На 14 факультетах і в 4 коледжах ДНУ навчається близько 15 тисяч студентів ...
Версія для друку

Факультет систем і засобів масової комунікації

вул. Наукова, 13, корп. 9 
Телефон деканату: (056) 373-12-33
E-mail деканату: fszmk@365.dnu.edu.ua
www.fszmk.dnu.dp.ua

Факультет систем і засобів масової комунікації

Історична довідка

Рішення про створення спеціальності журналістика у ДНУ було прийняте у 1991 році. Це був багатоступеневий процес. У січні був виданий наказ по університету, за яким нинішньому декану, а тоді доценту кафедри зарубіжної літератури Володимиру Дмитровичу Демченку було доручено створити кафедру журналістики.

Все потрібне для цього було зроблене, в 1991 році спеціальність „Журналістика” мала перших студентів, і перший випуск журналістів відбувся вже через чотири роки.

У 1996 році було вирішено відкрити нову спеціальність, яка б готувала кваліфіковані кадри для роботи у міжнародному інформаційному просторі. Так з’явилася  спеціальність „Міжнародна інформація”. Оскільки випускники цієї спеціальності повинні були мати високі знання іноземних мов, згодом створилась нова кафедра філологічної та культурологічної підготовки журналістів. 

Відкриття другої спеціальності відкрило шлях до створення нового факультету – Систем та засобів масової комунікації.
Тоді ж була створена ще одна кафедра – лінгвістичної та країнознавчої підготовки журналістів.

Оскільки своїм завданням новонароджений факультет поставив готувати фахівців у сфері комунікативістики, то зрозуміло, що мимо його уваги не могли пройти так звані „маркетингові комунікації” - реклама та PR. Тим більше, що пересічний український громадянин знайомився з ними не по теорії, а у буремних політичних баталіях під час президентських та парламенських виборів та через потік реклами, що обрушився на нього зі шпальт газет та екранів телевізорів.

Крокуючи в ногу із часом новонароджений факультет мав потребу відкрити ще одну спеціальність. І у 1997 році ФСЗМК почав готувати спеціалістів за фахом „Менеджмент організацій”. А у 1998 році з’явилась випускаюча кафедра цієї спеціальності – Менеджменту ЗМІ, реклами та PR.

З 2007 року спеціальність „Менеджмент організацій” трансформувалась у спеціальність „Реклама та ПР”, яка, в свою чергу, ввійшла до напрямку „Журналістика та інформація”.

Спеціальність „Видавнича справа та редагування” була відкрита у 2002 році також за об’єктивної потреби суспільства – тоді тільки-но почало утверджуватись вітчизняне книгодрукування, отже потрібні були фахівці саме в цій сфері. У 2008 році на факультеті почала функціонувати навчальна лабораторія комп’ютерних технологій. А 2012 рік ознаменувався початком підготовки магістрів у сфері реклами та зв’язків з громадськістю та видавничої справи та редагування.

Сьогодні факультет налічує 3 кафедри, на яких працюють 35 викладачі, з яких 5 – докторів наук, професорів, 20 – кандидати наук, доцентів, та 2 навчальні лабораторії: телебачення, радіо та фотосправи й комп’ютерних технологій. До складу факультету входять кафедри: масової та міжнародної комунікації, видавничої справи та міжкультурної комунікації, реклами та зв’язків з громадськістю.

Керівний склад факультету

Декан факультету – Демченко Володимир Дмитрович, доктор філологічних наук,  професор, заслужений журналіст України.
Заступник декана з навчальної роботи – Лященко Анжела Вадимівна,  кандидат  наук із соціальних комунікацій,  доцент.
Заступник декана з наукової роботи  – Гудошник Оксана Василівна,  кандидат філологічних наук, доцент.
Заступник декана з виховної роботи – Хотюн Людмила Валентинівна, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент.

Структурні підрозділи факультету
Дізнайся про факультет із перших вуст!

Декан Володимир Демченко у програмі 11 каналу "Ким стати?": про професійний шлях майбутніх журналістів

Декан Володимир Демченко у програмі "Шкільний проєкт": про те, чим пишається факультет та чому користується попитом у абітурієнтів

Заступниця декана з навчальної роботи Анжела Лященко у студії телеканалу "Відкритий": про професію рекламіста

Абітурієнтам: про факультет - вустами студентів. Абітурієнте! Мрієш вступити до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, але досі вагаєшся із вибором дисципліни? На всі важливі для тебе запитання відповідає магістр факультету систем і засобів масової комунікації Артем Россінський, який розповідає про освітню програму 061 Журналістика. Від Артема дізнаєшся, що на факультеті вчать, як створювати газети і відеоматеріали, як удосконалювати дикцію та слідкувати за змінами в українському правописі, а також про практику в регіональних ЗМІ. Артем радить не пропускати теорію, багато писати, ловити світові тенденції і не забувати про власну ідентичність.


Факультет запрошує старшокласників


Запрошуємо вас ближче познайомитися з факультетом систем і засобів масової комунікації Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара!

Факультет систем і засобів масової комунікації ДНУ ім.О.Гончара спільно з Управлінням освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради також проводить конкурс серед учнів шкіл міста «Медіахвилі Дніпра». Учасниками проекту стануть навчальні заклади, які вже мають досвід творчої роботи зі створення шкільних видань, телепрограм та соціальної реклами.


У січні 2017 року на факультеті систем і засобів масової комунікації ДНУ ім.О.Гончара відбувся ІІ етап змагання серед старшокласників, у якому учні створювали журналістські та рекламні продукти. Кураторами заходу були студенти та викладачі факультету. На медійників-аматорів чекали майстер-класи та лекції із професійної журналістики та рекламної справи. Після цього їхнім завданням було створити телевізійний продукт різножанрового спрямування, а також рекламні ролики соціальної проблематики. Усі творчі продукти були реалізовані в межах тематики «Життя в місті Дніпро».

У лютому 2017 року пройшов перегляд готових робіт та визначаться переможці конкурсу. Учасники були нагороджені в різноманітних номінаціях: «Найкраща ідея», «Найкращий сюжет», «Найкраща тематика» тощо. Переможці конкурсу отримали можливості відвідування лекційних та практичних занять факультету систем і засобів масової комунікації ДНУ ім.О.Гончара, участі у майстер-класах та стажуваннях від партнерів заходу.


За довідками звертайтеся до деканату: +38 (056) 373-12-33.

Освітня діяльність

Факультет здійснює підготовку за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти за освітніми програмами:
– 061 Журналістика
ОП Журналістика
ОП Видавнича справа та редагування
ОП Реклама та зв’язки з громадськістю

Факультет здійснює підготовку за другим (магістерським) рівнем вищої освіти за освітніми програмами:
– 061 Журналістика
ОП Журналістика
ОП Видавнича справа та редагування
ОП Реклама та зв’язки з громадськістю
ОП Медіакомунікації

На факультеті здійснюється підготовка наукових та науково-педагогічних кадрів через аспірантуру за напрямом „Соціальні комунікації”.

На другому курсі студенти проходять навчальну практику у ЗМІ рекламних агенціях та рекламних відділах ЗМІ, видавництвах. На третьому курсі – виробнича практика за фахом,  на п’ятому курсі – переддипломна у тих організаціях, які є місцями майбутнього працевлаштування випускників.

У період переддипломної практики студенти розробляють практичну частину дипломного проекту, що корелює із теоретичними та практичними розробками кафедр.

Місця роботи випускників:
«Золотими перами» української журналістики вже стали випускники: Шоріна Анна (Заслужений журналіст України), Авраменко Ірина (головний редактор газети «Днепр вечерний»), Супрун Юлія (редактор регіонального випуску всеукраїнської газети «Сегодня»), Шмідт Тетяна (оглядач тижневика «Бізнес»), Завгородня Інна (оглядач журналу «Тиждень»), Бондар Марія (оглядач тижневика «Галицькі контракти»).

Телевізійним обличчям України стали випускники: Бабаченко Наталія (Заслужений журналіст України), Литвиненко Юлія (ведуча авторських програм на телеканалі «Інтер»), Маручок Дмитро (завідувач міжнародного відділу телеканалу «Інтер»), Войцехівський Влад (керівник творчого об’єднання Дніпропетровської державної телерадіокомпанії «51-й канал»), Бондарчук Ольга (ведуча інформаційних програм телеканалу «Інтер»), Сенєчкін Руслан (ведучий інформаційних програм телеканалу «1+1»), Міхін Євген (ведучий інформаційних програм ТРК Україна).

Радіоголосом України стали випускники: Клімова Олена (керівник регіональної редакції радіоканалу «Європа-плюс»), Нестерко Андрій (ведучий радіопрограм радіоканалів «Мелодія», «Наше радіо», м. Київ), Кремінський Євген (продюсер регіональних радіоканалів), Панасенко Роман (ведучий радіоканалу «Авто-радіо-Дніпро»).

Імідж факультету у світі зміцнюють: Рааб Басель (речник Генерального штабу Міністерства оборони Сирії), Амбарцумян Ганна (тележурналіст, США), Шестоперова Вікторія (журналіст об’єднання «Multimedia Ukraine»), Лему Жерменау (редактор Національної телерадіокомпанії республіки Кабо-Верде), Нічволода Анатолій (продюсер радіоканалу «Вінгс», викладач школи журналістики Нью-Йоркського університету, США).

Наукова та науково-технічна діяльність

На факультеті працюють 4 доктори наук, 24 кандидати наук (на 2019 рік – 32 науково-педагогічних співробітники). Наукова діяльність факультету проводиться в рамках кафедральних прикладних науково-дослідних робіт, в яких представлені дослідження й експериментальні розробки у сфері сучасної комунікативістики та журналістикознавства («Теорія, методологія, практика мас-медійної діяльності в Україні на сучасному етапі»; «Методологія та систематизація теоретичних напрацювань у галузі прикладних соціально-комунікаційних технологій на сучасному етапі розвитку інформаційного суспільства»; «Редакторсько-видавничий дискурс у контексті соціальних комунікацій»).

Результати досліджень, проведених в межах даних тем, проходять апробацію:
• на наукових та науково-практичних міжнародних, всеукраїнських конференціях (за 2019 рік – 56 доповідей): викладачі факультету – постійні учасники конференцій у Львові (Всеукраїнської науково-теоретичної конференції «Українська періодика: історія та сучасність»), Харкові (Міжнародна науково-практична конференція «Медіа: минуле, сучасність, майбутнє»), Запоріжжі (Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальні комунікації: стратегічні взаємодія та взаємовплив»), Маріуполі (Всеукраїнська інтернет-конференція здобувачів вищої освіти та молодих вчених «Професійна підготовка фахівців у галузі журналістики, реклами та PR»);

 

• у фаховому журналі Communications and Communicatіve Technologies, що входить до 25 наукометричних баз, у тому числі Copernicus (коефіцієнт 81) та містить загальний та персоналізовані авторські DOI;
• у наукових зарубіжних та українських виданнях (за 2019 рік опубліковано 80 статей та 91 тези);
• у монографіях (Редакторсько-видавничий фах та сучасні культурні коди. – Дніпро: Адверта, 2018), науково-популярних книгах (Иванова С.А., Суетин А.Г. Хождения по дебрям информации, или Алгоритмы понимания: Познание в эпоху незнания: самоучитель работы с информацией. – М.: Ленанд. 2019), словниках (Словник термінів і понять до вивчення дисциплін «Міжкультурна комунікація», «Видавнича справа та літературний процес», «Історія української культури», «Світова культура» /укладачі Підмогильна Н.В., Іванова Н.І., Полішко Н.Є. Дніпро, 2019.)

Із 2013 року на факультеті працює спеціалізована вчена рада для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук із соціальних комунікацій К 08.051.19 (27.00.01 – теорія та історія соціальних комунікацій (з 2017 р.). Голова спеціалізованої вченої ради: В.Д. Демченко, доктор філологічних наук, професор, декан факультету систем та засобів масової комунікації. За період 2015–2020 рр. відбулися 18 захистів.

Важливим засобом представлення факультету на всеукраїнському рівні став ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України (№ 1495 від 09.12.2016 р.; № 1572 від 06.12.2017 р.; № 1313 від 28.11.2018 р.), Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара призначено базовим вищим навчальним закладом із проведення Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Журналістика» та «Реклама і зв’язки з громадськістю».

За три роки проведення олімпіади в ній узяли участь 232 студенти з 36 закладів вищої освіти України. Учасники не тільки змагалися за перемогу, вони мали можливість ознайомитися з роботою факультету й університету, побачити місто.

Наукова підготовка кадрів на факультеті підтримується активною видавничою діяльністю. Так, студенти та аспіранти можуть подавати тези та статті до факультетських збірок:


Система національних ЗМК у сучасній Україні: нова візія


Вміщені наукові дослідження з актуальних проблем історії, теорії і практики журналістики, реклами.

Масова комунікація у глобальному та національному вимірах

УДК 316.77 : [070 : 659.4]] (082)
М 31

Вміщені наукові дослідження за результатами науково-дослідних робіт факультету систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара: Теорія, методологія, практика мас-медійної діяльності в Україні на сучасному етапі (№ держреєстрації 0119U100484), Редакторсько-видавничий дискурс у контексті соціальних комунікацій (№ держреєстрації 0119U100486), Методологія та систематизація теоретичних напрацювань у галузі прикладних соціально-комунікаційних технологій на сучасному етапі розвитку інформаційного суспільства (№ держреєстрації 0119U100483).


У колективній монографії Актуальні тренди сучасного комунікативного простору представлені ключові тренди розвитку світової та вітчизняної медіасфери. Запропоновано узагальнений досвід застосування провідних комунікаційних технологій у медіадіяльності.

Активна співпраця з Дніпровським відділенням МАН Секція Журналістика дозволили інтенсифікувати роботу з майбутніми абітурієнтами та урізноманітнити форми цієї роботи. Викладачі факультету (доц. Л.В. Хотюн, проф. М.В. Бутиріна, доц. О.В. Гудошник, доц. Л.В. Темченко, доц. А.В. Лященко) відходять від класичних лекційних форм: учням пропонуються презентаційні формати, активні практичні завдання, налагоджене електронне спілкування з членами секції.

Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Соціальні комунікації

Міжнародні контакти

Факультет разом з Одеським національним університетом та університетом м. Удіне (Італія), а також разом з Академією Української преси (Україна), Всеукраїнською Спілкою рекламістів (Україна), Італійською ПР Федерацією (Італія), Палатою рекламістів Словенії брав участь у підготовці міжнародного Об’єднаного Європейського Проекту „Темпус/Тасіс”, спрямованого на перепідготовку українських фахівців у сфері мас-медіа, реклами та зв’язків з громадськістю.

Факультет разом з Одеським національним університетом та університетом м. Удіне (Італія), а також разом з Академією Української преси (Україна), Всеукраїнською Спілкою рекламістів (Україна), Італійською ПР Федерацією (Італія), Палатою рекламістів Словенії брав участь у підготовці міжнародного Об’єднаного Європейського Проекту „Темпус/Тасіс”, спрямованого на перепідготовку українських фахівців у сфері мас-медіа, реклами та зв’язків з громадськістю.

Показовою є участь викладачів у 74 міжнародних конференціях. Факультет підтримує наукові та науково-методичні зв’язки з Мінським державним лінгвістичним університетом, Білоруським державним університетом, Балтійським Інститутом (м. Рига, Латвія).

У майбутньому зусилля факультету будуть направленні на розробку договорів про наукове співробітництво з університетами Італії, Польщі, Угорщини, Німеччини, Португалії.

Студентське життя

На факультеті систем та засобів масової комунікації регулярно проводиться щорічна Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Система національних ЗМК у сучасній Україні: нова візія». У 2012 році вже у дев’ятий раз талановита молодь факультету систем та засобів масової комунікації та інших вищих навчальних закладів України зібралися на таку конференцію. У рамках даної конференції працюють секційні засідання (Секція 1. Тенденції розвитку сучасних світових ЗМК; Секція 2. Особливості регіональної системи ЗМК; Секція 3. Міжкультурна комунікація та мова ЗМК; секція 4. Проблеми сучасних маркетингових комунікацій) та проведено підсумкове засідання з актуальних питань медіа досліджень.

Студентське життя на факультеті

Студенти факультету регулярно беруть участь у Всеукраїнській студентській олімпіаді за напрямом «Журналістика та інформація» зі спеціальностей «Журналістика», «Видавнича справа та редагування», «Реклама і зв’язки з громадськістю». За результатами участі у Всеукраїнській студентській олімпіаді за напрямом «Журналістика та інформація» у 2010р. студентка А. Непейпилова (ЗР-07-1) посіла ІІ місце на Всеукраїнській студентській конференції зі спеціальності «Реклама і зв’язки з громадськістю», а студентка А. Розгонюк (ЗВ-07-1) посіла ІІ місце на Всеукраїнській студентській конференції зі спеціальності «Видавнича справа та редагування» (м. Суми). Студентка Ю. Степанченко є неодноразовою переможницею (2011 р., 2012 р.) Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Реклама і зв’язки з громадськістю».

Студенти факультету представляють Дніпровський національний університет в інших вищих навчальних закладах. Так, п’ятеро студентів взяли участь у Всеукраїнській студентській науково-практичній конференції „Молодіжна журналістика у системі євроатлантичних професійних та етичних стандартів”, проведеної Інститутом журналістики Київського національного університету.

Двоє студентів факультету взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції „Роль регіональних ЗМІ у формуванні сучасної медіа-реальності”, яку у квітні 2006 року проводила кафедра журналістики Одеського національного університету.

У 2010р. студенти факультету взяли участь у роботі Міжнародної студентської науково-практичної конференції «проблеми та перспективи розвитку сучасних видань (Київський національний університет ім. Т. Шевченка, м. Київ).

Студентки Т. Клінкова (спеціальність «Видавнича справа та редагування», гр. ЗВ-10-1с) та Н. Кравченко (спеціальність «Журналістика», гр. ЗЖ-10-1с) нагороджена грамотами за участь у міжнародній науково-практичній конференції студентів і викладачів «Прикладні соціально-комунікаційні технології» (Інститут журналістики Київського міжнародного університету).

Студенти факультету взяли участь у IV Міжнародному фотоконкурсі „Новий день. Світло й тіні” у спеціальній категорії „День студента” (спеціально введеній для студентів факультетів журналістики українських вищих навчальних закладів), який проводили редакція Всеукраїнського видання „День” та акціонерне товариство „Українська Прес-група” (Київ).

Студенти ФСЗМК взяли участь у відкритті Центру Європейської інформації, створеного за підтримки Міжнародного фонду „Відродження” (квітень, 2006р.)

Студенти ФСЗМК взяли участь у роботі семінару для журналістів «Українські книжки для виховання толерантності» («Ukrainian Books for Education in Tolerance Project»), який здійснюється за підтримки Програми «МАТРА» Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів, Будинку Анни Франк та Фонду проектів центрально- та східноєвропейського книговидавництва (2010р.). Особливий інтерес викликала робота наукового семінару «Самвидав і Блогінг» та відкритого майстер-класу журналіста В. Кіпіані у рамках проекту міжнародного фонду «Відродження».

Студентки Олена Войтенко (спеціальність «Реклама і зв’язки з громадськістю» гр. ЗР-08-1) та Хатуна Гурчіані (спеціальність «Журналістика» гр. ЗЖ-08-1) взяли участь у роботі міжнародного молодіжного соціально-економічному форуму «Model United Nations-2010» у рамках міжнародного проекту «Model United Nations» (м. Одеса).

На факультеті успішно розвивається студентське самоврядування. Рада студентів бере участь у призначенні стипендій, поселенні студентів у гуртожиток, організує різноманітні заходи. Студенти надають шефську допомогу міському дитячому будинку №1, регулярно проводяться свята першокурсників, День факультету тощо. У 2008 році вперше з ініціативи Ради студентів було проведено конкурс „Міс факультету”.

Крос-медійна лабораторія

Студенти факультету постійно опановують нові технології, знайомляться з інноваціями сучасного медійного середовища. Заняття відбуваються із залученням потужностей крос-медійної лабораторії ФСЗМК.

 

Роботи студентів:

Режим карантинного життя

http://quarantinemodeon.tilda.ws/page11401224.htmlАвтор: Дарина Кучер. Група ЗЖ-16

Моя сім’я – моя опора
http://project2476878.tilda.ws/

Автор: Софія Ковнір. Група ЗЖ-16

Цифровий живопис. Що треба знати, щоб розпочати малювати на комп'ютері?
http://sofa.cotosofa.tilda.ws/Автор: Софія Москаленко. Група ЗЖ-16

Паризький стиль. Філософія гардеробу справжньої парижанки
http://project2459940.tilda.ws/

Автор: Тетяна Рак. Група ЗЖ-16

Пандемія на перших шпальтах світових ЗМІ
http://project1848730.tilda.ws/Автор: Тетяна Стрикалова. Група ЗЖ-16

Я втрачаю свою батьківщину
http://chomuznykaiutukrainiskisela.tilda.ws/

Автор: Софія Танченко. Група ЗЖ-16

Карантинимо по-сільському: моя "самоізоляція" у Братолюбівці
quarantineinvillageblog.tilda.ws/

Автор: Яна Трухан. Група ЗЖ-16

Історія "Fender" або внесок того, хто не вмів грати на гітарі!
fenderguitar4ever.tilda.ws/Автор: Денис Чернишов. Група ЗЖ-16

Кава: як заволодіти світом
http://project2390768.tilda.ws/

Автор: Ольга Устиченко. Група ЗЖ-16

Газета «Гончар Інфо»

Газета «Гончар Інфо» – це міні-проект великої і дружної сім'ї журфаку! Створено студентами для студентів. «Гончар Інфо» охоплює велику платформу інтересів студентів, життя університету і факультету.


У першу чергу для студентів ДНУ – це освітній медіапроект, який дозволяє юним журналістам проявити себе, а за допомогою досвідчених викладачів напрацьовувати базові навички.

Кожен випуск газети створюється з особливою увагою і любов'ю. Над кожним випуском працює багато людей. Редакція газети визначається з темою випуску. Журналісти збирають інформацію і пишуть тексти. Фотографи забезпечують ексклюзивний візуальний ряд, а дизайнери здійснюють верстку видання, підбір шрифтів та елементів дизайну. Таким чином, студенти регулярно беруть участь у створенні факультетської газети «Гончар Інфо», що включає всі етапи підготовки газетного номера.

Випуск №1 (8), 7 березня 2017
Випуск №2 (9), 20 березня 2017
Випуск №3 (10), 4 квітня 2017
Випуск №4 (11), 14 квітня 2017
Випуск №5 (12), 5 травня 2017
Випуск №6, 12 червня 2017
Випуск №1 (14), 11 жовтня 2017
Випуск №2 (15), 1 листопада 2017
Випуск №3 (16), 29 листопада 2017
Випуск №5 (18), 2 квітня 2018
Випуск №1 (25), вересень 2019
Випуск №2 (26), жовтень 2019
Випуск №3-4 (27-28), листопад-грудень 2019 
Випуск №1 (29), вересень 2020
Випуск №2 (29), листопад 2020
Випуск №3 (29), грудень 2020

З усіх питань звертатися на пошту редакції: goncharinfo.fszmk@gmail.com

Також наша редакційна колегія буде рада працювати з абітурієнтами, які в подальшому хочуть стати частиною факультету. Якщо Ви хочете приєднатися до видавничої діяльності газети, стати її автором, надішліть нам свою статтю, твір або вірш, і ми його(її) обов'язково опублікуємо.

ФСЗМК – університет починається з тебе!

Успішні випускники XXI століття

Михайло Ткач
Михайло Ткач – відомий журналіст-розслідувач, випускник факультету систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. 


Виступаючи у 2019 році у Верховній Раді, Михайло Ткач відверто й чесно звернувся до влади з вимогою дотримуватися закону, який захищає професійну діяльність журналістів. Завершив промову Михайло перефразованою цитатою Вінстона Черчилля (We Shall Fight on the Beaches 1940), сміливим викликом тим, «хто вирішує державні питання на користь власних інтересів»: «Ми будемо знімати їх на пляжах, ми будемо знімати їх на узбережжях, ми будемо знімати їх у полях і на вулицях, ми будемо знімати на пагорбах. Ми будемо знімати. І ми ніколи не здамося».

Сьогодні Михайло Ткач представляє спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший» – програму «Схеми», відому розслідуваннями фактів корупції у найвищих колах нашої влади. За проєкт «Коломойський повертається» Михайло отримав престижну премію «Телетріумф» у номінації «Репортер» у 2016 році, у 2017 році журнал «Новое время» нагородив нашого випускника премією «Людина нового часу» у номінації «За гучні розслідування, які очищують Україну від корупції».

Із того часу підготовлено понад 50 резонансних розслідувань корупційних дій відомих можновладців: Михайло всебічно висвітлює та сміливо оприлюднює факти підкилимних домовленостей та непублічних зустрічей і переговорів українських топ-політиків. У 2011–2016 рр. журналіст співпрацював із «Українською правдою» як блогер: короткими дописами влучно були схарактеризовані і новоявні пастирі, і нечисті на руку спортивні функціонери, політики, дісталося й спадкоємцям родинних бізнесів депутатів та чиновників.

До свого 20-річного ювілею «Українська правда» започаткувала премію разом із Клубом читачів та Editors Сlub. Михайло Ткач став переможцем у номінації «Журналіст року».

«Вважаю, що наша країна припинить ходити по колу лише тоді, коли влада припинить себе ставити вище за закон. І я вважаю, що влада припинить ставити себе вище за закон лише тоді, коли будуть створені незалежні інституції, які контролюватимуть владу. І однією з таких інституцій я вважаю незалежну журналістику», – пояснив свою роботу Михайло Ткач, отримуючи нагороду від УП («Українська правда», 22 грудня 2020).

Станіслав Капралов


Станіслав Капралов закінчив факультет систем і засобів масової комунікації в 2011 році. Був ведучим Нового каналу, режисером шоу на ICTV, у загальному рахунку, 7 сезонів. Нині займається кінорежисурою. Має премії за кращий фільм на фестивалях Toronto horror, Бірмінгем, Г’юстон, Глазго. Наразі знімає повнометражний фільм у спільному продакшні зі США, прем’єра якого відбудеться в 2021 році.

«Згадуючи факультет, хочу відзначити самовіддачу викладачів, які вміють запалити своїм предметом, – зазначає Станіслав. – Тільки з часом розумієш, що підготовка навчального матеріалу – це, окрім креативу, величезна праця, робота над собою, сотні годин репетицій. Що дуже круто!»

Оксана Коновець
Оксана Коновець – випускниця факультету систем та засобів масової комунікації 2002 р. у за спеціальністю «Міжнародна інформація».Восени 2019 року працювала над циклом документальних фільмів «Сильні», які транслювалися в ефірі регіональних філій UA: Суспільне мовлення. Цей проект був відібраний у першій хвилі творчого конкурсу, що проводився серед працівників Суспільного мовника України (https://dp.suspilne.media/episode/23931).

«Факультет дав мені розуміння, що таке якісна журналістика, – зазначає Оксана. – Ще зі студентської лави я мріяла, щоби в Україні з’явився свій аналог ВВС. Сьогодні тішуся тим, що мої ідеї реалізовуються саме в ефірі Суспільного мовника».


Ольга Кравченко
Фахівець зі зв’язків з громадськістю СО-ОР Media, проектний менеджер офіційного фан-шопу українського художника Івана Марчука.
Випускниця 2014 р.


«На факультеті я отримала освіту журналіста, але ще під час навчання почала працювати в галузі зв’язків з громадськістю. Сьогодні займаюся комунікаціями в холдингу СО-ОР Media (видавець національних газет і журналів). Одна з безумовних цінностей професії для мене полягає в тому, що називається «to be on the cutting edge». Працюючи в журналістиці (або якщо говорити ширше – в комунікаціях), напрацьовуєш звичку завжди відповідати часу, вчишся відчувати ритм життя і розуміти, в якому напрямку воно змінюється. Це вимагає не лише інтелектуальних зусиль, але й величезної емоційної віддачі, усвідомлення чого з’явилося завдяки факультету, адже тут мене навчили любити медіа».


Крістіна Венгеляускайте
Власний кореспондент телеканалу ICTV у Дніпрі.


«Швидкість. Саме з цим словом у мене асоціюється журналістика. Скажений темп життя і необмежені можливості, відповідні темпераменту – моя ідеальна «формула» для успіху в професії. Головне в цій гонитві – не втратити себе і те, кого і що ти цінуєш, пам’ятати про відповідальність за слова і дії. Ось тоді нічого й не змусить Вас "з’їхати в кювет". Із цієї фрази я розпочала свою роботу в ЗМІ. Відтоді пройшло багато часу. Із регіонального журналіста я стала власкором одного з передових каналів країни. Під ногами відчуваю ґрунт: мій факультет, мої викладачі, мої близькі люди. Це ті самі «складові успіху».

Ті, хто це читає, повинні усвідомлювати одну річ – журналістика не для слабких людей. Це професія, якій потрібно подарувати всього себе, навчитися підлаштовуватися під неї, навчитися нею жити. Інакше вона Вас розчавить.

Журналістика – не романтика. Вас повинні вести лише праця і наполегливість. Ви більше не володієте своїм часом. Відкидайте сльози, відкидайте радість, відкидайте сумніви.

Якщо Ви готові кардинально змінити життя і світогляд – отримаєте в руках усі козирі. Озирніться! Вони навколо Вас – це викладачі, це вчителі. Це люди, які достукаються і відкриють Вам світ.

Навчіться цінувати те, що є, працюйте над собою – і лише тоді Ви набудете сили. Сила з часом переросте в могутність, яка буде завжди за плечима.

Зараз мені 23 роки. Свій вибір я зробила шість років назад. Моя мета – відкривати людям очі, ламати стереотипи й дарувати віру.

Ласкаво просимо до журналістики!»


Максим Беспалов
Закінчив ФСЗМК у 2005 році за спеціальністю «Журналістика».


Після цього понад десять років працював у друкованих та електронних ЗМІ, був помічником народного депутата України, головним редактором сайту Kulturologia.ru, ведучим щоденного політичного ток-шоу «Наживо» на 51 каналі Дніпра, одним із найпопулярніших в Україні тревел-блогерів. Грав у телевізійному елітарному клубі «Що? Де? Коли?». Зараз співпрацює з «Вокруг Света», BirdinFlight та іншими популярними виданнями. Займається літературою (станом на січень 2017 року випустив три книги, ще дві готуються до друку у видавництві «Темпора»). Створює авторські тури та возить людей по всьому світу.

Юлія Брик
Журналіст в «Слідство. Інфо».


«Час змінювати роботу. Якомога швидше». Ці слова я говорю собі не рідше, ніж раз на тиждень, у кращому випадку. У гіршому – після кожної зйомки. Тому що робота в розслідуваннях не приносить тобі позитивних емоцій після спілкування з героями твоїх матеріалів. Тому що ти весь час крутишся у якихось проблемах, ти весь час шукаєш головного негідника, ти весь час десь неочікуваний гість. А потім виходить твій сюжет. І ти розумієш, що працював недаремно – розповів правду, яку хтось хотів приховати. Ти розумієш, що корисний для цього суспільства. А, значить, у планах – не зупинятися на досягнутому. І не кидати професію, а йти далі. Саме за це я люблю свою роботу: вона дає мені відчуття «недаремності». Заради цього відчуття ти готовий перетерпіти всі труднощі.

Я працюю в програмі журналістських розслідувань «Слідство. Інфо» вже більше року. Двічі була фіналістом конкурсу «Честь професії» в номінації «Надія журналістики». Двічі не здобула диплом переможця, що лише мотивувало мене ставати кращою і відточувати свою майстерність. Поразки і промахи ніколи не повинні змушувати відступати від своїх цілей. Саме цього мене навчив ФСЗМК і саме цього я бажаю всім студентам журфаку – не здаватися».

Марія Коренюк
Ведуча та журналіст української служби новин BBC.


Марія Коренюк – випускниця факультету систем і засобів масової комунікації 2008 року за спеціальністю «Міжнародна інформація».

Розпочала кар’єру в журналістиці ще під час навчання у ДНУ: працювала кореспондентом та ведучою на 27 каналі Дніпра. А після закінчення університету переїхала до Києва, де отримала посаду журналіста «Часу новин» та «Час: Підсумки тижня» на всеукраїнському інформаційному каналі «5 канал».

Після того стала власним кореспондентом в Україні міжнародного телеканалу Euronews, матеріали Марії перекладали 13-ма мовами світу.

Брала участь у десятках міжнародних конференцій та тренінгах з журналістики. У тому числі, представляла Україну під час програми для журналістів-міжнародників у Фінляндії (Foreign Correspondents’ Programme), де навчалася протягом місяця.

Із 2017 року Марія Коренюк живе в Лондоні та працює у штаб-квартирі одного з найбільших світових телеканалів BBC. Вона – ведуча та журналіст української служби, веде щоденні випуски новин.