Версія для друку

Україна-Польща: спільні археологічні дослідження

Студенти та аспіранти Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара взяли участь у III Міжнародній україно-польській археологічній експедиції. Розкопки проводилися у Польщі на горі Громнік. Експедиція проведена спільно з Інститутом археології Вроцлавського університету за підтримки голови Дніпропетровської обласної ради Євгена Удода та керівництва воєводства Нижня Силезія.

Українська частина делегації прибула до міста Вроцлав, де перебувала у постійному супроводі співробітника Відділу міжнародних зв'язків та міжнародних проектів управління маршалка Нижньосилезського воєводства Олександри Міровської-Піалучча та директора інституту археології Вроцлавського університету доктора хабілітованого Артура Блажеєвського.

Учасники експедиції відвідали Інститут археології Вроцлавського університету, де побували у навчальних аудиторіях, лабораторії та бібліотеці. Управління маршалка організувало екскурсію по місту Вроцлав.

Згодом було продовжено роботи на горі Громнік (Rummelsberg), де вже працювали польські колеги. Керівництво розкопом здійснювали професор хабілітований Криштоф Яворський та професор Олександра Панкієвич.

Українська частина експедиції під керівництвом доцента Євгена Фещенка працювала на викопі ХХІ, де було відкрито вхід до підземного приміщення, збудованого у скельній породі на місці колишньої камнеломні. Час за роботою спливав дуже швидко. У культурному шарі виявлено фрагменти кераміки, монети, намистини, залізні предмети, скло, частини кахлів з орнаментом, рештки тварини (коня).

Після розкопу співробітники Вроцлавського університету проводили просвітницькі лекції, присвячені історії дослідження пам'ятки та знахідкам, зробленим на ній. Частина знахідок зберігається у музеї у селі Романов.

Під час експедиції було обговорено конкретні кроки на шляху подальшого співробітництва, а саме: підписання договору про співпрацю між університетами; спільні публікації в українських та польських виданнях; узгодження навчальних програм; обмін студентами; міжнародний файндрайзінг.

Традиційним стало фотографування учасників експедиції на туристичній вежі. Наприкінці роботи та спілкування всі одностайно висловили надію на нові зустрічі у наступних археологічних сезонах.

Аспірантка кафедри історіографії, джерелознавства та архівознавства ДНУ Катерина Мінакова поділилася враженнями від поїздки: «Я вже вдруге беру участь в україно-польських археологічних експедиціях. Минулого року теж працювала на горі Громнік. Завжди, якщо вдається щось знайти, відчуваєш радість, адреналін, і хочеться шукати далі. Здається, що в наступному шарі обов’язково теж буде якась знахідка. Було дуже цікаво спілкуватися з польськими колегами. Багато хто зі старшого покоління поляків знає російську мову, а ми, в свою чергу, цього року вивчали польську, тому труднощів з розумінням одне одного не виникало, дехто з поляків знає також англійську. Під час експедиції ми мешкали в садибі сільського зеленого туризму – селі Карнков. Там є домашні зубри, ми гралися з зубренятами, каталися на електромобілях – місцеве населення їздить саме на такому транспорті. Мене часто запитують: ти що, береш до рук лопату? Справа в тому, що робота на розкопі – не завжди з лопатою. Якщо брати Громнік, то на горі було дуже багато каміння, на такі роботи дівчат не беруть, там працюють хлопці спортивної статури. Загалом на розкопі ми проводили щодня годин сім. Працювали по черзі. Спочатку близько години – з лопатою, а потім сидячи потрібно перебирати землю. Також є й більш тонка, ювелірна робота – зачистка знахідок. Наприклад, нам пощастило знайти розвал горщика і череп коня».

Декан історичного факультету ДНУ ім. О. Гончара, професор Сергій Світленко підкреслює, що гора Громнік є дуже цікавим місцем з точки зору історії та археології. Відомо, що колись вона була осередком давньої цивілізації. У дохристиянські часи там правили язичницькі культи, а в епоху середньовічного лицарства було зведено замок. «Є думка, що це надзвичайно перспективне місце: наявність кількох культурних шарів може дати зразки різного роду артефактів», – зазначає професор.

Зазначимо, що III Міжнародній україно-польській археологічній експедиції вже передували спільні розкопки українських та польських колег-істориків і, зокрема, на горі Громнік також. Так, під час I експедиції науковці, студенти і професори Вроцлавського університету і Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара обрали для проведення спільних археологічних досліджень Кодацьку фортецю. Розкопки велися у двох напрямках: досліджувався південний бастіон фортеці та площа посаду, де жили цивільні мешканці. Наступного року, під час II експедиції протягом тижня дніпропетровські археологи під керівництвом доктора Кристофора Яворського працювали на розкопках середньовічного лицарського замку – фортеці XVІ століття на горі Громнік. Разом із польськими колегами вони вивчали залишки стародавньої фортеці та дороги до неї, де було знайдено чимало цікавих артефактів. Зокрема, поверхове перекриття знищеної раніше фортеці, а також численні фрагменти кераміки, кістки тварин, цвяхи та вістря стріл арбалета, які, ймовірно, використовувалися при її захисті. Усе, що знайшли на місці дослідницьких робіт, було ретельно зафіксовано та передано для подальшого вивчення фахівцями Інституту археології Вроцлавського університету.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram