Наукові читання «Дніпровська орбіта-2025» — плідна робота науковців на ХХ ювілейному заході
Жовтень місяць 2025 року був відзначений ювілейною подією космічного життя України – відбулися XX Наукові читання «Дніпровська орбіта-2025», організаторами яких виступили Національний центр аерокосмічної освіти молоді (НЦАОМ) ім. О.М. Макарова, Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля», Національний музей космонавтики ім. С.П. Корольова (м. Житомир) та Дніпровський національний університет (ДНУ) мені Олеся Гончара. Наукові читання відбулися на базі НЦАОМ у змішаному форматі (очному та дистанційному).

20 років тому започаткування щорічних наукових читань «Дніпровська орбіта» спрямовувалося на реалізацію головної ідеї – надати майданчик для обговорення гуманітарної складової та висвітлення гуманістичних аспектів за різною тематикою, пов’язаною з аерокосмічною сферою. Змістовне насичення і тематичне групування за науковими напрямками протягом років проведення наукових читань вдосконалювалося і на сьогодні захід відбувається за шістьма науковими напрямками: «Історія авіації та ракетно-космічної техніки», «Аерокосмічна освіта молоді та університетська наука. Перспективні інноваційні проекти», «Екологія і Космос», «Філософія і Космос», «Економіко-правові, гуманітарні та етичні аспекти освоєння Космосу», «Молодь і Космос».
Наукові читання 2025 року зібрали широке коло учасників: фахівців із науково-практичної діяльності щодо засвоєння і практичного застосування космосу; педагогів, що працюють у аерокосмічній освіті або займаються пропагуванням знань про космос і аерокосмічну діяльності людства; фахівців, які вивчають і зберігають історичну спадщину про аерокосмічну діяльність; фахівців і дослідників з економічних і правових питань космічної діяльності; гуманітаріїв-мовознавців; психологів; фахівців з біології; науковців-філософів; працівників музейної справи. На наукових читаннях були представлені доповіді, підготовлені авторами з Дніпра, Києва, Павлограда, Харкова, Житомира і Полтави.

Зазвичай наукові читання «Дніпровська орбіта» проходять протягом трьох днів. Цього року у перший день відбулися: урочисте відкриття та круглий стіл «Координатори “Дніпровських орбіт” від витоків до сьогодення». Проведення круглого столу дало можливість згадати всіх координаторів наукових напрямків, а також шановних учасників і гостей конференції, присутність яких кожного року робить наукові читання «Дніпровська орбіта» унікальним заходом, справжньою науковою перлиною! Другий день був присвячений плідній роботі в секціях за науковими напрямками. Третій день подарував свято підведення підсумків конференції і чудову пізнавальну екскурсію до навчально-виставкового комплексу НЦАОМ.
Різноманіття і глибина доповідей, представлених на «Дніпровській орбіті-2025», як завжди, вражали. Багато доповідей містили цікавий сплав змісту за різними тематичними напрямками, а, загалом, вся тематика доповідей була пронизана домінуванням гуманістичних поглядів на проблеми розвитку людства і засвоєння космосу й пропагуванням відповідального гуманістичного ставлення до результатів діяльності в аерокосмічній сфері.
На секції, присвяченій історії, розглядалися питання створення ракетно-космічної техніки в Україні і у Сполучених Штатах Америки, історія навчальних закладів аерокосмічної освіти; вивчалися професійний шлях постатей, які обрали професійною діяльністю космонавтику, історія космічних апаратів дослідження Меркурія; досліджувався розвиток знань про технічні впливи на живі істоти. Найбільш насиченою доповідями була секція, присвячена тематиці освіти та університетській науці, в який в ракурсі аерокосмічної освіти розглядалися проблеми, підходи і набутий досвід із викладання різних за тематикою дисциплін вищої школи, вивчалися глобальні питання підготовки фахівців вищої школи, а також представлялися результати проведення наукових досліджень за актуальною космічною тематикою, у тому числі висвітлювалася роль студентів у науково-дослідній роботі.

На конференції також були представлені дослідження питань екології, які стосуються аерокосмічного моніторингу забруднення океану, а також низка робіт, де вивчався спектр питань щодо забезпечення поселень людей на Місяці. Філософська тематика охоплювала широкий спектр питань: глобальні питання свідомості людини; вивчення паралелей у концептуальних філософських представленнях космосу, всесвіту; вивчення самосвідомості як потоку універсальної свідомості; змінення парадигми гуманізму як наслідок глобальної інформатизації та інші цікаві доповіді, як от доповідь «Професор М.Ф. Герасюта як філософ балістики ракет».

У секції, присвяченій правовим, економічним та морально-етичним аспектам засвоєння космосу розглядалися проблеми вдосконалення правової регламентації забезпечення безпечного перебування людини у космосі, міжнародні правові аспекти захисту інтелектуальної власності у космічних дослідженнях, етичні аспекти машинного перекладу у міжнародних космічних проєктах тощо. У секції «Молодь і космос» піднімалися питання ролі власних знань як першого кроку в управлінні знаннями, ролі молодих вчених у дослідженнях за аерокосмічною тематикою та інші.
Варто зазначити, що дослідження питань застосування штучного інтелекту були представлені в різних аспектах на трьох секціях конференції. Зокрема, автори досліджували такі питання: «Відкрита еволюція систем/агентів, що самовдосконалюється: LGP-машина»; «Сучасне розуміння досліджень штучного інтелекту», «Відповідь штучного інтелекту» в ракурсі питань секції «Молодь і космос».
Координатори відзначили високий рівень представлених наукових досліджень, а учасники — естетичну цінність і змістовну глибину кожного підготовленого виступу. Дипломами за кращі доповіді нагородили 18 учасників конференції — кожен отримав сертифікат.

В організації і проведенні наукових читань та у виступах із доповідями в секціях взяли участь представники шести факультетів ДНУ: фізико-технічного, біолого-екологічного й історичного, факультетів фізики, електроніки і комп’ютерних систем, української й іноземної філології та мистецтва, суспільних наук і міжнародних відносин. Керівниками роботи наукових напрямків та членами організаційного комітету «Дніпровської орбіти2025» були такі співробітники ДНУ: декан ФТФ проф. Санін А.Ф., проф. Савчук В.С., проф. Давидов С.О., доц. Хуторний В.В., проф. Шевцов С.В., доц. Горбань В.А., доц. Котович О.А. проф. Кривошеїн В.В., доц. Лабуткіна Т.В. На наукових читання цього року представлені 14 доповідей, підготовлені такими учасниками з ДНУ: проф. Сокол Г.І., доц. Хорольський, доц. Ліповський В.І., проф. Санін А.Ф., проф. Кадильникова Т.М., доц. Лабуткіна Т.В., доц. Мозговий Д.К., доц. Чухін Д.Е., доц. Юшкевич О.П., аспіранти Снобко Д.О. і Сілін В.В., а також студенти Семененко М.О., Салій С.В. і Тіняков В.О.
Ювілейні наукові читання «Дніпровська орбіта-2025» відбулися і показали, що, попри важкі обставини сьогодення, в аерокосмічній сфері ми проводимо наукові дослідження, здійснюємо практичні розробки, досліджуємо і впроваджуємо інноваційні ідеї, вчимо молодь, зберігаємо спадщину набутого, спираємося на новітні здобутки провідних профільних підприємств і науково-дослідних установ, напрацювання правників, економістів, філософів, віримо в силу ідеалів гуманізму та розвиток досягнень й подальші великі успіхи аерокосмічної діяльності в Україні! І ми чекаємо нової плідної зустрічі наступного року на «Дніпровській орбіті-2026»!
Доцентка кафедри кібербезпеки та
комп’ютерно-інтегрованих технологій
Тетяна Лабуткіна
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу










