Версія для друку

Юридична клініка ДНУ: підтвердження стажу роботи за новими правилами

Украй актуальним для багатьох людей питанням є підтвердження стажу роботи, необхідного для призначення пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. №1058 були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».

Первісною та суттєвою зміною є навіть зміна назви самої постанови, адже у назві слова «трудового стажу» замінено словами «стажу роботи».

Згідно п. 1 вказаного Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – персоніфікований облік), є трудова книжка. За її відсутності або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Таким чином, тепер документом для підтвердження стажу є не лише паперова трудова книжка, а й електронні документи з накладенням е-підпису.

Як зазначають експерти, електронні документи про стаж є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в зазначеному вище реєстрі застрахованих осіб. Це також не новина, адже закон про електронну трудову книжку ухвалено ще торік. По суті, це приведення нормативного документа у відповідність до чинного законодавства. Відтепер стаж також може підтверджуватися на підставі виписки або довідки, складеної на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

До стажу зараховується не просто навчання у вишах (до 2004 р.), а саме періоди навчання за денною формою здобуття освіти в закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях).

За певних умов до стажу може зараховуватися догляд за людиною з інвалідністю І групи, за дитиною з інвалідністю або за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду. Віднині, якщо людина досягла 80 років, то довідку про те, що вона потребує догляду, надавати не потрібно, що суттєво відрізняється від того, що було раніше. Якщо є інформація про отримання допомоги або компенсації по догляду за такою людиною (одержаної органами Пенсійного фонду України від органів соціального захисту населення), то надавати акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду необов’язково.

Зараховується до стажу й час тримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та час перебування в засланні й на примусовому лікуванні за наявності документів про реабілітацію або в судовому порядку.

Також в документі є положення, що стосуються дружин військовослужбовців. Так, якщо жінка проживала з чоловіком у місцевостях, де була відсутня можливість її працевлаштування за спеціальністю, і це підтверджується тепер не лише довідками, виданими командирами (начальниками) військових частин та військових навчальних закладів, а й довідками підприємств, установ і організацій, або довідками, що видаються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Якщо чоловіка звільнено зі служби, то період проживання до 2004 року підтверджується, як і раніше, довідками, виданими територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі особової справи звільненого військовослужбовця, та інших документів, які підтверджують зазначений період.

Таким чином, вище наведені зміни у підтвердженні стажу роботи є значним кроком уперед, який полегшує особі, яка має право на пенсію, у зручний спосіб підтвердити факти її роботи.

Фахівці юридичної клініки ДНУ імені Олеся Гончара завжди готові допомогти у роз’ясненні чинного законодавства та наданні необхідних консультацій.

Директорка юридичної клініки ДНУ Олена Забродіна


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram