Версія для друку

Forbes University: у фокусі економіка знань

Чи здатні підприємці зрушити вищу освіту? Як бізнес і держава модернізують університети? Що роблять керівники ЗВО, аби зробити програми привабливими для найкращих студентів, а студентів цікавими для найкращих роботодавців? Якими є пріоритети провідних університетів з точки зору використання обмежених ресурсів?

Ці та багато інших засадничих проблем сучасної системи вищої освіти дискутувалися на форумі Forbes University — Простір інтелекту, що зібрав реформаторів вищої освіти, інноваторів з EdTech та лідерів бізнесу. У фокусі спікерів були кейси, партнерства, проєкти, що вже працюють і змінюють університети й економіку знань.

Спікерами від освітньої спільноти були: заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов, радник міністра освіти і науки України Михайло Іван Винницький, засновник Minerva University Бен Нельсон, ректор СумДУ Василь Карпуша, голова наглядової ради Київського авіаційного інституту Петро Чернишов, ректорка НТУ «Львівська політехніка» Наталя Шаховська, президент НаУКМА Сергій Квіт, ректор Київської школи економіки Тимофій Брік та інші.

Про інтереси бізнесу говорили: директорка зі сталого розвитку Групи Метінвест Тетяна Петрук, HRD компанії Генерал Черешня й член Стратегічної ради Андрій Лавренович, директорка з комунікацій компанії Інтерпайп Людмила Новак, Ajax Systems Ольга Нагорнюк.

Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара на форумі представляли ректор, член-кореспондент НАН України, професор Сергій Оковитий, в.о. проректора з науково-педагогічної роботи професорка Наталія Гук, керівниця ІАА «УНІ-прес» доцентка Алла Бахметьєва, представників студентського самоврядування: голова кіберспортивного комітету РС ДНУ, студент ФПМІТ Андрій Руських, членкиня Волонтерського центру ФПСО Олена Руських, голова РС ММФ Софія Петрова.

– Ми маємо багато успішних кейсів співпраці з бізнесом: це і глибокоінтегровані наукоємні проєкти, й ініціативи, орієнтовані на адаптацію освітніх компонент під запити ринку праці та дуальну освіту, і доброчинні проєкти, які потім перетворюються на потужні платформи для суспільного діалогу і живуть служінням громаді тощо,– наголосив ректор ДНУ Сергій Оковитий.

Усі наші кейси підтверджують основну думку багатьох спікерів форуму Forbes: для старту успішного проєкту мають бути спільні цінності, адже оперативні задачі в обох партнерів будуть різними, різний горизонт планування, але синергія взаємодії дозволить обом отримати бажані результати.

Андрій Руських відзначає, що йому найбільше сподобалася перша секція «Університети очима бізнесу. Чи здатні підприємці зрушити вищу освіту?»

– Там піднімалися дійсно важливі питання, які є підґрунтям сьогоденних проблем в освіті. Це нестача вмотивованих студентів, неналежне фінансування галузі освіти, брак викладачів, конкуренція з іншими країнами – все це відгукується у серці українського студентства. Цю картину особливо чітко окреслив Олександр Ольшанський, член наглядової ради КПІ, за що йому велика подяка. Сам форум жваво бурлив дискусіями, спікери обговорювали свої бачення виходу із затяжної кризи. Червоною стрічкою через весь форум пройшла проста теза: "Українська освіта потребує співпраці з бізнесом, а бізнес не менше потребує співпраці із закладами освіти". Саме навколо цієї теми точились дискусії. Прогресизм стикався з консерватизмом, спікери представляли свої моделі майбутнього України, висловлювалась критика, тези зустрічали контртези… Багато інформації для розміркувань. Очевидно, що реформи потрібні, і студенти, як і всю історію, будуть на вістрі цих змін.

Софія Петрова надихнулася прикладами інтеграції університетів в бізнесове середовище:

– На форумі мене особливо зацікавив практичний досвід українських університетів у співпраці з бізнесом. Особливо запам’яталася розповідь ректора СумДУ Василя Карпуші про те, як студенти мають власні бази практик, які надають платні послуги — ідеться про університетську клініку, IT-центри, платні освітні курси, тренінги, школи і т.п. Університетська клініка СумДУ була не просто навчальною базою, а сучасним медцентром, де студенти отримують живу практику, а мешканці міста — повний спектр якісних медичних послуг за доступними цінами. Такий підхід дозволяє студентам ще під час навчання отримувати реальний досвід роботи, а бізнесу — залучати підготовлених фахівців, які розуміють потреби сучасного ринку.

Олена Руських захоплюється стійкістю української системи освіти і вірить в інноваційне майбутнє наших університетів:

– Навіть під час війни ми продовжуємо боротися, і це стосується не тільки військових, а і науки. Особисто мені цей форум дав змогу зрозуміти, які перспективи чекають наш освітній простір у не такому вже й далекому майбутньому. Спонукають до роздумів три секції, що стосувалися як кооперації бізнесу з університетами, так і впливу дослідницьких проєктів на розвиток бізнесу, і наостанок трохи поговорили про вплив ШІ на освіту і бізнес. Я не скажу, що виділила для себе когось одного, виступи були складені так гармонійно і послідовно, що сприймалися як щось ціле. Таким чином, я виділила для себе 2 думки.

По-перше, незважаючи на ситуацію, процвітає той, хто краще адаптується. Це стосується як ШІ, так і бізнесу. Війна багато до чого підштовхує. Розвивається інженерія (протезування, 3D-біопринтинг та розробку дронів), відкриваються нові програми для навчання ветеранів, і у той же час змінюються освітні програми у школах. ШІ також дає нові можливості, вони безмежні, все залежить тільки від уяви. Раніше ми навчалися, а тепер навчаємо ШІ, як правильно навчатися.

По-друге, щоб і країна, і бізнес процвітали, потрібно розвивати саме науку. Я почула багато нового про інноваційні розробки, стартап-школи, робототехніку, наукові майданчики та дуальну освіту. Хотілося б, щоб усі ці напрями розвивалися й у нас, у ДНУ. Все почуте дає привід пишатися, що попри всю ситуацію ми не опустили руки.

У межах трьох блоків відбулися панельні дискусії:

• «Університети очима бізнесу»,

• «Too important to fail. Як традиційні університети виборюють майбутнє»,

• «Чи можуть університети очолити ШІ-революцію?»,

• «Дослідницький університет і його майбутнє в Україні» та інші.

Українська вища освіта стає простором партнерства університетів і бізнесу, а ключовим драйвером змін є інновації та технології. Виступи спікерів підтвердили: розвиток університетів неможливий без тісної співпраці з компаніями та інтеграції у глобальні тренди. Для освітньої спільноти важливо не лише реагувати на виклики війни й демографічні зміни, а вже сьогодні формувати бачення майбутнього.

Керівниця ІАА «УНІ-прес»
доцентка кафедри масової та міжнародної комунікації
Алла Бахметьєва


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram LinkedIn