Версія для друку

Юридична клініка ДНУ: про поновлення працівника на роботі

Після невеликої перерви юридична клініка Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара повертається з консультаціями стосовно найактуальніших норм чинного законодавства. В умовах воєнного стану особливо гострими є питання, які зазвичай не викликали жодних проблем при застосуванні. Однак воєнний час, внесені зміни у законодавство, обмеження цілої низки передбачених Конституцією України прав та свобод громадян інколи викликають певні сумніви у тому, як наразі правильно застосовувати ті чи інші норми права, які права мають працівник та роботодавець, зокрема, при поновленні працівника на роботі.

Саме цьому питанню і присвячена сьогоднішня публікація.

Якщо судом працівника поновлено на посаді, не варто чекати строку, передбаченого законом на подання апеляційної скарги, і, відповідно, на Постанову апеляційного суду, адже рішення про поновлення незаконно звільненого працівника виконується негайно. Ця норма є незмінною, і не може бути скасована, змінена чи зупинена навіть в умовах воєнного стану.

Трудове право має багато нюансів, особливо з урахуванням розгалуженої системи законів та підзаконних нормативно-правових актів. Процедура виконання рішення суду про поновлення на посаді є своєрідною і суттєво відрізняється від виконання інших рішень суду. Безпосередньо сама по собі зазначена процедура врегульована як КЗпП України, так і основним у цій сфері правовим актом – Законом України «Про виконавче провадження».

За загальним правилом, більшість судових рішень виконуються після набрання ними законної сили, або після закінчення строку на їх апеляційне оскарження, або після винесення апеляційним судом відповідної Постанови про задоволення чи про відхилення апеляційної скарги.

Однак у справі про поновлення незаконного звільненого працівника на посаді законом передбачена інша процедура.

Рішення суду про поновлення на роботі виконується негайно, тобто на наступний день після проголошення рішення, незалежно від того, чи буде подано на дане рішення подано апеляційну скаргу.

Отже, процедура виконання рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника можна поділити на наступні етапи:

1) згідно п. 4 ч. 1 ст. 430 ЦПК України негайне виконання рішення допускається у разі поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника. Таким чином, незаконно звільнений працівник наступного дня після проголошення рішення суду отримує виконавчий документ і звертається до виконавця;

2) наступного дня після отримання виконавчого документу працівник подає його до роботодавця;

3) роботодавець, в свою чергу, повинен видати наказ про поновлення працівника на посаді, яка зазначена у рішенні суду, після чого ознайомити працівника з наказом під підпис та допустити його до роботи;

4) внести відповідний запис до трудової книжки, за бажанням працівника, (електронної трудової книжки): «запис за № таким-то є недійсним, поновлений на такій-то посаді».

5) Роботодавець зобов'язаний фактично допустити працівника до виконання трудових обов’язків, тобто надати йому роботу.

6) Водночас роботодавець зобов'язаний виплатити негайно всі суми, зазначені у рішенні суду (середній заробіток, інфляційні нарахування, моральна шкода тощо).

Якщо роботодавець не виконує рішення суду, працівник має право через суд стягнути середній заробіток за час затримки виконання рішення суду. А це додаткові чималі збитки для роботодавця.

Судова практика щодо даного питання міститься у Постановах Верховного Суду щодо виконання рішення про поновлення на посаді – від 16.01.2018 р. № 524/415/16-ц; від 21.01.2019 р. № 760/9521/15-ц; від 30.09.2019 р. № 2340/4462/18; від 13.11.2019 р. №592/4332/17.

У наступних публікаціях юридична клініка ДНУ продовжить знайомити читачів із положеннями чинного законодавства та з механізмом їх застосування в сучасних умовах. За бажанням та необхідності ви можете надсилати питання, що Вас цікавлять на скриньку юридичної клініки: dnipro.honchar.legalclinic@gmail.com. З радістю розглянемо Ваші звернення та надамо кваліфіковані відповіді.

З повагою

Директорка юридичної клініки ДНУ
Олена Забродіна


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram