Версія для друку

Петриківка – душа України

23 квітня 2015 року у Палаці студентів Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара відбулася особлива презентація під назвою «Петриківка – душа України». На ній були представлені роботи визнаного майстра петриківського розпису, доцента кафедри образотворчого мистецтва та дизайну ДНУ та викладача Дніпропетровського театрально-художнього коледжу Тетяни Гарькавої.

Це – перша спільна виставка студентів і заслуженого майстра народної творчості України, керівника спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво» Дніпропетровського театрально-художнього коледжу, члена Дніпропетровської організації Національної спілки художників України та віце-президента громадської організації «Асоціація майстрів народного мистецтва України» Тетяни Анатоліївни Гарькавої. Передаючи вікові традиції від учителя до учнів, Тетяна Анатоліївна нині є місіонером цього унікального мистецтва народного промислу. Її твори знаходяться в музеях Канади, США, Великобританії, Франції та Австралії.

Тетяна Анатоліївна Гарькава разом зі своїми студентами доклали немало зусиль для того, щоб у 2013 році петриківський розпис був внесений до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Під час промотурів українські майстрині провели численні майстер-класи і влаштували виставки своїх робіт у багатьох країнах Європи та Азії. Саме ці роботи, експоновані під час такої своєрідної «всесвітньої подорожі», і переглянули учасники виставки «Петриківка – душа України». Відвідувачі заходу побачили розписані дивовижними петриківськими квітами хустки і рушники, прекрасно розмальовані меблі в народному стилі, загадкові ляльки-мотанки та численні вироби з дерева, кераміки чи фарфору (посуд, гетьманські булави, дитячі іграшки тощо), прикрашені національним колоритом.

Сама презентація робіт була вкрай продуманою і значно вирізнялася від звичайного багатослів'я. Завдання «як не зробити захід з численними промовами дуже нудним» було з успіхом вирішено – для цього силами студентів коледжу була представлена справжня краса народного мистецтва. Тут були і пісні, і танці, що давали добру підтримку петриківському розписові. Ще до початку презентації дівчата-бандуристки чудово грали і співали українські народні композиції. Музична частина презентації доповнювалася піснями: дуети дівчат та хлопців – печальні пісні у рок-обробці з двома дівочими голосами – і навіть вже класична «Ой, смерека» (ну куди ж без неї?). Ніяк не відставала і танцювальна частина.

З вітальними промовами на заході виступили: ректор Дніпропетровського національного університету Микола Поляков і ректор Дніпропетровського театрально-художнього коледжу Вікторія Іванова-Биканова, депутат Дніпропетровської обласної ради Петриківського району Іван Ярмолюк, а також делегати від інших організацій. Крім того, варто відзначити, що на заході були присутні вихованці інтернату «Горлиця», куди Тетяна Гарькава не раз приїжджала зі своїми майстер-класами. Діти з особливою зацікавленістю спостерігали за танцями й піснями, уважно слухали промови. На контрасті з пафосними словами ведучих промови гостей були простими, але від щирого серця. «Подивіться, петриківському розпису як самобутньому народному мистецтву вже понад 500 років. А техніка розпису й інструменти для його виконання досі залишаються тими самими, вони не змінилися. Та їм це просто не потрібно, вони цілком справляються», – наголосив ректор ДНУ Микола Вікторович Поляков. А майстрині, присутні на заході, й справді справлялися: прямо у процесі презентації вони малювали на папері й картоні петриківські орнаменти – робили це вкрай швидко і точно, без зайвих рухів і помилок. Пізніше дівчата провели цілий майстер-клас для гостей. Захоплення талантами молодих вихованців Тетяни Гарькавої висловила на зустрічі й декан факультету української й іноземної філології ДНУ Ірина Степанівна Попова. «Кафедра образотворчого мистецтва та дизайну в дніпропетровському класичному університеті з’явилася в 1995 році, – нагадала вона. – І нам дуже приємно, що на ній працюють не лише прекрасні викладачі, серед яких заслужені художники і дизайнери України, а й вчаться молоді і дуже талановиті студенти, за якими майбутнє. Ми щасливі, що за свою славну 20-літню історію наша кафедра дала якісну мистецьку освіту таким видатним майстрам, як Тетяна Анатоліївна Гарькава, що продовжують передавати свої уміння новому поколінню».

Сильні почуття переживали і батьки вихованок Тетяни Анатоліївни. «Це виставка й наших дітей», – з гордістю промовила одна із мам у залі. Народне мистецтво в цілому і петриківський розпис зокрема були показані у найкращому вигляді, і це підтверджує: воно сильне, його розвивають, його викладають у навчальних закладах, і воно живе в душі. Так що Петриківка і справді – душа України!

Студент ФСЗМК
ДНУ ім. О.Гончара
Максим Якименко


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram