Версія для друку

Свято Її Величності Книги

У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара пройшла урочиста презентація серії видань, створених спеціально до славного 100-літнього ювілею нашої альма-матер.

Унікальний ювілейний проект складається із 12 книг про історію та видатних постатей університету.

В урочистому представленні цього циклу видань узяли участь ректор Микола Поляков, директор Центру гуманітарних проблем освіти та виховання молоді ДНУ Валентин Іваненко, директорка видавництва «Ліра» Оксана Нечай, заступниця директора наукової бібліотеки ДНУ Людмила Лучка, а також декани історичного факультету Сергій Світленко та факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства Ірина Попова. Саме завдяки зусиллям науково-педагогічних колективів цих двох факультетів на сторінках ювілейних видань знайшли публіцистичне відображення біографії відомих особистостей нашого університету – педагогів, науковців, митців, історія цілих поколінь ентузіастів і творців. У підготованій серії нарисів і статей вдалося всебічно відтворити славетне минуле й не менш яскраве сьогодення нашого класичного університету. Це була велика і кропітка праця десятків фахівців, зіткана із пошуку необхідних архівних матеріалів, публікацій, наукового і творчого осмислення, узагальнення зробленого і доль людей, інтерв’ю зі свідками подій тощо. Звичайно, незмінним натхненником та координатором цієї діяльності був професор Валентин Іваненко.

Як розказав Валентин Васильович, за ювілейний рік в університеті з’явилося чимало нових науково-публіцистичних праць, серед яких – і новітні «Історії» багатьох факультетів. Однак особливою гордістю друкованого доробку, безперечно, стали презентовані видання загальноуніверситетського спрямування. «Ці ґрунтовні наукові видання вартують нашої особливої уваги, адже у центрі кожного з них – люди, події і факти унікальної історії альма-матер та її стрімкого сьогодення. Ось лише один цікавий факт: сумарно у нарисовій формі чи у формі інтерв’ю у всіх цих книгах охоплено близько 1200 працівників ДНУ різних категорій і поколінь. Тому сподіваємося, що ця публіцистична серія видань посяде гідне місце в багатій історичній скарбниці нашого університету, буде корисною для студентів, науковців та педагогів. Так само віримо, що вона стане цінним джерелом знань для широкого загалу читачів – усіх, кому небайдужа доля Гончарівського університету, – освітнього лідера регіону, члена топового клубу університетів України», – підкреслив Валентин Іваненко.

Із щирою подякою усім долученим до багатовимірної і шляхетної справи, яка символізує органічний зв’язок поколінь, звернувся ректор ДНУ, член-кореспондент НАНУ Микола Поляков. «Я пишаюся тим, що кожного дня працюю зі справжніми патріотами Дніпровського університету. Із нашими талановитими науковцями, які з великим ентузіазмом і любов’ю працювали над створенням цих чудових видань і вклали всю душу у втілення цього настільки масштабного творчого завдання. Я також радію з того, що відсьогодні нинішнє й наступні покоління мають потужний мотиваційний фундамент для нарощування своєї наукової, освітньої і творчої діяльності», – наголосив Микола Вікторович.

Дійсно, саме натхненна і злагоджена робота університетських істориків та філологів сприяла тому, що представлені книги побачили світ. Запрошені до слова керівники авторських колективів – декан історичного факультету Сергій Світленко і декан факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства Ірина Попова – докладно розповіли присутнім про етапи створення (перевидання) ювілейних книг. Зокрема, науковий керівник проекту Сергій Світленко зазначив, що у процесі підготовки був розроблений унікальний університетський продукт – оригінальна методологія, заснована на сучасній теорії історичного пізнання. Вона і дозволила створити такі узагальнені праці, де в історичній ретроспекції висвітлені різні категорії співробітників університету та їхній внесок у спільну освітню справу за останні 100 років. «Проблема історичної пам’яті є ключовою для розроблення ефективної стратегії розвитку будь-якого університету, – нагадав професійний історик. – Тож тепер, гортаючи нові видання, будь-хто зможе ясно пересвідчитися, який колосальний потенціал уже реалізовано у нашому університеті, та які ще можливості існують у ДНУ на наступні десятиліття. Це означає, що наші доробки є вельми важливими як для зміцнення іміджу нашого університету як одного з провідних в Україні, так і для посилення внутрішньої енергії нинішнього покоління його студентів та співробітників», – зазначив Сергій Іванович.

Але якщо фахівці історичного факультету більше зосереджувалися на подіях, які знаменували сторічну історію університету, то філологи ДНУ – на людях, які творили цю історію. «По суті, нашим авторам вдалося створити неформальні розповіді про людей, на яких тримається університет, і які є його окрасою. Віднині усі вони назавжди залишаться не лише у нашій пам’яті, а й на сторінках цих прекрасних книжок. І це нам неабияк потрібно, бо, не пам’ятаючи, ми будемо дуже невпевнено почуватися ані у дні сьогоднішньому, ні тим паче в прийдешньому», – прокоментувала декан Ірина Попова.

Усі задуми редколегії на високому поліграфічному рівні змогли втілити друзі нашого університету – професіонали видавництва «Ліра». Виступаючи перед аудиторією, директорка Оксана Нечай висловила подяку керівництву й науковому колективу ДНУ за високу довіру. «Я глибоко вдячна, що ви довірили нам таку відповідальну, цікаву і творчу роботу. Сподіваюся створити іще не один проект разом», – сказала Оксана Олександрівна.

Віднині книгозбірня нашого університету поповниться такими виданнями: «Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара: історія, сьогодення, випускники», «Історія Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара», трьох томів «Усної історії Дніпропетровського національного університету», «Ректори Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (1918-2018)», «Професори Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара», «Сторінки історії. Олесь Гончар», «…А найбільша гордість університету – його люди», «Університет звитяжний», «Університет спортивний» та «Університет поетичний».

Радістю від появи нової добірки видань у фондах університету поділилася заступниця директора наукової бібліотеки ДНУ Людмила Лучка. Як бібліотечний працівник вона побажала новинкам «міцного» довголіття й активного читацького користування. «Ми бажаємо їм по-справжньому щасливої долі. А щаслива доля у книги тільки тоді, коли вона знаходить своїх вдячних читачів», – підсумувала Людмила Миколаївна.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook instagramm Youtube