До 100-річчя Alma Mater залишилося 172 днів
Версія для друку

Процедура вступу до магістратури на спеціальність «Право» за технологією ЗНО

У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулася регіональна нарада стосовно деталей проведення у 2017 році єдиного фахового випробування для вступу до магістратури за спеціальністю 081 «Право».

Нововведення полягає у проведенні фахового випробування з права у форматі ЗНО й спрямоване на те, щоб до магістратури з цієї спеціальності вступали кращі вступники, виключивши фактори упередженості.

Захід проведений з метою роз’яснення змісту Положення про проведення єдиного фахового вступного випробування з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання для вступу для здобуття ступеня вищої освіти магістра за спеціальністю 081 «Право» в 2017 році.

На регіональну нараду прибули фахівці-правники з ВНЗ Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Донецької областей, півдня країни. Гостей привітав ректор ДНУ Микола Поляков. Про правила, процедуру та формат єдиного фахового вступного випробування розповіли начальник відділу нормативного забезпечення вищої освіти Міністерства освіти і науки України Дмитро Кумков, заступник директора Українського центру оцінювання якості освіти Наталія Юр, юридичний радник Програми USAID «Нове правосуддя» Артем Шаіпов, спеціаліст проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Ірина Іванків, науковий керівник Благодійного фонду «ТІМО (тестування, інновації і моніторинг в освіті)», експерт з тестових технологій Програми USAID «Нове правосуддя» Сергій Раков, президент Міжнародної громадської організації «Універсальна екзаменаційна мережа» Сергій Мудрук.

Учасники наради повідомили, що минулого року успішно пройшов експеримент із відбору й зарахування студентів на спеціальність 081 «Право» за результатами тестів у форматі ЗНО. Модель цього експерименту була ініційована самими вищими навчальними закладами, у ньому взяли участь 9 ВНЗ України. У складі комплексного тесту, запропоновано вступникам до магістратури з права, є три блоки, де базовим є, власне, «Право», а також «Іноземна мова» й «Тест загальної навчальної правничої компетенції» (ТЗНПК). «Вищі навчальні заклади позитивно сприйняли цей тест. Психометричний аналіз минулорічного експерименту показав, що тест враховує різні важливі складові при відборі, які дають кумулятивний позитивний ефект, – наголосив під час наради науковий керівник Благодійного фонду «ТІМО (тестування, інновації і моніторинг в освіті)», експерт з тестових технологій Програми USAID «Нове правосуддя» Сергій Раков. – Тобто це дійсно різні виміри, які визначають успішність навчання. Додатково було підготовлено інформаційний буклет, де є рекомендації для вступників, як готуватися до цього фахового випробування. Крім цього, розроблено повномасштабний демонстраційний тест із ключами. Ми рекомендуємо його виконати кожному вступникові: перевірити себе, порахувати свої бали. Ці матеріали (інформаційний буклет та демонстраційний тест) невдовзі з’являться на сайті МОНУ у вільному доступі».

Цього року єдине фахове випробування для вступу до магістратури за спеціальністю 081 «Право» є загальноукраїнською практикою для всіх вищих навчальних закладів, де є магісерська підготовка з правничих дисциплін. Завдання базового блоку тесту – «Право» містить 70 питань з шести правничих дисциплін, які, на думку фахівців, є найменш контроверсійними. Детально про це розповів президент Міжнародної громадської організації «Універсальна екзаменаційна мережа» Сергій Мудрук. Про «Тест загальної навчальної правничої компетентності» (ТЗНПК) поінформував Сергій Раков. За задумом розробників, ТЗНПК є швидкісним тестом, оскільки юристам на практиці доводиться часто працювати в умовах обмеженого часу й опрацьовувати велику кількість різних документів. Він включає в себе три блоки завдань: на критичне мислення, на аналітичне мислення та логічне мислення (мистецтво аргументації). Тож на метарівні цей тест відображає суть правничої роботи. Третій блок тесту «Іноземна мова» пропонує завдання на вибір з трьох мов: англійської, німецької, французької.

Начальник відділу нормативного забезпечення вищої освіти Міністерства освіти і науки України Дмитро Кумков ознайомив з особливостями, які цього року передбачені Положенням про проведення цього фахового вступного випробування. Він повідомив також, що наступного року подібний тест за технологією ЗНО планується і для спеціальності «Міжнародне право». Заступник директора Українського центру оцінювання якості освіти Наталія Юр ознайомила учасників наради з процедурою реєстрації учасників єдиного фахового випробування для вступу до магістратури за спеціальністю 081 «Право».

Спеціаліст проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Ірина Іванків відзначила, що їхня організація є активним учасником руху за якісне реформування юридичної освіти й загалом допомагає Уряду впроваджувати різноманітні реформи. «Ми проводимо багато заходів для викладачів, зокрема, навчальних тренінгів. Вони стали популярними, тому що дійсно корисні, – розповіла Ірина Іванків. – Разом з нашими колегами з МОН та експертами напрацьовуємо стандарти діяльності у юридичній сфері. Іспит, про який ми сьогодні говоримо, є продовженням цієї справи. Він покликаний створити умови, коли найкращі вступники вступатимуть до найкращих навчальних закладів. На мою, думку, це фахове випробування важливе й тим, що його створюють викладачі з усієї України. Тож сьогодні відбувається важливий крок: зміна якості підготовки правників». Юридичний радник Програми USAID «Нове правосуддя» Артем Шаіпов наголосив: «Сьогодні обговорення єдиного стандартизованого фахового випробування є складовою широкої реформи юридичної освіти, над якою ми плідно працюємо. Наша програма буде й надалі підтримувати МОН та наших партнерів у реалізації цієї реформи».

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook instagramm Youtube