус лабораторій зможуть як нові юридичні особи, так і об’єднання наукових груп наукових установ та/або університетів, академій, інститутів на основі договору про спільну наукову діяльність.
Для отримання статусу ДКЛ, треба буде подати такі документи:
• лист з визначеного напряму досліджень і розробок;
• обґрунтування надання статусу;
• план наукової і науково-технічної діяльності;
• положення про державну ключову лабораторію;
• копії установчих документів або копію договору про спільну наукову діяльність;
• інформаційну довідку щодо можливих джерел фінансування діяльності.
Ці документи надаються МОН, яке забезпечує їхній розгляд спеціальною міжвідомчою комісією. До неї увійдуть представники центральних органів влади, НАН, галузевих академій, Нацфонду досліджень, Наукового комітету Нацради з розвитку науки і технологій, закладів вищої освіти та наукових установ.
Статус ДКЛ вперше надаватиметься на 5 років. Потім цей термін може бути подовжено за результатами діяльності лабораторії.
Детальніше