

Факультет систем і засобів масової комунікації
Адреса: 49045, . Дніпро, вул. Наукова, 13, начальний корпус 9, поверхи 5–6, деканат ауд. 505
Телефони деканату: +38(056)3731233; +38(096)2386897
E-mail деканату: fszmk@365.dnu.edu.ua
Вебсайт факультету: http://fszmk.dnu.dp.ua/
Instagram факультету: https://instagram.com/fszmk.dnu_official
Facebook факультету: https://www.facebook.com/FszmkDNU
Телеграм-канал факультету: https://t.me/press_fszmk_dnu
YouTube-канал факультету: https://www.youtube.com/watch?v=jRVDAcTmsYQ
TikTok-канал факультету: https://www.tiktok.com/@fszmk

Освітня діяльність
Факультет систем і засобів масової комунікації здійснює підготовку фахівців на трьох рівнями вищої освіти (першим (бакаларвським), другим (магістерським), третім (освітньо-наукоим)) за двома спеціальностями: С7 Журналістика, В13 Бібліотечна, інформаційна та архівна справа.
Перший (бакалаврський) рівень:
- С7 Журналістика
- Освітня програма «Журналістика»
- Освітня програма «Реклама та зв’язки з громадськістю»
- В13 Бібліотечна, інформаційна та архівна справа
- Освітня програма «Диджитальні медіа»
Другий (магістерський) рівень:
- С7 Журналістика
- Освітня програма «Медіакомунікації»
- Освітня програма «Реклама та зв’язки з громадськістю»
- В13 Бібліотечна, інформаційна та архівна справа
- Освітня програма «Менеджмент інформаційної діяльності»

Факультет також готує наукових і науково-педагогічних кадрів у межах аспірантури на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіт за спеціальністю С7 Журналістика.

Практичний досвід та науковий розвиток студентів
Починаючи з другого курсу, студенти проходять навчальні та виробничі практики у провідних медіакомпаніях: телерадіокомпаніях, друкованих та онлайн-медіа, інформаційних і рекламних агентствах, пресслужбах, видавництвах, бібліотеках, цифрових архівах та інших профільних організаціях. Ми сприяємо працевлаштуванню випускників у регіональних та загальнонаціональних медіа.

Під час навчання студенти створюють власні портфоліо, які містять медіапроєкти, публікації у ЗМІ, інформаційні та рекламні кампанії, кейси та стартапи. Це стає основою для підготовки випускної кваліфікаційної роботи бакалаврського рівня і сприяє їхньому професійному зростанню.
Наукова діяльність студентів розпочинається вже з першого курсу. Для тих, хто цікавиться теорією масової комунікації, сучасною комунікативістикою та науковими дослідженнями, діють наукові гуртки за кожною освітньою програмою. Наші студенти беруть активну участь у регіональних, всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях, конкурсах наукових робіт та студентських олімпіадах, а також публікують статті у фахових виданнях.
Аспірантура: шлях до наукової кар’єри

Запрошуємо до аспірантури тих, хто мріє про карʼєру науковця. Освітньо-наукова програма «Журналістика» за спеціальністю С7 Журналістика для третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти була запроваджена у 2016 році. Вона розроблена з урахуванням актуальних вимог медіасередовища та роботодавців, а також відповідає чинному законодавству. Програма регулярно оновлюється та модернізується відповідно до сучасних викликів у сфері медіадосліджень.
Викладачі, які забезпечують навчальний процес, відповідають ліцензійним вимогам, мають наукові публікації в міжнародних базах Scopus та Web of Science, постійно підвищують свою кваліфікацію та активно працюють у галузі медіадосліджень.
Аспіранти факультету беруть участь у наукових конференціях, публікують результати досліджень у провідних наукових виданнях та працюють над актуальними темами, що відповідають стратегічним напрямам розвитку кафедр.
Керівний склад факультету
Декан факультету – Кирилова Оксана Вікторівна, кандидатка філологічних наук, доцентка.
Заступниця декана з навчальної роботи – Михайлова Алла Анатоліївна, кандидатка філологічних наук, доцентка.
Заступниця декана з наукової роботи – Гудошник Оксана Василівна, кандидатка філологічних наук, доцентка.
Заступниця декана з міжнародного співробітництва та виховної роботи – Гаркавенко Юлія Станіславівна, кандидатка наук із соціальних комунікацій.
Заступник декана з виховної роботи — Гусєв Андрій Вікторович, кандидат наук із соціальних комунікації, доцент.
Структурні підрозділи факультету
Кафедра масової та міжнародної комунікації
Кафедра реклами та зв’язків з громадськістю
Кафедра медіакомунікацій та комунікаційних технологій
Навчальна лабораторія «Сучасних медіа»

Студенти факультету постійно опановують нові технології, знайомляться з інноваціями сучасного медійного середовища. Заняття відбуваються із залученням потужностей навчальної лабораторії «Сучасних медіа».
Архів студентських проєктів постійно поповнюється новим доробком. Ознайомитися з роботами можна на нашому сайті http://fszmk.dnu.dp.ua/media_projects.html
Конвергентна редакція «Гончар Інфо»
«Гончар Інфо» – це медіапроєкт великої та дружньої родини журфаку, створений студентами для студентів! Він охоплює широкий спектр інтересів, висвітлює події університетського та факультетського життя та працює в усіх сучасних форматах:
- онлайн
- друковані журнальні випуски
- подкасти
- влоги
- соціальні медіа.

Для студентів ДНУ «Гончар Інфо» – це насамперед освітній медіапроєкт, що допомагає майбутнім журналістам проявити себе та напрацювати ключові професійні навички під керівництвом досвідчених викладачів.
Кожен випуск газети створюється з особливою увагою та любов’ю. Над матеріалами працює ціла команда: редакція визначає тему випуску, журналісти збирають інформацію та пишуть тексти, фотографи створюють ексклюзивні візуальні матеріали, а дизайнери займаються версткою та художнім оформленням. У процесі підготовки кожного випуску студенти опановують усі етапи створення газети – від збору інформації до фінальної публікації.
Навички мультимедійного журналіста відпрацьовуються під час роботи з інфографікою, фотогалереями, подкастами, відеосюжетами, медіаіграми, вікторинами та імерсивними публікаціями.
Наші випуски – це поєднання успіхів, викликів, талановитих публікацій і навчальних моментів, адже ми постійно вдосконалюємось! Ознайомитися з усіма матеріалами можна на нашому сайті: https://fszmk.dnu.dp.ua/honchar_info.html
📌 Підписуйтесь на наш ютуб-канал –, ставте лайки та навчайтеся журналістиці разом зі студентами факультету систем і засобів масової комунікації!
Редакція «Гончар Інфо» активно співпрацює з учнями 9-11 класів, які мріють стати журналістами. Якщо у вас є цікаві матеріали, надсилайте їх на пошту: fszmk@365.dnu.edu.ua, і ми обов’язково їх розглянемо!
Запрошуємо старшокласників до медійного простору факультету!
Факультет систем і засобів масової комунікації запрошує учнів 9–11 класів до участі в освітніх і творчих проєктах, спрямованих на розвиток навичок у сфері журналістики, комунікацій та медіавиробництва.
Мультимедійна редакція «ГончарІнфо»
Старшокласники, які цікавляться журналістикою, блогінгом, подкастингом або створенням медіаконтенту, мають можливість долучитися до діяльності мультимедійної редакції «ГончарІнфо». Редакція приймає авторські матеріали, серед яких:
- статті, нариси, есеї, вірші, комікси та кросворди – для публікації у друкованих і цифрових випусках редакції;
- відео та подкасти – для поширення через офіційні цифрові платформи факультету.
Для участі необхідно надіслати матеріали на електронну пошту fszmk@365.dnu.edu.ua
Медіашкола «Відкритий простір»

На базі факультету протягом навчального року безплатно діє медіашкола «Відкритий простір», що надає старшокласникам можливість поглибити свої знання у сфері медіа, оволодіти практичними навичками створення контенту та отримати консультації від викладачів і професійних журналістів.
Учасники медіашколи:
- знайомляться з основами журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю;
- навчаються працювати з текстовим, фото-, відео- та аудіоконтентом;
- беруть участь у воркшопах і майстер-класах від провідних фахівців галузі.
Як долучитися?
Для отримання детальної інформації щодо участі у проєктах факультету звертайтеся за електронною поштою fszmk@365.dnu.edu.ua.
Наукова та науково-технічна діяльність
На факультеті працюють 2 доктори наук, 16 кандидатів наук. Наукова діяльність факультету проводиться в рамках кафедральних прикладних науково-дослідних робіт, в яких представлені дослідження й експериментальні розробки у сфері сучасної комунікативістики, журналістикознавства, інформаційної діяльності та медіатехнологій.
Результати досліджень проходять апробацію:
- у монографіях;
- у фаховому журналі Communications and Communicatіve Technologies, що віднесено до переліку наукових фахових видань України (категорія Б);
- у наукових зарубіжних та українських виданнях;
- на наукових та науково-практичних міжнародних, всеукраїнських конференціях: викладачі факультету – постійні учасники міжнародних та всеукраїнських конференцій.
Активна співпраця з Дніпровським відділенням МАН секція Журналістика дозволили інтенсифікувати роботу з майбутніми абітурієнтами та урізноманітнити форми цієї роботи. Викладачі факультету відходять від класичних лекційних форм: учням пропонуються презентаційні формати, активні практичні завдання, налагоджене електронне спілкування з членами секції.
Студентське життя

Університет – це не лише навчання, а й роки, сповнені подій, які залишаються в пам’яті назавжди. Після випуску не всі згадають кожну дисципліну, але першу посвяту пам’ятатиме кожен. І навіть у складні часи наш факультет готовий подарувати вам ці незабутні враження.


Щороку студентів об’єднують масштабні заходи, такі як пікнік ДНУ та DNU Fest, які створюють атмосферу єдності та драйву. Святкування Дня всіх закоханих, Гелловіну, Нового року, Різдва та Дня студента – чудова нагода провести час разом із друзями, познайомитися зі студентами інших факультетів та відчути справжній університетський дух. Рада студентів завжди працює над тим, щоб зробити життя кожного цікавим і насиченим.

А як же практика? Наш факультет, навіть під час вимушеного через війну онлайн-навчання, пропонує змішану форму занять. Студенти відвідують факультативи, де вже з першого курсу роблять свої перші медіакроки, знайомляться з реаліями сучасної журналістики та спілкуються з викладачами-практиками. Жодних нудних лекцій і зубріння! Лише вільна та комфортна атмосфера з чаєм, печивом і можливістю не лише попрактикуватися та посміятися, а й наприкінці занять пограти в настільні ігри.


Протягом навчального року першокурсники встигають повчитися в медіашколі, попрацювати з кіноцентром «Веснянка», відвідати з екскурсіями провідні медіа Дніпра. І це лише початок! Уже з другого курсу майбутні медійники працюють у конвергентній редакції «Гончар Інфо», створюють власні медіапроєкти та формують персональне портфоліо.

І це ще не все! Бачили фото наших студентів у Польщі, Італії, Іспанії, Туреччині? Щороку факультет відправляє студентів на академічну мобільність у провідні університети світу. Це унікальна можливість провести семестр за кордоном, здобути новий досвід та познайомитися з іншою культурою. І що найголовніше – участь у програмі абсолютно безкоштовна. Головні вимоги – бути активним студентом і добре навчатися. Якщо відповідаєш цим критеріям, тебе обов’язково оберуть! А викладачі факультету завжди підтримають і допоможуть зробити перший крок до здійснення цієї мрії.

Рада студентів факультету систем і засобів масової комунікації радо вітає кожного нового студента. А якщо ти ще абітурієнт – це не завадить тобі відвідати медіашколу, познайомитися з викладачами, студентами та адміністрацією факультету. Долучайся, дізнавайся більше про журналістику та став усі важливі питання наживо!

Історична довідка
Факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара має понад 30-річну історію підготовки фахівців у сфері журналістики, медіа, реклами та комунікацій.
У 1991 році було прийнято рішення про відкриття спеціальності «Журналістика». Наказом ректора створення кафедри журналістики було доручено Володимиру Демченку – доктору філологічних наук, професору, заслуженому журналісту України. У тому ж році на навчання було зараховано перших студентів, а вже у 1995 році відбувся перший випуск журналістів.
У 1996 році було започатковано спеціальність «Міжнародна інформація», що готувала фахівців для роботи у глобальному інформаційному просторі. З огляду на необхідність поглибленого вивчення іноземних мов, було створено кафедру філологічної та культурологічної підготовки журналістів.
Розширення освітніх можливостей сприяло формуванню нового факультету – систем і засобів масової комунікації. Для забезпечення підготовки фахівців у сфері медіакомунікацій було створено кафедру лінгвістичної та країнознавчої підготовки журналістів.
З огляду на стрімкий розвиток комунікативних технологій та маркетингових комунікацій, у 1997 році факультет розпочав підготовку спеціалістів за напрямом «Менеджмент організацій», а у 1998 році з’явилася кафедра Організації управління ЗМІ та реклами (згодом – кафедра Менеджменту ЗМІ, реклами та PR). У 2007 році спеціальність трансформувалася у напрям «Реклама і зв’язки з громадськістю», який увійшов до галузі «Журналістика та інформація».
У 2002 році на факультеті було відкрито спеціальність «Видавнича справа та редагування», що відповідала суспільному запиту на підготовку фахівців у сфері книговидавництва.
У 2008 році факультет отримав сучасну навчальну медіалабораторію, а у 2012 році розпочав підготовку магістрів за спеціальностями «Реклама і зв’язки з громадськістю» та «Видавнича справа та редагування».
Зважаючи на активний розвиток цифрових медіа, у 2022/2023 навчальному році стартувала нова освітня програма «Диджитальні медіа» (спеціальність B13 Бібліотечна, інформаційна та архівна справа). Це зумовило структурні зміни – було створено кафедру медіакомунікацій та комунікаційних технологій. З 2024 р. за спеціальністю спеціальність B13 Бібліотечна, інформаційна та архівна справа розпочалася підготовка магістрів (освітня програма «Менеджмент інформаційної діяльності»).
Наразі на факультеті функціонують 3 кафедри, навчальна лабораторія «сучасних медіа», конвергентна редакція, власна бібліотека та медіархів.
Факультет продовжує активно розвиватися, готуючи конкурентоспроможних фахівців, здатних працювати в умовах сучасного медійного середовища.