Версія для друку

Чернігів – місто-герой України

Чернігів – місто-герой України, обласний центр Чернігівської області. На початку 2022 року в місті мешкало 282 747 осіб.


Чернігів лежить на півночі України, місто сприймалось радше як музей просто неба, ніж давнє місто Чернігів. Його початкова історія, як і більшості стародавніх міст, окута легендами, переказами, гіпотезами. Перше поселення на території сучасного Чернігова виникло три тисячі років тому над річкою Стрижень, яка нині протікає через центр міста. Протягом III–VII ст. н.е. в межах міста існувало вже кілька ранніх слов’янських поселень. Початок безперервного існування Чернігова поклало поселення ІХ ст. поміж річками Стрижень та Десна.

Перша літописна згадка про Чернігів датується 907 р., коли київський князь Олег здійснив похід на столицю Візантійської імперії Константинополь, у якому взяли участь й представники Чернігова. Після успішного завершення походу Олег уклав з імператором договір, у якому серед міст Русі на почесному другому місці після Києва згадано Чернігів. Наступний раз Чернігів був згаданий у середині Х ст. в трактаті «Про управління імперією» візантійського імператора Костянтина Багрянородного. Однак основними джерелами інформації про найдавнішу історію міста є археологічні пам’ятки, насамперед, залишки численних давніх укріплень і кургани.

У другій половині Х ст. для захисту міста спорудили потужний вал зі стінами і глибоким ровом. Захищена укріпленнями територія стала основною частиною давньоруського Чернігова, яка й понині зветься Дитинець.

Вважалося, що наймасштабнішою катастрофою в історії Чернігова була монгольська навала, але кінець лютого 2022 року приніс у місто чергову смуту й біль. Із перших годин безпідставного та абсолютно жорсткого військового вторгнення росії на терени нашої держави стародавнє місто опинилося під ударами ворога, адже до білоруського кордону тут лише 90 км. Тривалий час місто перебувало в облозі російських окупантів. Люди виживали без харчів, води, тепла, електрики. Зі слів мера Чернігова Владислава Атрощенка, внаслідок авіаударів та артилерійських обстрілів російськими окупантами деякі мікрорайони міста знищені на 70 %, місто близько трьох тижнів знаходилось в умовах гуманітарної катастрофи. Вночі 23 березня російські окупанти скинули авіабомби на автомобільний міст через Десну, який сполучав місто з Києвом.

6 березня 2022 року Президент України Володимир Зеленський з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії російської федерації проти України, присвоїв Чернігову почесну відзнаку «Місто-герой України».

Ракетний удар по житловому масиву в Чернігові і Обласний молодіжний центр Чернігова до та після ракетних ударів

Доцент кафедри географії
Віктор Грушка


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram