До 100-річчя Alma Mater залишилося 117 днів
Версія для друку

Чий робот міцніший та спритніший?

Студентська команда фізико-технічного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара взяла участь у Відкритому обласному фестивалі з робототехніки. Для участі у змаганнях, що проходили у Національному центрі аерокосмічної освіти молоді України ім. О.Макарова, юнаки представили власні моделі роботів, розроблені на заняттях наукового гуртка «Механотроніка».

У програмі фестивалю було свято конструювання роботів (підготовка і тренування роботів), а також особисті та командні змагання у таких секціях: моделювання молодших школярів, технічне і програмне моделювання на визначену тему, scratch-проекти, робо-сумо, робо-перегони по чорній лінії, LEGO-перегони та фристайл. Упродовж заходу працювала виставка моделей діючих роботів, проводилися конкурси та розігрувалися призи.

До складу команди ДНУ увійшли троє студентів четвертого курсу спеціальності «Прикладна механіка» Федір Сафаєв, Олег Омелюшко та Станіслав Петраш. Після тривалого шляху оптимізації й удосконалення роботів юнаки завдяки фестивалю отримали можливість випробувати перші власні розробки. Конструкторська думка, сполучення деталей, програмування роботів є унікальними. Так, Федір Сафаєв для своєї моделі робота-будівельника розрахував та розробив конструкцію шківів для ремінної передачі. Ці шість шківів були виготовлені на 3D-принтері кафедри технології виробництва ДНУ за участі кандидата технічних наук, доцента Олени Карпович. «Завдання робота-будівельника – переносити різні будівельні блоки на Марсі, оскільки модель створювалася для колонізації цієї планети. Для створення робота були розглянуті і доопрацьовані вже існуючі схеми і моделі», – розповів Федір. Олег Омелюшко та Станіслав Петраш розповіли про принцип роботи робота-світляка: він реагує на джерело світла та рухається до нього. «Але функції робота можна розширити і вдосконалити: якщо до нього прикріпити ультразвукові датчики, він зможе орієнтуватися у просторі й огинати різноманітні перепони, – розповіли Олег і Стас. – Тобто робот, який сьогодні бере участь у фестивалі – початкова стадія, рухома платформа, функції якої можна згодом розширити, оснастивши її певним обладнанням». Під час змагань робот брав участь у перегонах по чорній лінії.

Керівник гуртка «Механотроніка», доцент кафедри механотроніки ДНУ Наталя Ащепкова була головним суддею змагань. «На фестиваль прибуло багато учасників – близько 90, зокрема, із Дніпропетровської області, Запоріжжя, Кропивницького, Харкова, – відзначила Наталя Сергіївна. – Всього маємо чотири траси, два ринги для роботів-сумо, дві секції для презентації scratch-проектів та фристайл. Для різних вікових категорій учасників передбачені різні критерії оцінювання. Наприклад, для молодших школярів в перегонах по прямій головне, щоб робот пройшов трасу від старту до фінішу. У перегонах по чорній лінії критерієм є швидкодія: потрібно не лише пройти трасу, а й подолати її за мінімальний час. Кожна пара роботів-сумо змагатиметься три раунди. Робот, який виштовхає супротивника за ринг, буде вважатися переможцем».

Загалом у II Відкритому обласному фестивалі з робототехніки взяли участь юні конструктори від дошкільнят до студентів ВНЗ. Мета заходу – створення умов для творчих здібностей та навичок молоді шляхом залучення дітей і керівників навчальних закладів та підприємств до технічного конструювання, моделювання й програмування роботів; поглиблення технічних знань у галузі вітчизняної та світової робототехніки, а також демонстрація міжнародного досвіду в області популяризації технічної інформатики. Організатори фестивалю – Дніпропетровський обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді, Дніпровський національний університет ім. О.Гончара, Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О. Макарова, Ліцей інформаційних технологій при ДНУ ім. О. Гончара.

До складу суддівської колегії увійшли фахівці у сфері робототехніки з усієї області, окрему суддівську бригаду складали й студенти фізтеху ДНУ. За результатами змагань, Олег Омелюшко здобув перше місце в секції «Фристайл», Федір Сафаєв – друге місце в секції «Моделювання».

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook instagramm Youtube