Версія для друку

Всеукраїнський форум «Дні освітнього лідерства»

Делегація Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара відвідала Всеукраїнський форум «Дні освітнього лідерства 2024», що проходив 6-7 червня на базі Національного університету «Запорізька політехніка».

На дводенний освітній захід до Запоріжжя з’їхалися численні лідери галузі та освітні експерти. У змішаному форматі освітяни-практики – керівники і менеджери університетів, науково-педагогічні працівники, здобувачі освіти й інфлюенсери освітньої сфери – разом обговорювали провідну тему «Майбутнє української освіти: лідерство, яке змінює». Спільно з колегами з усієї України команда ДНУ окреслювала сучасні тренди розвитку вищої школи та шукала шляхи підтримки конкурентоспроможності українських ЗВО на міжнародній арені в складних воєнних умовах. Адже основною метою загальнонаціонального форуму «Дні освітнього лідерства» були визначені:

– розвиток освітньої системи України

– інтеграція до європейського освітнього простору

– формування зрозумілої і відкритої політики системи вищої освіти для розвитку потенціалу українських ЗВО

На початку заходу до присутніх звернулися голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко, голова Національного агентства кваліфікацій Юрій Баланюк та голова Спілки ректорів закладів вищої освіти України Петро Куліков. Бажаючи освітянській спільноті плідної й результативної співпраці, пан А. Вітренко відзначив, що Міністерство освіти і науки України застосовуватиме у своїй повсякденній діяльності поради та рекомендації, отримані від учасників форуму.

Тому що всі освітяни України показали, що вони вже є лідерами нашої великої потужної нації. Адже, окрім високого професіоналізму при виконанні своїх прямих функціональних обов'язків із навчання дітей і розвитку наукового потенціалу країни, українські освітяни також відомі своєю міццю, стійкістю, незламністю, якими сьогодні й визначаються незалежність і честь нашої країни. Бо нині освітяни активно займаються волонтерством і допомагають нашій армії. Проте попереду у нас ще дуже багато роботи, нам необхідно буде відбудовувати країну після Перемоги. А ще – виховувати покоління професіоналів – українців та українок, які розвиватимуть «європейськість» спільноти, адже дуже скоро ми з вами посядемо чільне місце в європейській родині, – підкреслив Андрій Олександрович.

Вітаючи колег, ректор НУ «Запорізька політехніка» Віктор Грешта наголосив на необхідності організації подібних майданчиків із вивчення передового досвіду й успішних кейсів провідних університетів задля зміцнення лідерського потенціалу ЗВО України в сучасних умовах суспільних та економічних трансформацій. Зокрема, сам Віктор Леонідович виступив із доповіддю «Політехнічний університет як центр стратегічних освітньо-наукових ініціатив, що визначають напрями регіонального розвитку».

Наш Дніпровський національний університет на цій потужній комунікаційній платформі представляли: ректор професор, член-кореспондент НАНУ Сергій Оковитий, в.о. проректора з науково-педагогічної роботи професорка Наталія Гук, керівниця ІАА «УНІ-прес» доцентка Алла Бахметьєва та представники ради студентів ДНУ – голова ради Ілля Зінченко, голова ради студентів факультету прикладної математики Ганна Будзак та аспірант Андрій Світлий.

Зокрема, під час пленарного засідання 15 ректорів ЗВО України фахово говорили про щоденне подолання викликів, спричинених воєнними кризовими умовами. До уваги колег ректор ДНУ Сергій Оковитий підготував виступ на тему «Антикризовий менеджмент у ЗВО як комплексна система протистояння викликам прифронтового регіону». У ньому безпосередньо йшлося про цілу систему заходів, спрямованих на адаптацію до екстремальних умов, забезпечення безперервності освітнього процесу, підтримку студентів та співробітників, а також збереження інституційної стабільності університетів.

Основними складниками стійкості є спільні цінності і наші люди, адже ми прийняли ворожий удар із непохитною вірою в Україну, свій народ, своїх колег, студентів, випускників та абітурієнтів. Саме завдяки нашим колективам вже третій рік університети України успішно протистоять складним викликам в умовах стійкої кризи, що прогресує. Тому якраз людський потенціал має бути у центрі уваги. Це, насамперед, безпека (облаштування укриттів, розробка планів евакуації, організація тимчасового розміщення у безпечних місцях, посилення охорони на території ЗВО тощо), а також широка психологічна й матеріальна підтримка наших студентів і персоналу, – найперше зауважив Сергій Іванович.

Одним із важливих елементів стійкості ЗВО ректор також визначив дистанційне навчання, технологічні рішення (запровадження надійних онлайн-платформ, хмарних сервісів тощо) та розвиток персоналу (підвищення кваліфікації викладачів).

Це може бути організація тренінгів і курсів для викладачів з використання онлайн-інструментів та методик дистанційного навчання. Наприклад, нещодавно 449 науково-педагогічних працівників ДНУ пройшли підвищення кваліфікації від менторів Карлового університету (Чехія) та отримали сертифікати в рамках «Проєкту підтримки для поліпшення якості навчання, досліджень та міжнародної діяльності в ДНУ» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Ще понад 111 наукових та науково-педагогічних працівників та 319 здобувачів освіти взяли участь у віртуальних обмінах за двосторонньою угодою з Університетом наук і комп’ютерних технологій (Індонезія). Також 400 викладачів пройшли підвищення кваліфікації у нашому Центрі довузівської підготовки та післядипломної освіти. Основні курси, які там викладалися: «Сучасні інформаційні технології», «Професійний розвиток: управління та лідерство», «Рейтинг науковця». Крім того, стажування в різних підрозділах і на факультетах ДНУ проходили 100 викладачів з інших ЗВО.

Комунікація та співпраця з іншими закладами вищої освіти для обміну ресурсами, досвідом та координації дій – ще один актуальний компонент стабільності у кризових умовах. Згадаймо, відновлення роботи Ради ректорів у Дніпропетровській області, яку торік як ГО було зареєстровано в Міністерстві юстиції України. Відтоді регулярно проводяться збори для розгляду нагальних питань і координації роботи університетів із різних проблемних питань.

Також для антикризового менеджменту ЗВО надзвичайно важлива міжнародна підтримка. Це встановлення різноманітних контактів із міжнародними організаціями та університетами для отримання гуманітарної, фінансової та технічної допомоги. До прикладу, наш ДНУ входить у чотири потужні міжнародні Консорціуми: Magna Charta Universitatum Observatory, The Eastern Partnership University Cluster, The European University Foundation, L’Agence universitaire de la Francophonie, – зазначив Сергій Іванович.

Після виступів ректорів відбулася потужна панельна дискусія, де у відкритому діалозі учасники розглядали не лише основні засади стійкості освітньої галузі, а й інтеграційні можливості університетів, ролі стратегічних науково-освітніх ініціатив та інноваційних проєктних можливостей. Обговорювалися способи виховання нового покоління освітніх лідерів, здатних ефективно реагувати на швидкі зміни у технологіях, та різні методики навчання й управління, що забезпечать майбутнє сучасної української освіти.

Додатково важливою частиною форуму «Дні освітнього лідерства» стало започаткування молодіжної секції, де очільники молодіжних об'єднань та голови студентських самоврядувань університетів України знайомилися і ділилися досвідом. Головною темою усіх спікерів цієї секції була реалізація проєктної діяльності як інструмент прогресивного молодіжного лідерства.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram