Університет співпрацює з понад 100 провідними університетами Європи, Азії й Америки ...
Версія для друку

Враження студентів про перебування за програмами обміну

Єлизавета Бутенко, студентка факультету економіки, програма двох дипломів, Університет прикладних наук міста Міттвайда (Німеччина)

Вітаю! Мене звуть Ліза. Я студентка спеціальності «Міжнародні економічні відносини» і наразі навчаюся за програмою двох дипломів в Університеті прикладних наук м. Міттвайда, Німеччина.

Зараз я згадую, що дуже нервувала, коли збирала речі до Німеччини, адже вперше повинна була їхати кудись сама так надовго. До того ж, це був мій перший виїзд за кордон. На щастя, адаптувалась я набагато легше, ніж думала. У цьому мені допомогли привітні, терплячі та готові відповісти на будь-які запитання працівники міжнародного відділу університету та викладачі. Тож перша моя порада — не бійтеся ставити запитання. В університеті навчається велика кількість іноземців, тож працівники звичні до того, що багато що може бути студенту незрозуміло, адже різні країни — різні процедури, алгоритми дій.

Місцеві також ставляться з розумінням до того, що іноземці не завжди знають, як прийнято щось робити тут. Більшість студентів-німців, яких я зустріла під час навчання, ставляться до інших культур з цікавістю. Мене багато питали про українські традиції, звички, відмінності між Україною та Німеччиною. Тож друга порада — знайомтеся з людьми! Це не так страшно, як здається спочатку.

Якщо Ви хочете бути певними, що не опинитеся в курйозній ситуації через незнання місцевого побуту, то відвідайте курс міжнародних компетенцій. Університет проводить його саме з ціллю спрощення інтеграції в культуру.
Університет Міттвайди зустрічає іноземних студентів

Також у студентському містечку завжди щось відбувається: конкурси, групові поїздки, гриль, ярмарки, спортивні змагання, студентський клуб. Тож знайти собі заняття до душі у вільний час досить просто.

Найбільш очевидний наслідок мого перебування за кордоном — я стала набагато краще говорити німецькою. Незважаючи на те, що вчила цю мову вдома не один рік, почати вільно нею користуватися у повсякденному житті було досить складно. Але з часом ця проблема сходить нанівець — Ви просто звикаєте говорити. Іноді навіть занадто: я ловила себе на тому, що відповіді на листи українською починаю формулювати німецькою, а потім згадую, що не треба)).

Не менш важливим є те, що я дізнаюся багато нової для себе інформації зі своєї спеціальності. Навіть на вже відомі дані цікаво поглянути з іншої точки зору.

Тепер трохи інформації щодо освітнього процесу. Оцінки в балах тут виставляють тільки за екзамен (впродовж семестру оцінок нема). Бали виставляються від 5.0 до 1.0, де 5.0 — «незадовільно», а 1.0 — максимум. На всі предмети треба записуватися на сайті університету (на екзамени також — окремо). Університет має дуже зручний додаток, де є все необхідне: розклад занять, мапа з розташуванням корпусів, календар, меню їдальні, перелік майбутніх заходів та багато іншого. Його справді варто завантажити – він стане у нагоді.
Головний корпус Університету Міттвайди

Найвигідніший варіант житла у Міттвайді на час навчання — студентський гуртожиток. Умови проживання зручні, в кімнатах є все необхідне. Навчальні корпуси розташовані поряд із житловими. Щоб отримати кімнату, необхідно надіслати заявку. Конкретніше щодо цього Вам напишуть, коли будете відправляти документи на навчання.

Але навчання за кордоном — це не тільки вагомий професійний досвід, а й можливість побачити на власні очі життя іншої країни. У вільний час дуже раджу відвідати різноманітні цікаві місця Німеччини. Найдоступніші варіанти, які не потребують виїзду із Саксонії, — Лейпциг та Дрезден. Це справді дуже гарні міста з цікавою архітектурою та великою кількістю історичних пам’яток. Особливо до душі мені припали музейні виставки та картинна галерея у Дрездені — вони вражають своїм розмахом, і єдине, що може там засмутити, — часу на перегляд всього завжди бракує.

І не забудьте хоч раз побувати на справжньому німецькому вуличному святкуванні! Веселі співи, ігри та смачна їжа швидко підіймуть настрій.
Один із корпусів Університету Міттвайди

Напевно, найбільше під час перебування в Німеччині мене здивувало те, наскільки складно людям тут прочитати моє повне ім’я. Ніколи не могла подумати, що колись із таким зіткнуся. Тож завжди представляюся короткою формою імені. Але коли потрібно повідомити повне ім’я, реакцію місцевих досить весело спостерігати).

Щодо викликів, до яких потрібно бути готовими, — усі державні системи тут працюють надто повільно, і будь-куди треба робити запис дуже заздалегідь. Це незвично та незручно, з чим погоджуються навіть корінні німці, але нічого не вдієш. Треба мати на увазі, що чекати доведеться місяцями.

Я бажаю всім, хто вирішить навчатися за кордоном, успіху та нехай щастить! Це унікальний досвід та чудова можливість не тільки збагатитися новими знаннями та навичками, а й познайомитися з іще однією частинкою величезного світу.Марина Кучерява, студентка біолого-екологічного факультету, програма Global UGRAD, Державний університет Бойсе (США)

Програма Global UGRAD надала мені можливість навчатися в США у штаті Айдахо, де я наразі перебуваю майже рік. Протягом цього часу я отримала реальну практику в профільній лабораторії в інтернаціональній команді, познайомилася з професорами та студентами своєї галузі. Моя англійська мова, безперечно, за цей час збагатилася, стала більш невимушеною. У мене з’явилися друзі як серед американців, так і серед іноземних студентів. Місцеві мешканці дуже добрі та постійно допомагають словом чи ділом, на моєму шляху тут зустрілися просто незвичайні люди, які часто мене виручали. Американське суспільство дозволяє кожному бути собою, мати право на самовираження. На мою думку, будь-хто може знайти своє місце в США, якщо є бажання.

Спочатку було дуже складно будувати стосунки з американцями, бо вони більш закриті порівняно з іноземними студентами. З часом це минуло, бо для доступу до американців потрібно більше часу та інший підхід. Також комунікація з рідними онлайн може іноді пригнічувати, особливо зараз – під час війни. Мовний барʼєр не настільки страшний, як здається, проте мені було важко опановувати сленгову англійську та вчитися комунікувати тамтешнім способом, переймати теми місцевих розмов, а особливо – культуру small talkів. Також США мають дуже складну бюрократичну систему, до чого треба бути готовим. Проте цей досвід дозволяє швидко подорослішати та краще пізнати себе.

Я завжди знала, що США – це дуже інклюзивна та різноманітна країна, проте ніколи не здогадувалася, скільки дуже відмінних людей тут буває. Можна зустріти представників усіх рас та національностей, груп населення, що суттєво розширює світогляд. Суспільство дуже поділене політично та постійно між собою сперечається. Американський кампус – це взагалі держава в державі, яка працює за власними законами. Наприклад, штат Айдахо загалом консервативний, проте моє місто Бойсе завдяки університету має більш демократичні погляди. Здивувало й те, наскільки американці простіше ставляться до ризиків, переїздів та, загалом, до життя. Вони менше тривожаться та намагаються шукати скрізь позитив. Мене вразило, наскільки ця країна географічно велика та різноманітна. США неможливо описати тільки за допомогою одного міста чи штату. Для того, щоб розуміти це суспільство та країну, потрібно постійно змінювати місце проживання та спілкуватися з різними людьми.

Я мешкаю в гуртожитку на території кампусу. Тут хороші умови проживання, всі корпуси університету розташовані поруч. Студенти влаштовують різноманітні заходи для гуртожитків, тому сумно не буває.

Моє дозвілля – це зустрічі з друзями в центрі міста, ми ходимо до кафе та ресторанів. Іноді їжджу до інших міст: за весь цей час побувала у Сієтлі, Сан-Франциско, Нью-Йорку, деяких містечках штату Вашингтон та мого штату Айдахо. Прогулянки парком, центром, їзда велосипедними доріжками, волонтерство також дуже допомагають відпочити від навчання.

Моїм ровесникам, які поїдуть навчатися до США, раджу не боятися ризикувати та спілкуватися з людьми, комунікувати з самого початку та говорити про свої бажання. США надає багато можливостей, якими варто скористатися. Ця країна відмінна від України, проте досвід спілкування та навчання тут змінюють погляди на життя, що, безсумнівно, буде дуже корисним для саморозвитку та самореалізації в Україні чи за кордоном. Навчальна система США інша й навантажує більше порівняно з українською, проте це того варте, оскільки вчить мислити по-іншому. Також раджу дивитися, куди ви їдете, особливості клімату та культури, адже в межах однієї країни можуть бути кардинально різні умови. Наприклад, зима на Алясці та в Техасі, як і люди, будуть несхожими, тому перед відрядженням дізнавайтеся якомога більше. А також не бійтеся свого рівня англійської. Не треба соромитися акценту чи неідеальної граматики. Оточення навчить вас говорити, підтримає та зрозуміє. Головне – ваше бажання бути почутим та зрозумілим.Ліліана Хандрига, студентка факультету систем і засобів масової комунікації, Еразмус+, Університет Кордови (Іспанія)

When dreams come true, або коли мрії оживають
Вперше почувши про навчання в Іспанії, я подумала: «Невже спробую себе у ролі студента за обміном, зовсім як у манґах?» Подібні історії я бачила здебільшого в японських коміксах і не думала, що таке може трапитися зі мною. Лише минулого року я редагувала статтю про Erasmus+ у нашій студентській газеті «Гончар Інфо», а цьогоріч стала його частиною. Це і справді схоже на казку!
Universidad de Córdoba, Rectorado
Тож, що таке Universidad de Córdoba і «з чим його їдять»?
Університет Кордови в Іспанії – заклад вищої освіти, розташований у регіоні Андалузія, в однойменному місті Кордова. Був заснований у 1972 році та є «спадкоємцем» Вільного Університету Кордови, який вів досить активну діяльність наприкінці ХІХ століття. Сьогодні в університеті більше 15 000 студентів вивчають гуманітарні та соціальні науки, медицину, природничі науки та навіть інженерію. Корпуси розташовані на території трьох великих кампусів.
Facultad de Filosofía y Letras
Навчання як воно є
В Україні я навчаюся за спеціальністю «Журналістика», однак Університет Кордови не має такого напряму, тож я опинилися серед гуманітаріїв на Facultad de Filosofía y Letras. Для іноземних студентів розроблені спеціальні курси англійською мовою, хоч іспанці також активно їх відвідують. Єдиний мінус – починаються вони о 15:00 і закінчуються – о 21:00.
Спочатку було страшно, що даватимуть багато нудної теорії, яку треба «знати на зубок», однак все виявилося набагато цікавіше. Так, лекцій тут удвічі більше, ніж практик, але кожна з них «чіпляє» своєю інформативністю, новизною та актуальністю. Чого ми тільки не робимо на заняттях: взаємодіємо між собою та викладачами, проводимо аналіз культурних продуктів (коміксів, пісень, фільмів, реклами), дискутуємо на різні теми, аби довести власну точку зору.
У кожній аудиторії є комп’ютер, проектор, стерео-система та швидкий Wi-Fi, тому проблем із презентаціями та проведенням занять ніколи не виникає. Якщо ж студент пропустив пару, у нього завжди є можливість переглянути всі матеріали у навчальному Moodle і прикріпити туди виконані завдання. Йому навіть не треба носити з собою купу зошитів, достатньо лише ноутбука чи планшета.
Вхід до Alcazar
Навчання навчанням, але й про відпочинок забувати не слід
Програма Erasmus+ відома своїм культурним обміном, тому пропонує безліч способів для проведення дозвілля. Можна об’їхати всю Кордову на екскурсійному автобусі, обійти місцеві пам’ятки архітектури з гідом або взагалі податися до сусідньої Севільї чи Гібралтару.
Кордова – старе і водночас сучасне місто. Ось ти йдеш по звичайній вулиці, насолоджуєшся пальмами і мандаринами, як раптом натикаєшся на величезні жовті мури давньої фортеці чи мечеті, побудовані за кілька століть до твого народження. Ці елементи так природньо переплітаються, що з першого погляду навіть не помічаєш різниці. А потім швидко хапаєш камеру і починаєш знімати кожен свій крок, бо хочеться запам’ятати все і відразу. Зі студента за обміном ти перетворюєшся на туриста, серед яких тут і яблуку ніде впасти.
Усередині Mosque-Cathedral

За кілька тижнів я встигла обійти Alcazar de los Reyes Cristianos – фортецю християнських королів з її величними вежами та садами, Mosque-Cathedral – величну мечеть, внесену до Світової спадщини ЮНЕСКО, Palacio de Viana – палац, побудований на руїнах старовинного будинку, та, звичайно, Римський міст через річку Гвадалківір.
Усередині Mezquita
Кілька порад наостанок
Мовний бар’єр, інша навчальна програма, величезна відстань від домівки можуть стати перешкодою для студента, однак лише у його голові. Усі ці хвилювання дійсно мають місце в реальному житті, проте їх можна і треба вирішувати. Якщо виникають запитання чи проблеми, можна в будь-який момент звернутися до викладачів, однокурсників чи студентів-українців.
Вважаю, що шанс навчатися в одному з найпрестижніших університетів Європи випадає лише раз у житті, тому ним варто скористатися. Не бійтеся, пробуйте і насолоджуйтеся!Катерина Чупрій, студентка факультету систем і засобів масової комунікації, Еразмус+, Університет Кордови (Іспанія)

Іспанія – країна палкого сонця, смачної паельї та життєрадісних людей. Унікальна мультикультурна спадщина надихає та манить. Мені випала нагода провести один навчальний семестр у чарівному місті Кордова. Заховане серед місцевих гір, таке привітне та чарівне. Тож, якою була моя подорож та що мене дивувало?

 

Житло
Знайти житло на початку навчального семестру дуже важко. В основному, всі іноземні студенти орендують кімнати або квартири. Та через великий попит на ринок нерухомості в «студентський сезон» зробити це складно. Ціни, як для Європи, досить приємні. Я орендувала кімнату в спальному районі «з власницею». Спочатку мене це засмутило, однак пізніше виявилось, що це було одне з найпрекрасніших рішень. Пані Пепі – корінна жителька Кордови, душе приємна, дружня та активна пенсіонерка). Показала справжній побут іспанців, традиції та місцеву культуру.

 
 Я та Пепі в горах з нагоди Дня святого Рафаїла. Цей архангел вважається покровителем Кордови,
тому для місцевих жителів – це 
дуже особливий сімейний день

Навчання
Дуже зручно розроблена система проведення занять. Усі матеріали розміщені на інтерактивній платформі Moodle. У персональному кабінеті автоматично «підтягуються» дисципліни, план навчання та інші необхідні для роботи матеріали. Дуже зручно, що всі заняття супроводжуються презентаціями, аудіо- та відеофайлами. Це дозволяє засвоїти матеріал краще та цікавіше повести заняття. Загалом, викладачі дуже привітні та відкриті до будь-яких запитань та пропозицій. Структура роботи під час занять полягає в обговоренні матеріалу, розкритті ідей студентів та комунікації між викладачем та аудиторією.


Культура та побут
Сієста та laid-back культура іспанців – міф. Вони дуже активні, цілеспрямовані та працьовиті люди. На мою думку, вони ідеально відчувають баланс між насолодою від життя та відпочинком і наполегливою працею. Пейзажі навколо тебе, комфортний клімат та нотки насолоди у повітрі – найкраще поєднання ever. Для мене як для студентки з України було важко звикнути до культури харчування тут. Існує мільйон видів будь-яких бобових культур та макаронних виробів. А хотілося гречки). Якщо ви полюбляєте смажену їжу, то вам тут точно сподобається).
 
 

Головне завдання програми Erasmus+ – культурний обмін, отримання досвіду та розширення student’s networking. Я як студентка факультету систем та засобів масової комунікації ДНУ з упевненістю можу сказати, що це – запорука успіху в будь-якій справі! Усі труднощі та будь-які перепони – ніщо в порівняні з отриманим досвідом! “Mucho gracias!” Світ завжди відкритий для того, хто хоче його досліджувати!