Версія для друку

Освіта та когнітивна революція: ДНУ на форумі Forbes University 2026

Як змінюється освіта в епоху когнітивної революції? Як штучний інтелект впливає на спосіб, у який ми навчаємося і працюємо? Якою має бути нова архітектура навчання у світі, де знання доступні як ніколи? Як університетам і бізнесу адаптуватися до стрімких технологічних змін та разом формувати людський капітал України? Що залишається дефіцитом у світі, де знання стають майже безкоштовними? Які саме навички стають найбільш затребуваними в новій економіці?

Ці та багато інших питань обговорювалися на Forbes University 2026 – масштабній конференції про майбутнє бізнесу, освіти та штучного інтелекту 20 серпня у Києві.

Традиційний щорічний форум від Forbes University 2026 цього разу об’єднав понад 300 учасників з усієї країни – національних і іноземних лідерів освіти, та бізнесу та управлінського середовища, які наразі формують нову економіку знань: розбудовують систему вищої освіти, розроблять корпоративні школи та інвестують у розвиток людського капіталу в Україні.

Зокрема, серед запрошених 20 спікерів Forbes University 2026 були провідні представники української та міжнародної освітньої спільноти: онлайн – колишній міністр освіти Естонії та ексректор Тартуського університету й TalTech Яак Аавіксоо; професор економіки імені Фреда та Елеонор Ґлімп Гарвардського університету Едвард Глейзер; президент Американського університету в Києві, керівник консультативної ради Cascade Systems Ден Райс; офлайн – президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА) Сергій Квіт, соціолог, науковий та громадський діяч, викладач НаУКМА, керівник Центру гуманітарних наук Михайло Вінницький; президентка Національного університету «Київський авіаційний інститут» Ксенія Семенова; ректорка Львівської «Політехніки» Наталя Шаховська та ректор Українського католицького університету Тарас Добко та інші експерти.

До обміну думками та професійним досвідом долучилася команда Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара на чолі з ректором Сергієм Оковитим, представлена в.о. проректора з науково-педагогічної роботи Наталією Гук та доценткою кафедри масової та міжнародної комунікації, керівницею ІАА «УНІ-прес» Аллою Бахметьєвою.

На відкритому діалоговому майданчику колеги аналізували центральну тему «Когнітивна революція та майбутнє талантів».

– Нині світ перебуває в епіцентрі когнітивної революції і змінюється занадто швидко. Штучний інтелект докорінно переписує правила роботи, навчання та створення знань, а межа між освітою та бізнесом повністю стирається. Університети змушені вчитися мислити як підприємства, а компанії перетворюються на платформи для постійного створення нових знань.

Освіта дедалі більше виходить за межі традиційної моделі «навчання – диплом – професія» й більше не має фінальної точки. Саме навчання тепер перестає бути певним етапом життя і перетворюється на спосіб життя. Тому освіта, критичне мислення й постійне навчання – це вже не вибір, а обов’язкова умова стійкості. Адже сьогодні здатність людини постійно навчатися та адаптуватися стає однією з ключових компетентностей. Бо людина чи компанія, яка перестає вчитися, починає програвати незалежно від свого попереднього досвіду, статусу чи успіху, – визнали фахівці.

Під час подальших дискусійних панелей у центрі уваги спікерів були процеси, які змінюють світову освітню систему: розвиток штучного інтелекту, безпрецедентний доступ до знань, перехід навчання в онлайн, необхідність безперервного професійного розвитку та нові формати взаємодії між університетами й бізнесом.

Так, у першому тематичному блоці «Як ми вчимося у світі, що змінився» говорили про штучний інтелект, доступність знань, онлайн-освіту, боротьбу за увагу та нові правила навчання у світі, де кожен стає учнем на все життя.

У блоці «Нова архітектура навчання» фахівці шукали відповіді на питання, що саме має змінитися в освіті, а що важливо зберегти, щоб одночасно розвивалися люди, організації та суспільство.

А блок «Ідеї» представив чотири підходи до наступної версії освіти – від агентного університету та liberal arts до середовища постійного навчання та нових моделей партнерства бізнесу й університетів. Наприклад:

• перший агентний університет та ШІ-двійники: досвід SET University у створенні освітнього середовища, де персональний ШІ-агент супроводжує студента, а портфоліо реальних проєктів замінює класичний диплом;

• естонський шлях та реформа ЗВО: Уроки автономії, економічної самостійності та експериментів із наглядовими радами від ексміністра освіти Естонії Яака Аавіксоо та голови наглядової ради КАІ Петра Чернишова;

• гарвардський погляд на стійкість ЗВО: ексклюзивний аналіз від професора Гарварду Едварда Глейзера про те, як університетська модель виживає 1000 років та як ШІ змінює науку;

• прагматична синергія та гроші – синергія бізнесу й освіти: оцінка інвестицій у навчання та ефективні фінансові моделі. Як бізнес рахує outcome від інвестицій у ЗВО та з чого складається життєздатна фінансова модель сучасного університету (кейси НаУКМА, KSE, КАІ, Genesis, SoftServe, Аврора, Інтерпайп).

Загалом учасники розглянули 15 результативних практичних кейсів взаємодії університетів і компаній.

– Дискусії під час Forbes University 2026 показали, що майбутнє українських університетів залежить від їхньої здатності адаптуватися до технологічних змін та розвивати свої унікальні особливості. Світ освіти дійсно змінюється із шаленою швидкістю, штучний інтелект переписує усталені моделі здобуття знань та їх застосування, а межі між університетами та компаніями стираються. Але у світі, де знання стають легкодоступними, головним дефіцитом буде здатність критично мислити, створювати нові сенси та залишатися людиною.

Попри всі технологічні та воєнні виклики, класичні університети залишаються основними центрами формування світоглядних орієнтирів молодої людини, розвитку потужних наукових шкіл з фундаментальних і прикладних наук та державотворчими осередками своїх регіональних громад. Ми в ДНУ не просто спостерігаємо за когнітивною революцією – ми інтегруємо передові інструменти в освітній процес, щоб наші випускники були конкурентними у світі нової економіки знань, – наголосив за результатами форуму ректор ДНУ Сергій Оковитий.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram LinkedIn