В університеті створені умови для всебічного розвитку особистості ...
Версія для друку

Медичні поради

В Україні спалах кору: як захиститися

МОЗ України попереджає, що триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Статистика надає невтішні дані: за 2017 рік в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській області – 1344, Одеській – 1256 та Закарпатській – 637. П’ятеро хворих у Одеській області померли, з них – троє дітей. Уже в січні 2018 року в Одеській області померла ще одна дитина.

Ліків від кору не існує, вакцинація вважається єдиним надійним методом профілактики захворювання. Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років, головною причиною яких є низьке охоплення щепленням. Так, у 2016-го році менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. З вересня 2017 року, за рішенням МОЗ України, тривають посилені заходи з імунізації з метою запобігання епідемії.

Як передається вірус кору

Вірус кору – надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Дев’ять із десяти неімунізованих людей, які контактували із хворим, будуть заражені.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6-21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4-5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше. Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку – енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

Вакцинація проти кору

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. У 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору завдяки вакцинації. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн і Україна.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем щеплення в Україні, перше щеплення від кору дитині проводять у 12 місяців, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

Пам'ятка

Діагностика кору
Лікар-гастроентеролог вищої категорії,
доцент кафедри клінічної лабораторної діагностики, канд. мед. наук,
Вікторія Гладун

Татуювання, пірсинг і гепатит С

Покажіть мені людину з татуюванням, і я покажу вам людину з цікавим минулим.

(Джек Лондон)

За часів знаменитого американського письменника-бунтаря Джека Лондона татуювання розповіло би багато про її володаря. Бурхливе море тогочасної історії – «Велика депресія», «Золота лихоманка», Перша світова війна – залишало на тілі учасників тих подій красномовні «відбитки». У ХХІ столітті нанесення малюнку на шкіру поступово втрачає кримінальний чи політичний контекст. Люди абсолютно різних переконань, стилів життя і соціальних рівнів прикрашають своє тіло татуюванням та пірсингом. Це захоплення набуває соціокультурного значення масового характеру.

Сьогодні тату- і пірсинг-індустрія розвиваються неймовірними темпами. Повсюди відкриваються тату-салони й арт-студії, а основними споживачами їх послуг є молоді люди. Подивимося на це явище з медичної точки зору. Підставою для обговорення цього питання послугували дані систематичного огляду і мета-аналізу, проведеного в 2015 році. Опубліковані результати стверджують, що пірсинг тіла може збільшити ризик зараження вірусними гепатитами С і В. У висновках прописані наполегливі рекомендації розробити всеосяжні, ефективні програми для безпечнішої практики пірсингу. Подальші дослідження 2016 року показують, що татуювання, виконане в нестерильних умовах, може бути причиною передачі вірусу гепатиту С. Хоча й досі неясно, який саме відсоток хворих на вірус гепатиту С отримали його через татуювання, проте встановлено, що люди з татуюваннями майже в чотири рази частіше хворіють на гепатит C.

Гепатит С – це потенційно небезпечне для життя захворювання печінки з високою частотою інфікування. Багато людей вважають за краще не замислюватися про питання та проблеми, пов'язані з інфекцією, через поширення омани про гепатит С. Однак знання істини допоможе заспокоїти Ваші думки та подбати про власне здоров’я і здоров’я близьких.

Отже, що Вам потрібно знати, щоб не заразитися гепатитом C під час татуювання? Відповімо найпоширеніші питання.

I. Як можна отримати вірус C через татуювання або пірсинг?

Гепатит С може поширюватися при недотриманні методів дезінфекції. Переконайтеся, що Ви відвідуєте ліцензований професійний салон. Коли Ви робите татуювання, Ваша шкіра пошкоджується голкою, й під шар шкіри вводиться невелика кількість чорнила. Переконайтеся, що голка взята з нової стерильної упаковки, що майстер-татуювальник носить латексні рукавички і що все інше обладнання для татуювання було простерилізовано.

II. Який відсоток людей із гепатитом C заразилися через татуювання?

Поки що досліджень із визначенням відсотку хворих на гепатит С людей, які отримали його через татуювання, недостатньо. Але, коли татуювання проводилося в непрофесійних умовах, ризик зараження збільшувався, навіть якщо враховувалися інші фактори. До факторів ризику зараження вірусом гепатиту С належать: будь-який контакт із зараженою кров’ю (ін’єкційне вживання наркотиків, переливання крові, особливо проведене до 1992 року, в країнах СНД – до 2000 року); гетеро- і, більшою мірою, гомосексуальні контакти; використання нестерильного медичного обладнання).

III. Як я можу захистити себе від вірусу гепатиту C при нанесенні татуювання?

1. Один із способів – обрати салон, де знайомі Вам люди вже зробили татуювання високої якості. Уточніть у майстрів-татуювальників, якими процедурами вони стерилізують своє обладнання та як часто вони це роблять. Їхнє обладнання має перевірятися і обслуговуватися регулярно.

2. Завжди мають використовуватися автоклави (стерилізаційні машини). А нові стерильні голки мають бути видалені з автоклавного мішка тільки у Вашій присутності.

3. Художники повинні мити руки до і після одягнення нової пари латексних рукавичок. І так має відбуватися щоразу, коли художник йде або повертається в робочу зону.

4. Елементи, які контактують з кров’ю і не можуть бути простерилізовані (рукавички, ковпачки для чорнила, ватні тампони, мазі, мильні пляшки, паперові рушники тощо), мають видалятися відразу після татуювання і маркуватися як біологічна небезпека.

5. Чорнила або продукти на водній основі потрібно викинути після використання, їх не варто повертати назад у контейнер.

6. Усі поверхні, які художник використовує для роботи, мають регулярно очищатися за допомогою дезінфікуючого очищувача.

IV. Я вже маю татуювання, але, прочитавши вище наведені рекомендації, у мене з’явилися сумніви. Які шанси, що у мене є гепатит С, і я про це не знаю?

Якщо татуювання було зроблено Вами самостійно або в сумнівних нестерильних умовах, ризик заразитися вірусом гепатиту С набагато вищий. Також високим є ризик гепатиту С, якщо Ви зробили татуювання до початку 1990-хроків, коли люди вперше дізналися про вірус C. Для України цей період треба відраховувати з 2000 року, адже аналізи крові на гепатит C не проводили ся на території України до 2000 року.

Багато людей із гепатитом C не відчувають жодних симптомів, тому важливо пройти тестування, якщо ви підозрюєте, що можете бути в групі ризику. Пройти тест на гепатит С можливо в домашніх умовах, скориставшись експрес-тестом на гепатит С, який можна придбати в аптеці. Він призначений для одноетапного швидкого якісного визначення наявності антитіл до вірусу гепатиту С in-vitro в сироватці, плазмі або цільній крові людини методом імунохроматографічного аналізу. Тест дозволяє отримати результат уже протягом 10-15 хв. Варто використовувати швидкі тести, які сертифіковані Міністерством охорони здоров'я України, а також зареєстровані в Реєстрі оптово-відпускних цін на вироби медичного призначення.

Також Ви можете звернутися до клінічної бази кафедри клінічної лабораторної діагностики Центру лабораторної медицини «Віс-Медик», що знаходиться за адресою: пр. Гагаріна, 38 і пройти обстеження в стандартизованих умовах із постійно діючою знижкою для співробітників Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Записатися можна за телефонами: (056) 378-00-77, (099) 033 34 94, (096) 872 48 77. Центр працює щодня з 8.00 до 17.00, в суботу – з 8.00 до 12.00, неділя – вихідний.

V. Якщо я дізнаюся, що в мене є гепатит C, що мені робити?

Ви маєте негайно поговорити з лікарем, який спеціалізується на лікуванні гепатиту або захворювань печінки. Вам необхідно буде провести тести для оцінки вірусного навантаження (кількість вірусу гепатиту С в крові) і уточнити прогресування хвороби. Якщо у вас є гепатит C, знайте, що його можна вилікувати. На сьогоднішній день лікування гепатиту С значно розвинулося: зменшилася кількість побічних ефектів, скоротився час лікування і значно вищими є показники вилікуваних пацієнтів. Співпрацюйте з фахівцем у сфері охорони здоров’я, який допоможе Вам вирішити, як саме вилікуватися від вірусу.

VI. У мене гепатит С. Чи можу я робити татуювання?

Так, Ви можете звернутися в салон, але чи будете розповідати майстру про Вашу хворобу залежить тільки від вас. Фахівці з татуювань і пірсингу завжди мають виходити з того, що клієнт свідомий будь-якої небезпечної інфекції, мають уживати всіх необхідних заходів безпеки.

Хай нинішні вчинки не стануть для Вас помилками минулого!

Наука з вивчення гепатиту С та аналогічних вірусів наразі крокує вперед великими кроками. Тож будьте в курсі останніх рекомендацій із лікування від Вашого лікаря. Якщо Ви маєте запитання, на які ще не отримали відповіді, завжди можете обговорити їх із лікарями.

Доцент кафедри клінічної лабораторної діагностики,
кандидат медичних наук, лікар-гастроентеролог вищої категорії,
фахівець із лікування захворювань печінки
Вікторія Гладун