
Наукою переможемо: здобутки учених Дніпропетровщини
16 травня, напередодні Дня науки в Україні, в Дніпропетровській обласній військовій адміністрації провели урочисте засідання з відзначення кращих науковців Дніпропетровщини. До професійного свята учені регіону – викладачі ЗВО, професори, доценти й аспіранти, співробітники науково-дослідних установ – отримали відзнаки і подарунки.

Наукові колективи Дніпропетровщини сьогодні об’єднують зусилля в міждисциплінарних проєктах, зокрема реалізують проєкти з екологічної реабілітації ґрунтів і водних екосистем, розробляють біоремедіаційні технології очищення територій, постраждалих від бойових дій; застосовують дистанційне зондування й алгоритми штучного інтелекту для оперативної оцінки ушкоджень критичної інфраструктури; проводять ґрунтовний моніторинг і аналітику воєнних подій із вивченням їх соціальних наслідків; а також створюють комплексні програми психологічної реабілітації військовослужбовців та їхніх родин – усе це спрямовано на швидке відновлення та зміцнення нашого регіону в умовах війни та після її завершення. Проводяться й інші наукові розробки та їхнє оперативне впровадження у виробництво, про які наразі не можна говорити відкрито, проте їхня дієвість помітно допомагає на полі бою.
Прийде час, і ми обов’язково розкажемо, як дніпровські учені наближали Перемогу. А поки – науковці Дніпропетровщини приймали привітання й офіційні подяки за те, що, навіть попри воєнні виклики, продовжують підвищувати авторитет нашої області.
– Завдяки вченим наша країна зберігає інтелектуальний потенціал, розвиває інновації, тримає високу освітню планку, зміцнює авторитет на міжнародній арені. Дніпропетровщина – значний науковий центр України. Висловлюю вдячність кожному за ідейність та наполегливість, – дистанційно звернувся до дніпровських учених заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко.

Заступниця начальника Дніпропетровської ОВА Ірина Грицай у своєму вітальному слові також відзначила роль ректорського корпусу, насамперед подякувавши за ефективне керівництво, мудрі рішення, креативний підхід та стабільну підтримку починань молодих учених.
Участь у відзначенні досягнень науковців регіону взяв і ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Оковитий. Очільник ДНУ як голова Ради ректорів закладів вищої освіти Дніпропетровщини наголосив, що в області функціонує одна з найактивніших в Україні Рад молодих вчених. Вона об’єднує понад 1500 дослідників, які вже сьогодні формують нову якість вітчизняної науки. Цьогоріч здобутки вчених Дніпропетровщини особливо вражають.

– День науки – це наше спільне свято. Свято тих, хто примножує силу знань та втілює наукові ідеї в інноваційні проєкти, хто створює підґрунтя для сталого розвитку України як високотехнологічної держави. Воєнні роки наочно продемонстрували, наскільки важливим є розвиток науки та технологій в усіх галузях: від military-tech до агросектору, від ІТ до будівельних технологій. Ми всі знаємо, що сьогодні наша держава та Міністерство освіти і науки концентрує науковий потенціал та фінансові ресурси на наукових дослідженнях, які зміцнюють обороноздатність держави, сприяють сталості реального сектору економіки та будуть пришвидшувати процеси відновлення України. Така підтримка з боку Міністерства освіти і науки України, обласної влади, академічних колективів та зусилля самих дослідників створюють міцне підґрунтя для подальших звершень. Переконаний, що саме завдяки вашій енергії й таланту Дніпропетровщина й надалі утримуватиме лідерські позиції в науці, створюватиме нові технології та готуватиме фахівців світового рівня, – наголосив у своїй промові Сергій Іванович.
Як показує дійсність, сьогодні українська наука – про рішення, які працюють на Перемогу та відновлення країни. І спільнота учених Дніпропетровщини доводить це щодня, виконуючи місію потужного драйверу до змін та розвитку України.

– Приємно відзначити, що Рада молодих учених Дніпропетровщини – одна з найактивніших у державі, адже щомісяця провадить різноманітні заходи серед молоді – наукові, соціальні та спортивні – спрямовані на об’єднання колективів учених, популяризацію науки та соціальні взаємодії.
Загалом, у 2025 році державне фінансування за конкурсами МОН України обсягом більше 20 млн грн на рік отримали 19 науково-дослідних проєктів від наших ЗВО, серед них і 7 проєктів молодих вчених. Їхні роботи охоплюють усі пріоритетні напрями розвитку науки і техніки України: національна безпека і оборона; математика та статистика; хімія, хімічні технологія та фармація; механічна інженерія та машинобудування; промислові і будівельні технології, логістика; сільськогосподарські та ветеринарні науки; розвиток людського капіталу, соціальні науки та журналістика; економічні перетворення, бізнес, адміністрування та право.
Цього року в Дніпропетровському регіоні призначено та продовжено виплату стипендії Кабінету Міністрів України для молодих вчених 29 нашим науковцям, чиї наукові здобутки спрямовуються на вирішення стратегічних питань країни.
Також 11 молодих вчених (а це 4 наукові колективи Дніпропетровщини) стали цьогорічними лауреатами Премії Верховної Ради України за вагомі наукові досягнення у фундаментальних та прикладних дослідженнях для розвитку науки, освіти, економіки та суспільства.
Ще 4 науковці відзначені іменними Стипендіями Героїв Небесної Сотні – символічної відзнаки поєднання наукової праці та громадянської відповідальності. Цю стипендію надано за вагомий внесок у розвиток української науки як важливої складової захисту національних інтересів України й за посилення міжнародного авторитету України і внесок у розвиток демократичних та гуманістичних цінностей у сфері науки і освіти, – розповів у виступі голова Ради ректорів ЗВО Дніпропетровщини, ректор ДНУ Сергій Оковитий.

На цьому тлі дуже вагомо виглядають і професійні досягнення науково-педагогічних працівників Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Так, одразу 18 науково-дослідних проєктів, створених науковцями ДНУ, отримали у 2025 році держбюджетне фінансування за конкурсами МОН України, серед них 3 проєкти молодих вчених. Обсяг фінансування фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок наших учених на 2025 рік становить більше 14 млн грн.
Провідні представники наукової спільноти Дніпропетровщини взяли особисту участь у церемонії відзначення з нагоди Дня науки. До урочистого нагородження загалом були представлені 59 науково-педагогічних працівників ЗВО, у тому числі – 6 із Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Це:
Анна Алексєєва – кандидатка біологічних наук, доцентка, старша викладачка кафедри фізіології та інтродукції рослин біолого-екологічного факультету;
Ірина Голуб – молодша наукова співробітниця НДЛ гідробіології, іхтіології та радіобіології НДІ біології;
Людмила Карась – завідувачка відділу науково-технічної інформації НДЧ;
Олег Коваленко – доктор фізико-математичних наук, доцент кафедри математичного аналізу та оптимізації механіко-математичного факультету;
Тетяна Коломбар – кандидатка біологічних наук, учений секретар НДЧ;
Вікторія Курченко – докторка філософії, старша наукова співробітниця НДЛ гідробіології, іхтіології та радіобіології НДІ біології.

Разом зі своїми колегами наші вчені відзначалися за високий професіоналізм, активну громадську позицію і значний внесок у розвиток науки України. Почесні грамоти та подарунки від Дніпропетровської ОВА їм вручала директорка департаменту освіти і науки Ольга Лозова.
.jpg)
Вітаємо університетських науковців! Результати вашої праці красномовно свідчать: прогресивне майбутнє України створюється також ученими Alma mater.
Наукою переможемо!
Scientia vinces!
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу