Версія для друку

Юридична клініка про особливості здійснення примусового виконання судових рішень в умовах воєнного стану

Юридична клініка Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара продовжує консультувати з актуальних питань чинного законодавства в умовах воєнного стану.

Наразі пояснюємо особливості здійснення примусового виконання судових рішень та рішень інших юрисдикційних органів в умовах воєнного стану.

Достатньо актуальними питаннями для багатьох громадян, а також юридичних осіб, особливо за сучасних обставин, є звернення до органів державної виконавчої служби та приватних виконавців з метою примусового виконання рішень, продовження здійснення вже відкритих виконавчих проваджень, здійснення виконавчих дій тощо.

У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України із 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан. Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» органи юстиції, в тому числі і органи державної виконавчої служби, здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, Законом України «Про правовий режим воєнного стану» та іншими законами України. Так, Міністерством юстиції України вживаються певні можливі заходи для забезпечення життєдіяльності громадян.

Так, 26 березня 2022 року набрав чинності Закон від 15.03.2022 № 2129-IX «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно з внесеними змінами тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України:

• фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти на яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує сто тисяч гривень;

• юридичні особи – боржники можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти на яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п'яти мінімальних розмірів заробітної плати в місяць на одного працівника такої юридичної особи, а також сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації);

• визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

Окрім того, забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії російської федерації, у період такої окупації.

За рішеннями про стягнення аліментів, підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що не дивлячись на існування воєнного стану в Україні, за можливості процес примусового виконання може мати місце, але за певних умов. Для зняття майнового тягаря з боржників, які є фізичними особами, на мою думку, дуже доцільним є припинення звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника.

Юридична клініка ДНУ імені Олеся Гончара нагадує, що її співробітники продовжують працювати та консультувати всіх громадян, зокрема, співробітників, студентів, аспірантів ДНУ ім. Олеся Гончара про особливості застосування чинного законодавства, як у цілому, так і за умови воєнного часу.

На сьогодні звернення можна надсилати в електронному вигляді на електронну пошту юридичної клініки: dnipro.honchar.legalclinic@gmail.com та на сторінку в Instagram: https://instagram.com/yur.klinika_dnu?utm_medium=copy_link.

Бажаю всім колегам, співробітникам, студентам та аспірантам витримки, внутрішньої рівноваги та якнайшвидшого повернення миру! Вірю у наші Збройні Сили, міць та силу українського народу!

З повагою до всіх
директорка юридичної клініки
Олена Забродіна


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram