До 100-річчя Alma Mater залишилося 21 днів
Версія для друку

«Читати українську історію треба з бромом»: українська революція в рецепції Володимира Винниченка

У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулася відкрита лекція на тему «“Читати українську історію треба з бромом”: українська революція в рецепції Володимира Винниченка». У якості лектора виступила випускниця Програми академічних обмiнiв імені Фулбрайта в Україні доктор філологічних наук, завідувач кафедри української літератури Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя професор Валентина Хархун.

На захід запрошувались усі бажаючі, але, головним чином, лекція була розрахована саме на філологів та істориків, тому що, як свідчить сама назва презентації, тема лекції лежить на перехресті історії та літератури.

На початку заходу пані Валентина зробила невелику презентацію актуальних стипендіальних програм та можливостей, що надаються в рамках Програми Фулбрайта в Україні, зробивши особистий акцент на стабільному зростанні інтересу та уваги, що приділяються наразі українській мові та літературі в Сполучених Штатах. Вона підкреслила необхідність та важливість вивчення української мови в національно-історичному контексті. Саме політична активність, зростаючий внутрішній конфлікт та відображення власних почуттів у художніх творах видатного українського літературного, суспільного та політичного діяча Володимира Винниченка були головними об’єктами дослідження пані Валентини в рамках отриманого гранту від Програми Фулбрайта.

Головна частина презентації була присвячена безпосередньо політичній та літературній діяльності Володимира Винниченка. Центральними роботами, на яких була сфокусована увага протягом лекції, виступали щоденник Винниченка, у якому автор ретельно зафіксував бурхливі події 1917–1918 рр., та його художні твори: «Панна Мара», «Між двох сил», «На той бік». Ці твори обрані невипадково – на думку Валентини Хархун, вони є ланками одного ланцюга, що уявляє собою поступову трансформацію образу революції в уявленні автора: від «карнавалу масок» до «есхатологічного» розвитку подій.

У своєму дослідженні пані Валентина яскраво відобразила внутрішній конфлікт Володимира Кириловича Винниченка, який можна висловити як конфлікт між політичним діячем (революціонером) та щирим українцем. Усвідомлення неможливості реалізувати свої надії щодо незалежної України та розповсюдження української мови на території української держави, вимушеність піти на співпрацю з більшовиками проти своїх переконань у художньому вимірі призвело до неодноразового звернення письменника до жанру утопії. Тим не менш, як зазначила Валентина Хархун, твори Володимира Винниченка є не тільки художньою, але й соціально-політичною цінністю, несуть у собі і своїх героях риси самого письменника, тобто у певному сенсі, є автобіографічними, а також формують яскраву, панорамну картину України початку ХХ століття.

Таким чином, вивчення молодим поколінням художніх творів та щоденників Володимира Винниченка, які, як ніколи, актуальні сьогодні, необхідне для кращого розуміння подій, що відбувалися у минулому України, та для усвідомлення необхідності берегти свою культурну спадщину у майбутньому.

Окремо зазначимо, що лекція була прочитана дуже емоційно, із захопленням, супроводжувалась цікавими цитатами із щоденників письменника та фотографіями з архівів початку ХХ століття, цитатами з художніх творів. Матеріал був поданий дуже систематизовано, кожна деталь обґрунтована та прокоментована лектором. Не дивно, що такий підхід дуже сприяв утриманню уваги аудиторії, яка нагородила пані Валентину бурхливими оплесками у кінці презентації.

Тож, висловлюємо подяку за проведення такого цікавого та актуального заходу нашій гості та побажаємо пані Валентині подальших успіхів у галузі досліджень з української літератури.

Відділ по роботі з міжнародними
організаціями та іноземними партнерами


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook instagramm Youtube