Версія для друку

Волноваха – місто-герой України

Волноваха – невеличке місто на півдні Донецької області, адміністративний центр центр Волноваського району, утвореного у 2020 р. Місто розташовано на Приазовській височині, біля витоку маленької річки Мокра Волноваха, що тече територією 63 км до Азовського моря. Перші місцеві поселення датуються аж 1881 р., коли навколо залізничної станції Катерининської залізниці оселилися понад 200 осіб. У 1895 р. тут збудували вокзал, а на початку XX ст. відкрилися перші невеличкі підприємства харчової промисловості. Статус міста Волноваха отримала в 1938 р. На початку 2021 р. тут мешкало понад 22 тис. осіб.

Ця територія відома своїм Великоанадольським лісовим масивом, що була закладена ще в середині XIX ст. і вважалася першим лісонасадженням в усьому українському степу. Велика колекція екзотичних видів із різних країн світу зібрана в дендрологічному парку лісництва. Неподалік міста розташована відома місцева туристська атракція, одна з найвищих точок Приазовської височини – Могила-Гончариха (278 м), з якої в ясну погоду повністю видно Великоанадольський ліс.

Вигляд Волновахи до 24 лютого 2022 року

Важкі часи для Волновахи настали ще з 22 травня 2014 р., коли поблизу міста сталися бойові зіткненнятбойовиків т.зв. ДНР з українськими військовими 51-ї механізованої бригади. Цей напад бойовиків став найкривавішим за кількістю жертв від початку Антитерористичної операції на сході України. І вже 7 липня 2014 р., після двомісячної відсутності, над мерією Волновахи знову замайорів український прапор. Майже відразу після вторгнення російських окупантів на територію України, Приазов’я зазнало особливого жорстокого бомбардування російської армії. І вже 1 березня 2022 р. навколо міста відбулися бойові дії між ЗСУ та рашитською окупаційно-мародерською ордою. 3 березня верховний комісар з прав людини Мішель Бачелет доповіла, що Волноваха повністю зруйнована обстрілами, а місцеві, хто не встиг евакуюватися, ховаються у підвалах. І вже 11 березня місто було повністю захоплено окупантами. Через значну руйнацію в місті внаслідок бойових дій безпосередньо в межах міста нині Волновахи практично не існує. Тут пошкоджено до 90% житлових будівель, всі місцеві покинули свої домівки, уся інфраструктура і дороги зруйновані…

Волноваха під російською окупацією

6 березня 2022 року Указом Президента України з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, Волновасі присвоєно почесну відзнаку «Місто-герой України».

Доцент кафедри географії
Віталій Безуглий


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube