Версія для друку

Юридична клініка ДНУ: прогул як порушення трудової дисципліни

До юридичної клініки Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара звернулася жінка, яку звільнили з одного з підприємств міста за прогул. Хоча, як запевняла сама працівниця, вона ніби була на підприємстві – тобто на роботі, як вона вважала, але затрималася у своєї колеги з іншого відділу.

Жінка дуже здивувалася, коли їй пояснили, що відсутність на робочому місці без поважних причин дійсно є порушенням трудової дисципліни, а відсутність на робочому місці без поважних причин більше трьох годин протягом робочого дня є підставою для звільнення за прогул. Отже, необізнаність у своїх обов’язках, умовах трудового договору, омана відносно необхідності їх дотримання зіграли злий жарт із працівницею, яка законно була звільнена за прогул.

Зважаючи на дану ситуацію, чимало людей, дійсно, можуть помилятися стосовно своїх обов’язків та наслідків їх недотримання, зокрема, щодо відсутності на робочому місці.

За приписами п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем у випадку прогулу працівника (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Відповідно, прогулом є відсутність працівника на роботі без поважних причин більше трьох годин (безперервно чи загалом). Для звільнення працівника за такою підставою роботодавець повинен мати докази, що дійсно підтверджують відсутність працівника на робочому місці більше трьох годин упродовж робочого дня. Такими доказами можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких можна зробити відповідний висновок. Зокрема, ними можуть бути Акт про відсутність працівника на робочому місці чи дані з електронної пропускної системи, за якою здійснюється пропуск працівників на підприємство тощо.

Отже, ключовим та визначальним фактором для звільнення за п. 4 ч. 1 40 КЗпП України є саме відсутність працівника на визначеному йому робочому місці. Відповідно робоче місце – є однією з обов’язкових умов трудового договору, яка має бути погоджена між працівником та роботодавцем і зафіксована у тексті договору та/або наказі про прийняття працівника. Робоче місце може бути конкретним, фіксованим, і тоді дійсно легко перевірити наявність чи відсутність там працівника, або знаходитися в межах іншої території, але все одно має бути відображеним у договорі.

Судова практика також виходить саме з такого тлумачення вказаних норм. Як зазначено у постанові Верховного Суду від 26.10.2022 р. у справі № 947/6744/21 (провадження № 61-8268св22), робоче місце працівника – це певна зона, де працівник знаходиться і працює із застосуванням у процесі роботи різних технічних та/або інших засобів. Основою визначення робочого місця є функціональний розподіл праці у взаємозв`язку із засобами праці, що дозволяє розглядати робоче місце як місце докладання робочої сили працівників.

У свою чергу, трудова діяльність працівника може здійснюватися, а, відповідно, його робоче місце може знаходитися як безпосередньо на підприємстві (фіксоване робоче місце) або в межах іншого територіального простору, який використовує працівник для виконання трудових обов`язків.

Відповідно роботодавець перед тим, як звільнити працівника за прогул, має пересвідчитися, чи визначене робоче місце працівника, а також де протягом робочого дня працівник має здійснювати свої обов’язки згідно з умовами договору. Наявність у працівника посадових обов`язків, які він має здійснювати поза робочим місцем та які не передбачають його присутність на робочому місці протягом усього робочого дня, не може свідчити про відсутність працівника на робочому місці, і відповідно він не може бути звільнений за прогул.

Сподіваюся, дана консультація була корисною та пізнавальною для читачів. Бажаю всім належно та вміло користуватися своїми правами та обовʼязками! Якщо ж маєте сумніви в чомусь, звертайтеся до юридичної клініки ДНУ за професійною допомогою! Наша адреса: 49050, м. Дніпро, вул. Наукова, 13, корпус № 9, кім. 302, е-mail: dnipro.honchar.legalclinic@gmail.com

З повагою

Директорка юридичної клініки, адвокатка Олена Забродіна


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram