ДНУ здійснює наукову діяльність за всіма пріоритетними напрямками, визначеними чинним законодавством України ...
Версія для друку

Науково-дослідний інститут енергоефективних технологій і матеріалознавства

E-mail: 

Директор – доктор фізико-математичних наук, професор Михайло Трубіцин


НДЛ ракетно-космічної техніки
У науково-дослідній лабораторії ракетно-космічної техніки під час виконання наукових досліджень створено експериментальні зразки електроракетних двигунів, що не поступаються світовим аналогам та здатні забезпечити широкий діапазон питомих імпульсів (1000-20000 м/с) і тяг (1-80 мН) при споживаній потужності 50…2000 Вт. Двигуни можуть знайти використання в системах орієнтації й стабілізації космічних апаратів, для корекції орбіт супутників, у системах відводу космічних об’єктів із навколоземних орбіт, а також як технологічні джерела іонів високих енергій для очищення поверхонь перед нанесенням декоративних та зміцнюючих покриттів.

Вперше запропоновано космічні транспортні системи для збору й видалення космічного сміття з ННО, створені з використанням ЕРД.
Запропоновано використання комбінованого засобу відводу великогабаритних космічних об’єктів із низьких навколоземних орбіт на базі реактивної двигунної установки й аеродинамічного вітрила як найбільш перспективного способу очищення навколоземного простору.
Вперше проведено аналіз впливу сонячної активності в момент початку відводу на енергетичні витрати процесу відводу з метою їх мінімізації.
Для виведення комбінованого засобу відводу на цільові орбіти вперше запропоновані легкі та дешеві автофажні ракети-носії, які не засмічують навколоземне середовище.
Досліджено можливість використання датчика параметрів набігаючого потоку для коригування траєкторій відводу космічних об’єктів.
Реалізація наданих пропозицій щодо відводу космічних об’єктів з ННО сприятиме підвищенню безпеки польотів космічних апаратів і пілотованих космічних кораблів, відтак, ці пропозиції можуть бути рекомендовані для планування й здійснення досліджень з проблеми очищення низьких навколоземних орбіт у рамках космічної програми України, крім того, вони є перспективними і для комерційної реалізації на світовому ринку.

НДЛ проблем надійності технічних пристроїв відновлювальних джерел енергії
Науково-дослідну лабораторію проблем надійності технічних пристроїв відновлюваних джерел енергії створено в 2018 р.
Співробітники НДЛ проводять дослідження за двома науковими напрямками:
1) створення захисту сонячних елементів від електричних перевантажень на основі полімерних нанокомпозитів;
2) підвищення енергоефективності споруд за рахунок термомодернізації будівель енергоактивними огородженнями, що використовують енергію альтернативних джерел.

У НДЛ розроблено принципово новий підхід до вирішення питань модернізації та реновації систем енергозабезпечення та кліматизації на базі використання енергії альтернативних джерел, енергоактивних огороджень, теплових акумуляторів та теплових насосів та споживчої підтримки впровадження інноваційних схемних рішень. При цьому будівлі розглядаються як система інноваційних інженерних рішень, спрямованих на зниження використання енергії для забезпечення гарячого водопостачання, опалення, вентиляції та кондиціювання, тобто мікроклімату в приміщеннях споруди. Підвищення енергоефективності споруд – це результат впровадження розробленого комплексу заходів, які передбачають термомодернізацію будівель енергоактивними огородженнями, що використовують енергію альтернативних джерел та позитивний ефект від трансформування розрізнених систем теплопостачання, вентиляції й кондиціювання в об’єднану енергоощадну систему кліматизації.
Розроблено кілька варіантів конструктивного виконання енергоактивних огороджень:
- енергоактивне огородження з поворотними енергоперетворюючими елементами;
- енергоактивне огородження з геліопрофілю та електрогеліопрофілю;
- енергоактивне огородження з використанням сонячних колекторів.
Широкомасштабне впровадження в ЖКГ комплексних систем енергозабезпечення з енергоактивними огородженнями сприятиме формуванню принципово нового підходу до вирішення проблеми модернізації та реновації всього ЖКГ держави, підвищенню ефективності використання традиційних енергоносіїв, а також диверсифікації енергобалансу країни за рахунок використання альтернативних джерел енергії.

НДЛ фізики кристалів активних діелектриків