Версія для друку

Про міжнародні програми для студентів

Ректорат Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара проінформував студентів з приводу міжнародних програм для студентів та аспірантів.

Останнім часом у ДНУ зростає кількість студентів та аспірантів, які бажають взяти участь у різних міжнародних програмах. Насамперед, їм необхідно знати, що вирізняють два типи міжнародних студентських програм, а саме: програми навчання та програми роботи за кордоном.

Відразу варто зауважити, що протягом навчального року студенти та аспіранти університету можуть бути направлені за кордон лише з метою навчання. На сьогодні існують такі освітні програми: програма навчання в університетах і коледжах США «UGRAD» для студентів І-ІІІ курсів та програма імені Едмунда С. Маскі для навчання в університетах США на магістерському рівні, що адмініструються Радою з наукових досліджень та обмінів США [IREX]; Програма академічних обмінів імені Фулбрайта для післядипломного навчання в університетах США; програми Німецької служби академічних обмінів [DAAD] для навчання в університетах Німеччини; програми літніх університетів та післядипломного навчання в університетах Швеції Шведського інституту; програми післядипломного навчання Варшавського університету (Польща) і Центральноєвропейського університету (Угорщина) тощо. Більшість з цих програм проводиться під егідою Міністерства освіти і науки України і триває, як правило, від одного місяця до одного року.

Щоб стати учасниками міжнародних освітніх програм, бажаючим необхідно пройти серйозний конкурсний відбір. Зокрема, вони мають продемонструвати гарну академічну успішність, вільне володіння іноземними мовами (залежно від країни навчання та відповідно до умов програми) та надати обґрунтовану мотивацію навчання за кордоном за обраною програмою відповідно до свого фаху в ДНУ. Всі етапи відбору є безкоштовними. Переможці отримують стипендію, яка покриває всі навчальні та транспортні витрати за кордоном.

Далі своє майбутнє навчання за кордоном переможці конкурсів оформлюють в ДНУ відповідно до чинного законодавства України (Закон України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 р. № 2984-ІІІ (зі змінами); «Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах» від 02.06.1993 р.; «Положення про академічну мобільність студентів Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара», затверджене наказом по ДНУ №953 від 27.12.2011 р.).

Протягом перебування за кордоном за учасниками міжнародних освітніх програм зберігається місце їхнього навчання в університеті. Загалом, за період 10 років за міжнародними освітніми програмами виїхали за кордон 272 студенти та 46 аспірантів ДНУ імені О. Гончара.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара є активним партнером згаданих міжнародних освітніх програм. Тому зацікавлені студенти можуть звертатися за необхідними роз’ясненнями щодо умов участі чи допомоги в оформленні документів до відділу по роботі з міжнародними організаціями та іноземними партнерами ДНУ.

Стосовно студентської роботи за кордоном. Відповідно до навчального плану університету та інших регламентуючих документів про вищу школу в Україні, у програмах роботи за кордоном можуть брати участь будь-які студенти та аспіранти ДНУ, які досягли 18-літнього віку, протягом літніх канікул (а саме: з 1 липня по 31 серпня – якщо в цей період не передбачено навчальної практики). І хоча програми роботи студентів та аспірантів за кордоном зазвичай розраховані на період до одного року, при перевищенні встановленого терміну літніх канікул в ДНУ студенти можуть бути відраховані за невиконання навчального плану. Відтак, якщо студенти денної форми навчання бажають працювати за кордоном поза межами літньої перерви, їм необхідно або перейти на заочну форму (якщо це можливо за навчальною програмою), або відрахуватися з університету. Крім того, участь у таких програмах не є підставою для дострокової здачі екзаменів в університеті.

Сьогодні на ринку праці існують різні програми роботи за кордоном, проте найбільшої популярності серед студентської молоді здобули саме програми «Au-Pair» та «Summer Work and Travel USA».

«Au-Pair» («Помічник по господарству») – це платна програма, яка пропонує учаснику роботу і проживання в іноземній родині (США, Німеччина, Франція, Австрія, Бельгія, Нідерланди та скандинавські країни) протягом одного року. В обов’язки працівника входять догляд за дитиною та допомога по господарству (прибирання квартири, прання і прасування білизни, приготування їжі та миття посуду, догляд за домашніми тваринами тощо). Родина, в якій мешкає учасник програми, надає йому за це кімнату та харчування. Також іноземному працівникові виплачуються кишенькові гроші.

Програма «Summer Work and Travel USA» («Літня робота та подорож у США») передбачає сезонну некваліфіковану роботу у Сполучених Штатах Америки (двірник, посудомийка, прибиральниця, помічник офіціанта тощо) на період до чотирьох місяців протягом літніх канікул. За умовами, бажаючі взяти участь в програмі повинні сплатити понад 2000 доларів США. У разі, якщо потенційні учасники з певних причин не зможуть виїхати за кордон,частина цієї суми їм не повернеться. А от на місці роботи іноземним працівникам сплачуватиметься відповідна заробітна плата, яка теоретично покриватиме їхні витрати на участь в програмі.

Проте студентам та аспірантам, які цікавляться можливостями працевлаштування на час літніх канікул за кордоном, варто пам’ятати, що головним завданням подібних програм, насамперед, є залучення дешевої іноземної робочої сили. Тому радимо обов’язково заключати відповідний контракт з фірмою, яка направляє на роботу за кордоном. Зазвичай же подібні фірми жодної юридичної відповідальності за це не несуть. Тож зважаючи на неприємні випадки, що вже траплялися з учасниками програм, ані університет, ані Міністерство освіти і науки України не рекомендує студентам брати участь у подібних програмах. Якщо студенти все ж вирішують стати учасниками програм роботи за кордоном, вони мають розуміти, що вся відповідальність в такому випадку лягатиме особисто на них.

За детальнішою інформацією з цих питань можна звертатися до відділу по роботі з міжнародними організаціями та іноземними партнерами ДНУ.

Відділ по роботі з міжнародними
організаціями та іноземними партнерами


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram