Версія для друку

Хроніка подій

Їхні імена – в нашій історії

У Палаці студентів ДНУ відбулося офіційне відкриття виставки «Їхні імена – в нашій історії» – портретної галереї учасників АТО із числа студентів, випускників і викладачів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара та інших ЗВО нашого міста.

Експозиція із 27 художніх робіт стала подарунком до столітнього ювілею університету від її автора – доктора економічних наук, в минулому завідувача кафедри політекономії ДНУ, професора Анатолія Щетиніна. Серію портретів художник-аматор Анатолій Іванович створював протягом двох років. На її довгоочікувану презентацію до Палацу студентів особисто завітали герої полотен, рідні й близькі друзі загиблих героїв та численні студенти університету.

Огляд експозиції урочисто відкрив ректор університету Микола Поляков. У своєму зверненні він наголосив, наскільки символічним (особливо у дні святкування 100-річного ювілею університету) є такий мистецький подарунок професора. «Маю честь вітати автора виставки Анатолія Івановича. Приємно що співробітники ДНУ, де б вони не працювали потім, завжди залишаються вірними вихованцями своєї Alma mater. Зокрема, подарована до її славного ювілею галерея є виразним прикладом того, що наші професори живуть не лише цікавими лекціями чи новаторськими монографіями, а їм близькі і творчі речі, такі як пензлі. Тож маю надію, що цей високоцінний художній доробок завжди надихатиме наших студентів пам’ятати справжніх Героїв», – сказав Микола Вікторович.

«Знаково, що такий красивий і зворушливий патріотичний захід, як офіційне відкриття виставки портретів учасників АТО, проходить напередодні й іншого великого державного свята – Дня захисника України, – додав проректор із науково-педагогічної роботи у сфері гуманітарної освіти та виховання молоді ДНУ, професор Валентин Іваненко. Вітаючи гостей, Валентин Васильович так само закликав присутніх пам’ятати нетлінні патріотичні традиції Дніпровського національного університету та людей, які їх продовжують, нині боронячи суверенітет України від ворожих зазіхань. «Осмислюючи столітній досвід нашого університету, можна сказати, що історія, яку він пережив, далеко не завжди була прямолінійною. Часом вона бувала дуже звивистою і навіть трагічною. Проте Дніпровський національний університет вистояв: він зміцнів і зумів піднятися до вершин загальнодержавного та міжнародного визнання. Тому закономірно, що святкуючи 100-річний ювілей, ми, в першу чергу, згадуємо тих видатних особистостей, які торували цю історію, проходячи серйозні випробування. У тому числі й у наші дні, коли почалися драматичні події анексії Криму і так званої гібридної війни на сході України».

Пропущені крізь серце і душу, вони так само спонукали митця виявити свою небайдужу громадянську позицію. Так з’явилась ідея його волонтерського проекту.

Зазначимо, Дніпровський національний університет із перших днів долучився до захисту територіальної цілісності і суверенітету України, Чимало співробітників і вихованців ДНУ брали участь у бойових діях у зоні проведення АТО. Дясетеро з них, на жаль, навіки полягли за рідну землю. Усім їм у головному корпусі університету було встановлено меморіальну дошку. Нинішня ж галерея портретів у Палаці студентів стане продовженням ушанування пам’яті цих подвижників-патріотів.

«Місце розташування картин із зображенням Героїв сьогодення ми обрали не випадково. Вони знаходитимуться у холі, що йде за Гетьманською залою, де розміщені унікальні портрети всіх українських гетьманів, які свого часу також виборювали незалежність нашої держави», – розповів директор Палацу студентів ДНУ Вадим Стукало.

«Однак експозиція ще не закінчена, тому що героїв багато, – наголошує автор Анатолій Щетинін. – Найближчим часом я продовжу писати, адже окрім тих, хто безпосередньо захищав нашу країну, існують іще волонтери. Вражає, наскільки масовий і дивовижний за своєю жертовністю волонтерський рух виник за останні роки сучасної української історії! У тому числі, й у Дніпровському національному університеті, що як класичний університет залишається найкращою базою для формування свідомості та виховання молоді й взірцем організації волонтерство зокрема», – зазначив художник.

Навзаєм слова подяки за визнання своєї праці Анатолію Івановичу особисто висловила керівник Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ імені Олеся Гончара, доцент Зоя Бондаренко. Вона звернула увагу, що слова «волонтерство» і «патріотизм» були давно знайомі громаді нашого міста. «Наші студенти уже 16-й рік поспіль займаються волонтерською діяльністю. Проте саме з 2014 року вони по-особливому зрозуміли свою місію. Відтоді в історії благочинності нашого Центру – чергування в обласному військовому шпиталі, лікарні імені І.Мечникова, в центрі відпочинку для бійців на дніпровському вокзалі; допомога в подальшій реабілітації воїнів чи проведення уроків мужності. Це свідчить про те, що університетська молодь нині по-справжньому розуміє проблему дня й своїми благодійними справами долучається до побудови нового життя в Україні. Ідею допомоги ми доводимо вчинками. І це вже стало брендом нашого університету, стилем життя студентської молоді», – наголосила на вернісажі Зоя Петрівна.

Справді, у всі часи найкращим методом виховання молоді був і залишається особистий приклад. Чудовий приклад шани подвигу сучасних захисників України ми й знаходимо в роботах Анатолія Івановича Щетиніна, які так тонко і творчо уособили характери й долі студентів, працівників і випускників ДНУ.

Інформаційно-аналітичне агентство
ДНУ ім. О.Гончара
www.dnu.dp.ua

Восьмеро видатних науковців отримали звання Почесних докторів ДНУ

11 жовтня в Палаці студентів ДНУ ім. О. Гончара відбулися урочистості з нагоди вручення дипломів «Почесний доктор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара» всесвітньо відомим науковцям. Захід відбувся у рамках святкування 100-літнього ювілею університету.

Цьогоріч звання «Почесний доктор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара» отримали восьмеро видатних учених:

• Анатолій Федорович Булат – голова Придніпровського наукового центру, директор Інституту геотехнічної механіки ім. М. С. Полякова НАН України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України, голова Наглядової ради ДНУ;

• Павло Юхимович Гриценко – директор Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професору;

• Олександр Вікторович Дегтярьов – Генеральний директор державного підприємства «Конструкторське бюро «Південне» ім. М. Янгеля», академік HAH України;

• Микола Григорович Жулинський – директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка HAH України, доктор філологічних наук, професор, академік НАН України;

• Дмитро Григорович Лук’яненко – ректор ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», доктор економічних наук, професор;

• Ярослав Богданович Олійник – декан географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор економічних наук, професор, академік Національної академії педагогічних наук України;

• Олег Вікторович Пилипенко – директор Інституту технічної механіки HAH України, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України;

• Май-Бритт Калленрод – відомий німецький фізик, президент Університету Кобленц-Ландау.

Із рук ректора, члена-кореспондента НАН України Миколи Полякова лауреати отримали дипломи та посвідчення «Почесного доктора», а також мантії і почесні медалі «За вірну службу ДНУ» та виголосили промови.

Так, Микола Жулинський відзначив: «Сьогодні, святкуючи 100-річчя університету, який є гордістю України, згадуємо людей, які його створювали, давали йому енергію, силу і перспективу. Ми знаємо, що університети – це осередки інтелектуальної свободи. Саме університети завжди плекали вільну наукову думку і сьогодні вони продовжують виконувати цю величну місію. Переконаний, що ДНУ є інтелектуальним і культурним центром не лише регіону, а й України. Щиро бажаю процвітання університетові в ім’я незалежної України».

Випускник фізико-технічного факультету Олег Пилипенко привітав рідний університет з ювілеєм і відзначив, що саме цей заклад вищої освіти визначив усе його подальше життя. Олег Вікторович розповів про співпрацю Інституту технічної механіки з ДНУ, наголосивши, що ДНУ є базовим університетом з підготовки фахівців для Інституту. Одним із характерних прикладів співпраці можна назвати створення електрореактивного двигуна для Сінгапурського супутника. Це перший український електрореактивний двигун, який успішно використовується в навколоземному просторі.

Дмитро Лук’яненко відзначив, що для нього велика честь – бути в президії поруч зі знаними науковцями. «Для людини 100-років – це багато. Для університету 100 років – це юність. Хочу, щоб університет відчував себе 100-літнім юним, креативним, здоровим, у якого все попереду, – побажав Дмитро Григорович. – За останні 10-15 років у наше життя увірвалися глобальні тенденції. Університетам потрібно відповідати на виклики часу. На стиках різних галузей знань будуть виникати нові науки, спеціальності, факультети. І молодий 100-річний класичний університет, який має найширший перелік спеціальностей, має усі можливості для таких своєчасних перетворень».

Павло Гриценко висловив університету слова щирої подяки за те, що він упродовж усіх цих 100 років був центром наукового, інтелектуального, культурного життя. «Центр, який подарував нам, зокрема, філологам сотні блискучих праць, – наголосив Павло Юхимович. – Тут, в університеті, були створені такі праці з філології, які заперечують тезу, що «Дніпровський університет – один із…». Ні, це університет зі своїм обличчям, зі своєю поставою. Для прикладу, тут працювали філологи, які заклали основу першого словника мови Тараса Шевченка».

Для довідки: Звання «Почесний доктор ДНУ» за рішенням Вченої ради присвоюється з 1993 року. Лауреатами стають видатні вітчизняні та зарубіжні вчені; державні, політичні та громадські діячі, які отримали світове визнання; відомі випускники ДНУ (що не знаходяться у трудових відносинах з університетом) за значні досягнення в галузі науки, освіти, міжнародного співробітництва та особистий внесок у забезпечення динамічного поступу ДНУ й зростання його іміджу та авторитету. Сьогодні звання «Почесного доктора ДНУ» удостоєні 45 видатних науковців.

«Суспільна місія класичного університету в сучасному світі»

Саме така проблематика знаходилася в центрі уваги учасників Міжнародної науково-практичної конференції, приуроченої до 100-річчя Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара.

Зокрема, взяти участь у дводенному міжнародному форумі до ошатного Палацу студентів ДНУ з’їхалися освітяни і науковці з восьми країн світу – України, Італії, Канади, Колумбії, Норвегії, Польщі, Сполучених Штатів Америки, Угорщини. Усього було 165 учасників із 30 закладів вищої освіти, які презентували 178 наукових доповідей.

Найпершим гостей привітав ректор ДНУ, член-кореспондент НАН України Микола Поляков. «Я вдячний дорогим учасникам конференції за те, що вони погодилися розділити з нами радість ювілейних днів, коли Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара святкує 100-річчя від дня свого заснування. За цей час, залишаючись вірним заповітам своїх засновників, наш університет зростав, мужнів й перетворився на потужний науковий центр, який упевнено крокує до майбутнього. Радий бачити у залі як наших молодих колег – магістрів і аспірантів, так і ветеранів – знаних професорів, доцентів. Наприклад, сьогодні своєю присутністю нас вшанував академік-секретар відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України, директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський. Я знайомий із Миколою Григоровичем уже протягом 20 років, і добре знаю, що він завжди був з університетом, із рідним філологічним факультетом. Уже скоро я матиму честь вручати йому звання Почесного доктора ДНУ. Тож надзвичайно приємно, що наш класичний університет об’єднує покоління», – відзначив зі сцени Микола Вікторович.

Із побажаннями плідної роботи та високої оцінки академічних досягнень до присутніх звернувся й директор Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування МОН України, член НАП України Андрій Шевцов. Андрій Гаррійович передав академічній спільноті офіційне вітання від Міністерства освіти і науки й особисто міністра Лілії Гриневич і виголосив власну доповідь на тему постнекласичного розуміння ролі класичних університетів.

Крім того, на пленарному засіданні учасники зібрання заслухали роздуми колег про університет як центр формування національно-культурного поступу і загалом про суспільну місію університетської гуманітаристики, а також про вироблення стратегії і тактики сучасного менеджменту університету.

Обговорення інших аспектів вищої школи новітньої епохи, які вимагають глибокого осмислення, згодом продовжилося за шістьма секціями. Там українські освітяни представляли наукові розвідки на теми університету як соціально-історичного феномену світової цивілізації і як опори національного державотворення; досліджували суспільне та особисте в освітньому і науковому просторі університету, його корпоративну культуру університету, а також приділили увагу проблемам вибору моделей розвитку й вироблення трансформаційних стратегій сучасного університету. А колеги з інших держав поділилися реальним досвідом управління найуспішнішими університетами світу. На загал науковці шукали дієві механізми удосконалення організації університетів задля їх ефективної роботи в сучасному інформаційному суспільстві. Спільно виробляли інноваційні рішення – конкретні інструменти, методики і компетенції, які допоможуть вищій школі досягти бажаного сталого майбутнього.

У результаті цих плідних фахових обговорень учасники форуму зійшлися на думці, що перед сучасними університетами постають завдання надання не просто освітніх чи наукових послуг, а створення важливих (соціально-орієнтованих) цінностей задля всебічного творчого розвитку особистостей.

Інформаційно-аналітичне агентство
ДНУ ім. О.Гончара
www.dnu.dp.ua

Інсталяція «Лекторій» – подарунок міської влади до 100-річчя ДНУ

Відтепер головний корпус Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара прикрашатиме модерна інсталяція під промовистою назвою «Лекторій». Проект реалізований до 100-літнього ювілею університету за підтримки випускника університету, мера Дніпра Бориса Філатова.

У церемонії відкриття пам’ятного знака взяли участь перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, Дніпровський міський голова Борис Філатов, автор проекту, архітектор і художник Микита Шалений, ректор університету Микола Поляков.

Ректор Микола Поляков привітав усіх зі славним ювілеєм університету. «Хочу подякувати усім, хто реалізував цей творчий проект, який уже активно обговорюється і студентами, і мешканцями міста, – відзначив ректор. – Подібні інсталяції є в Німеччині, Іспанії, Нідерландах, містах України – Києві, Харкові, Одесі. Проте кожна з них має власне змістовне навантаження. Упевнений, композиція перед головним корпусом стане окрасою й університету, і нашого міста».

«Радий бути присутнім на 100-річчі Альма-матер, – відзначив Борис Філатов. – Як міський голова декларую, що ми прагнемо в нашому місті до майбутнього, будуємо модернове місто. І хоча сьогодні святкуємо 100-річчя класичного університету, у цьому випадку теж варто дотримуватися такого символізму – йти в майбутнє. Це дійсно контроверсійна модерна конструкція: хтось її сприймає із захопленням, а хтось заперечує. Зазначу, що в урбаністиці, містобудуванні часто приймаються нетрадиційні рішення, які спочатку не сприймаються оточенням, а потім стають привабливими. Вірю, що наш задум вдався – і ця інсталяція стане «родзинкою», візитівкою головного корпусу ДНУ».

Автор оригінального проекту Микита Шалений подякував міській владі за можливість реалізації задуму, керівництву університету – за сміливість і віру в проект. Микита Шалений ознайомив учасників урочистої церемонії із власним баченням інсталяції, відзначивши при цьому, що кожен може мати власну думку. Адже в цьому й полягає завдання мистецтва, щоб не обмежувати інтерпретації. «Моя версія полягає в тому, що ці стільці символізують нові ідеї та смисли, до яких треба прагнути, – пояснив автор. – Для того, щоб зайняти місце на певному стільці (а кожен із сімнадцяти стільців має назву: «Президент», «Прем’єр-міністр», «Олімпійський чемпіон» тощо) і вислухати лекцію, потрібно докласти певних зусиль. І коли людина здійснює ці зусилля над собою і починає розуміти нову універсальну мову, прагне пошуку нового, тоді вона здіймається і займає своє місце. У такому випадку суспільство рухається вперед». Микита Шалений надав інструкцію з користування стільцями: на них можна сидіти, відпочивати, фотографуватися. Збоку на стільцях є QR-код, тож приклавши до нього смартфона, можна зайти на сайт проекту й дізнатися все про нього. Там також є сторінка «Селфі», куди потрапляють усі фото з #лекторійінсталяція, а також сторінка «Супер-люди», присвячена видатним випускникам університету, які досягли значних висот у політиці, спорті, науці та інших сферах.

Володимир Ковтунець привітав університет зі 100-річним ювілеєм: «100 років для університету – це короткий вік, перехід від юності до молодості. Думаю, що така модернова ідея як інсталяція символізує порив молодості, готовність рухатися й підніматися вище. Хай вона надихає наступні покоління до творчої праці. І показує, що ваш університет, починаючи з найскладніших часів – початку минулого століття, і сьогодні – вже в третьому тисячолітті – творить, живе, розвивається, має успіхи».

Інформаційно-аналітичне агентство
ДНУ ім. О.Гончара
тел.: 374-98-20
www.dnu.dp.ua

ДНУ – 100: славімо тебе, Університете!

Vivat Academia!
Vivant professores!

Перлиною ювілейних заходів стало урочисте зібрання представників трудового колективу і студентства та святковий концерт «Славімо тебе, Університете!» у залі Дніпропетровського академічного театру опери та балету.

12 жовтня, у день золотого ювілею Alma mater, всіх, хто мав честь працювати та навчатися в ДНУ, об’єднала спільна професійна гордість. Адже за минуле століття університет виріс в один із найпрестижніших і найпотужніших закладів вищої освіти нашої країни.

Зазначимо, що нинішній рік став для Дніпровського національного університету особливо знаменним. Позаяк у 2018 році ніби зійшлися дві гілки історії – 100 років від дня заснування ДНУ та дня народження його випускника, великого українця Олеся Гончара, ім’я якого носить тепер університет. Відтак, солідний 100-літній вік став чудовою нагодою пригадати яскраві сторінки звитяжної історії закладу, відзначити високі здобутки його вихованців і вшанувати пам'ять славетних педагогів, які виховали не одне покоління фахівців, відомих чималим внеском у розвиток вітчизняної та світової науки і техніки.

Закономірно, що першим із цим великим ювілеєм усі покоління університетської родини привітав ректор, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України Микола Поляков. «Заснований у буремному 1918 році, наш університет із самого початку зарекомендував себе як авторитетний осередок вищої класичної освіти Придніпров’я, визнаний центр, навколо якого фокусувалося освітнє, наукове і культурне життя нашого краю. А з появою у 1950-х роках фізико-технічного факультету закладу пощастило стати не тільки класичним, а ще і ракетно-космічним, єдиним такого роду в Україні. Сьогодні, демонструючи високий рівень своєї інноваційної діяльності, ДНУ за даними різноманітних рейтингів стабільно входить до 10-ки кращих ЗВО України. Порівняймо: якщо у 1918 році, коли університет тільки відкривався, існувало лише чотири факультети та 19 спеціальностей, то нині налічується вже 16 факультетів, 70 бакалаврських та 65 магістерських спеціальностей. Працюють 16 спеціалізованих вчених рад, під керівництвом яких щороку захищаються 15-20 докторських та 100 кандидатських дисертацій. Усього за століття існування наш університет підготував більше 150 тисяч висококваліфікованих спеціалістів, які досягли значних кар’єрних висот і зробили достойний внесок у планетарну скарбницю знань. Ще більше розгорнути наукові дослідження, які отримали міжнародне визнання, нам дозволила проведена модернізація навчальної бази. Ми щиро пишаємося тим, що вдалося зробити! І все це беззаперечна заслуга багатотисячного колективу університету», – наголосив у своїй промові Микола Вікторович.

Високу оцінку діяльності нашого закладу дав і прибулий на урочистості перший заступник міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець. Передавши вітання з нагоди ювілею від міністра Лілії Гриневич, Володимир Віталійович побажав Дніпровському національному подальшого зміцнення авторитету і творчої наснаги у провадженні нових планів задля долучення українських університетів до загальноєвропейського освітнього простору.

А від імені 3,5 мільйонів жителів Січеславщини кращий заклад вищої освіти регіону віншували заступник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олег Кужман та голова Дніпропетровської обласної ради Гліб Пригунов. Разом із секретарем Дніпровської міської ради Олександром Санжаром вони розповіли про тісний зв'язок нашого міста та університету, а також запевнили спільноту ДНУ у подальшій підтримці з боку влади. «Адже ми розуміємо, якими важливими є комфорт і можливості самореалізації, аби наші студенти стали високоосвіченими і розвинутими особистостями», – підкреслили держслужбовці. Крім того, очільники регіону провели урочисту церемонію нагородження кращих співробітників університету, удостоєних відзнаками за наказом Президента України. Зокрема, завідувач кафедри загальної психології та патопсихології Ірина Аршава нагороджена орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня; начальник навчального відділу Ольга Верба – медаллю «За працю і звитягу»; голова профкомітету Олег Тупиця – званням «Заслужений працівник освіти України», а відзнаку Дніпропетровської обласної ради «За розвиток духовності» отримала багатолітній директор наукової бібліотеки ДНУ Світлана Кубишкіна.

Університетську громаду зі сцени також вітала народний депутат України, випускниця економічного факультету ДНУ Юлія Тимошенко. У своєму зверненні до квіту української освіти і науки вона побажала завжди отримувати повагу і високе визнання заслуг від народу України.

Теплі слова присвятили рідному університету й інші відомі й шановані вихованці. Серед них: керівник міжнародного проекту «Морський старт», Герой України Володимир Команов, академік-секретар відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України і директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський та ветеран ДНУ – легендарний професор Роман Абрамовський. У своїх промовах вони сфокусували увагу на тому, що саме талановита щоденна праця викладачів і студентів піднімає заклад до висот загального визнання. «Щиро віримо, що цей унікальний інтелектуальний потенціал нашого університету гарантує йому велике та гідне майбутнє!»

Наостанок, як і належить ювіляру, Дніпровський національний університет приймав подарунок – колоритну концертну програму від кращих артистів Дніпра та України.

Ми ж на порозі першого кроку в нове сторіччя так само бажаємо рідному університету нових наукових успіхів і процвітання!

Многая літа тобі, Alma mater!

Інформаційно-аналітичне агентство
ДНУ ім. О.Гончара
www.dnu.dp.ua

В об’єктиві – ретроспектива вируючого університетського буття

У Палаці студентів відкрилася фотовиставка «Мій Університет!», підготовлена групою аналізу у сфері гуманітарної освіти та виховання молоді до 100-річного ювілею Альма-матер. В експозиції представлене вируюче університетське буття – більше 300 світлин, які охоплюють цілу епоху: від початку 1960-х років до наших днів. Фото дають змогу подивитися на ДНУ імені Олеся Гончара крізь призму часу, стати свідком вирішальних і повсякденних подій у навчальному, науковому, громадському, культурному і спортивному житті університету-ювіляра, побачити його успіхи і досягнення.

Відкриваючи експозицію, проректор з науково-педагогічної роботи у сфері гуманітарної освіти та виховання молоді, професор Валентин Іваненко сказав: «Готуючи цю виставку, ми отримали цікавий досвід прекрасної ретроспективи в кожному з підрозділів університету. Адже для того, щоб на стенді з’явилася певна світлина, кожен колектив мав визначитися, які саме події і особистості минулого та сучасного варто представити із такого багатоманітного й різноголосого університетського буття. Той величезний обсяг матеріалу, який теоретично можна вмістити на стендах, мабуть, міг би скласти не одну музейну експозицію. Але наша фотовиставка лише виокремлює певні грані буття, за якими – пам'ять поколінь студентів і викладачів», – підкреслив Валентин Васильович.

Декан історичного факультету, професор Сергій Світленко наголосив на історіографічному значенні розміщених світлин: «Всі ці фотодокументи є цінними елементами для досліджень історії одного з найпотужніших і найавторитетніших закладів вищої освіти України. У їх епіцентрі – навчальний процес, виховання патріотів, міжнародне співробітництво».

Виставка містить кращі фотографії, надані усіма факультетами. У їхньому об’єктиві – наші найвидатніші випускники: Президент України (1994-2005) Леонід Кучма; легендарний ректор ДДУ (1964-1986), професор Володимир Моссаковський; видатний український письменник, Герой України, іменем якого названо ДНУ, Олесь Гончар; наші педагоги, науковці, митці, студенти, численні гості. А також – корпуси університету, колективи кафедр, академічні звершення, конференції, лекції, робота в лабораторіях, спортивні змагання, масові заходи, театральні вистави, подорожі.

Найбільші підбірки світлин презентували історичний факультет, факультет прикладної математики, економічний факультет, факультет фізики, електроніки та комп’ютерних систем, Центр соціальних ініціатив і волонтерства, група аналізу у сфері гуманітарної освіти та виховання молоді, наукова бібліотека імені Олеся Гончара. Наприклад, заступник декана з виховної роботи факультету прикладної математики Світлана Сірик розповіла про унікальні фото одного із засновників ФПМ – професора Віктора Чернишенка. А директор Центру соціальних ініціатив і волонтерства, заступник декана з виховної роботи факультету психології та спеціальної освіти, доцент Зоя Бондаренко звернула увагу на стенд університетських волонтерів: «У цих світлинах – щире серце і бажання допомагати всім, хто цього потребує: знедоленим дітям, пораненим військовослужбовцям, вимушеним переселенцям, літнім людям».

Відкриття виставки завершилося поетичним подарунком від наших талановитих колег: відомого ученого, професора кафедри проектування і конструкцій літальних апаратів Миколи Дроня, методиста Навчально-методичного центру доуніверситетської підготовки Лариси Демедецької, студентки факультету прикладної математики Анастасії Дудки.

Старший лаборант
групи аналізу у сфері
гуманітарної освіти та
виховання молоді ДНУ
Сергій Ляпін
Національний рекорд – до 100-річчя Alma mater

11 жовтня відбулося велике спортивне свято, присвячене 100-літньому ювілею Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, – масовий легкоатлетичний забіг на 1000 метрів на призи вихованця ДНУ, Героя України Володимира Команова.

Урочисте відкриття спортивного свята розпочалось з шикування і підняття прапору під Гімн України. Право підняти прапор було надано капітанам команд, призерам міжфакультетської спартакіади 2017-2018 років Андрію Андрієву (факультет прикладної математики), Енверу Азізову (фізико-технічний факультет), Марії Нікуліній та Владі Даниловій (механіко-механічний факультет).

Зі словами вітання до присутніх звернулися: начальник Дніпропетровського обласного відділення комітету з фізичного виховання та спорту МОНУ Євген Буря та завідувач кафедри фізичного виховання та спорту ДНУ, доктор економічних наук, учасник АТО 2014-2015 років, заступник командира 40-го окремого мотопіхотного батальйону Володимир Саричев.

Також усіх привітав Володимир Команов, Герой України, випускник фізико-технічного факультету, Головний конструктор ракетно-космічного направлення ГКБ «Південне», заступник генерального конструктора ГКБ «Південне» з програми «Морський старт, член-кореспондент Міжнародної академії космонавтики. Володимир Геннадійович зазначив: «Коли був студентом університету, навіть не мріяв, що зможу бути почесним гостем такого великого й значного свята. Мені неймовірно приємно спостерігати за теперішньою молоддю – сильною, успішною, спортивною і безмежно талановитою. Ви – наша надія і майбутнє, бажаю усім успіхів і великих звершень у дорослому житті!»

Словами подяки і привітання ведучі відзначили видатних спортсменів нашого університету – гостей заходу: Оксану Ботурчук – заслуженого майстра спорту України, триразову чемпіонку та призерку Паралімпійських ігор з легкої атлетики, чемпіонку та рекордсменку Європи, випускницю факультету психології, аспірантку факультету психології; Юрія Шляхова – старшого викладача кафедри фізичного виховання та спорту, майстра спорту України міжнародного класу, призера всесвітньої Універсіади, учасника Олімпійських ігор 2008 року у Пекіні; Ірину Головійчук, доцента кафедри фізичного виховання та спорту, майстра спорту з пауерліфтингу, чемпіонку і призерку України 2018 року; Анну Гуделайтіс, студентку біолого-екологічного факультету, майстра спорту України зі спортивного орієнтування, срібну призерку чемпіонату Європи 2018 року; Анну Піроженко, студентку факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства, майстра спорту України міжнародного класу з воднолижного спорту, чемпіонку юнацького чемпіонату Європи 2014, 2016 рр., призерку чемпіонату Європи 2017 року, учасницю чемпіонату Світу 2018 року, вихованку воднолижного клубу «Сентоза».

Безпосередньо спортивне дійство розпочалося з масового забігу на 1000 метрів на призи Героя України Володимира Команова, переможцями якого стали студентка біолого-екологічного факультету Анна Гуделайтіс та студент економічного факультету Артем Яценко.

Наступним номером програми були фінальні забіги міжфакультетської спартакіади 2018 року, естафети 4х100 м дівчат і юнаків. У фіналі серед дівчат брали участь команди таких факультетів: фізики, електроніки та комп’ютерних систем; психології та спеціальної освіти; прикладної математики; суспільних наук і міжнародних відносин; історичного та факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства. У фіналі юнацьких команд були представлені факультет прикладної математики, три команди фізико-технічного, механіко-математичного та фізики, електроніки та комп’ютерних систем. Командами-переможницями серед дівчат стали студентки факультету суспільних наук і міжнародних відносин, серед юнаків – студенти фізико-технічного факультету.

Потім на стадіоні відбулося встановлення національного рекорду України зі стрибків зі скакалкою. Студенти, викладачі та VIP-гості вишикувалися на стадіоні та одночасно виконували стрибки на скакалках упродовж 100 секунд. Таким чином, був зареєстрований національний рекорд України з одночасного виконання спортивного нормативу в одній локації. Відео-реєстрація здійснювалася за підтримки партнера ДНУ – Асоціації Noosphere.

Чудовим продовженням свята стало MEGADANCESHOW «Нам 100!». Яскраві й запільні танці учасників ще більше підняли святковий настій присутнім. Понад 200 дівчат та хлопців одночасно виконували танцювальні рухи, різноманітні шикування і перебудови.

Також учасників заходу привітала національна збірна команда України з історичного фехтування на чолі з капітаном, випускником нашого вишу Артемом Береговим. Свою майстерність продемонстрували представники східних єдиноборств та козацьких умінь.

Наостанок учасники танцювального шоу вишикувалися у гарне ювілейне число 100, після чого відбувся святковий феєрверк.

Попереду ще одне велике спортивне свято, яке відбудеться 18 жовтня у Палаці спорту – Танцювальний марафон, початок о 15-ій годині.

Кафедра фізичного виховання та спорту вітає усіх співробітників та студентів університету зі 100-літнім ювілеєм ДНУ, бажає безмежного здоров’я, життєвих сил, творчих звершень і досягнень! Завжди раді бачити Вас на наших святах та змаганнях.

Доцент кафедри
фізичного виховання та спорту
Ірина Головійчук
Фото: студентка ФСЗМК
Анна Яковлева,
Сергій Велікодний

Під віденський чарівний вальс...

4 жовтня, у переддень 100-літнього ювілею, в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбувся грандіозний студентський бал. Привітати Alma mater із цим величним святом до Палацу студентів ДНУ прийшли кількасот студентів та співробітників університету.

Цей аристократичний захід в ошатних стінах Палацу студентів став по-справжньому помітною подією в житті не лише нашого університету, а й міста. Цього вечора у гостинній залі Палацу зібралися істинні шанувальники краси, грації та мистецтва. Одне лиш споглядання численних пар юнаків, вбраних у елегантні класичні костюми, та дівчат у вишуканих вечірніх сукнях ніби переміщувало глядачів на століття назад. Адже звичай проведення світського балу в ДНУ бере свій початок ще з далекого 1918 року. «3-го листопада століття тому у Потьомкінському палаці  (нині Палац студентів ДНУ) на честь відкриття Катеринославського університету відбувся перший святковий бал. Ця насправді чудова традиція була відроджена нами на початку ХХІ століття. Так, у 2007 році з ініціативи творчої молоді ДНУ на знак вшанування кращих студентів і викладачів був організований перший осінній університетський бал. Відтоді вже 11 років поспіль він є місцем, де наше молоде покоління демонструє свою здатність висловити неповторні почуття в мистецтві танцю. Але сьогодні у нас – особливий бал, який присвячується знаковому 100-літньому ювілею нашого університету. Підготовка до нього тривала понад місяць. Півсотні студентських пар закружляють у вальсі та полонезі. Буде й чимало інших прекрасних танців у різних ритмах. Також у програмі – нагородження кращих студентів ДНУ, де їм вручатимуть подяки ректора, ювілейні монети та інші призи, а ще виступи запрошених колективів – друзів Палацу, які виявили бажання зробити подарунок нашому університету. Тож нас усіх сьогодні очікують нові незабутні враження!» – розкрив таємниці директор Палацу студентів ДНУ Вадим Стукало.

«Сьогодні ми складаємо світлу оду молодості і мистецтву, адже студентський бал – це завжди надихаюче, піднесено і романтично, – сказав, розпочинаючи бальну феєрію, ректор Микола Поляков. – Зізнаюся: цього вечора я почуваюся дещо схвильованим, адже усі ми присутні при видатній події, яка поєднує ціле століття. Рівно 100 років тому у цьому приміщенні пройшов перший університетський бал, окрасою якого був яскравий музичний виступ зірки німого кіно Віри Холодної. А ось тепер ми, сучасники, перетнувши великий історичний рубіж, розпочинаємо друге століття з новим бажанням розвитку й прогресу. За ці 100 років наша Alma mater відбулася і стала класичним національним університетом – одним із найпрестижніших та найпотужніших начальних закладів України, де навчаються понад 15 тисяч студентів і викладають близько 200 докторів та 700 кандидатів наук. Тож мене не полишає почуття величезної обраності усіх нас – присутніх у цьому залі студентів і викладачів Дніпровського університету – до подій, які відбуваються лиш раз у століття. Уже за кілька днів ми разом святкуватимемо сотий ювілей Alma mater, де один одного вітатимуть і сиві ветерани, і молоді студенти. Ми всі пишаємося нашим університетом і горді за здобутки його вихованців. Та особливо я радію за нинішніх першокурсників: тільки уявіть, щойно стали студентами, а вже беруть участь у такому чарівному дійстві як наш сьогоднішній бал!», – наголосив Микола Вікторович. 

Потрапити на це масштабне свято – заповітна мрія багатьох студентів, – зізнаються й самі юні учасники балу. «Я вперше на такій події. Для мене це велика честь – не тільки зануритися в особливу танцювальну культуру, а й вшанувати столітню традицію мого університету», – говорить першокурсник юридичного факультету Олег Вознюк. «А ще побувати на такому яскравому святі для нас означає не лише відстояти честь рідного університету, а й отримати гарну можливість показати себе перед ректором і нашими викладачами», – додає партнерка Олега Карина Дудник. До свого дебюту у якості бальної пари вони готувалися протягом трьох тижнів. Чотири рази на тиждень вони приходили на тренування до Палацу студентів, де під проводом керівника народного ансамблю бального танцю «Ритм» Галини Лідовської опановували два танці латиноамериканської програми – ча-ча-ча і сальсу. «На наших репетиціях панувала просто чудова атмосфера! Тренер кожній парі приділяла вдосталь уваги і багато розказувала нам про танці. І якщо раніше я виконував тільки народні танці, то тепер завдяки Галині Григорівні добре знаю, що таке сальса і ча-ча-ча, та навіть можу навчити своїх друзів», – зізнається Олег. «Кожен із цих танців по-своєму особливий: вони відрізняються не лише за складністю рухів, але й за настроєм, – продовжує Карина. – Як на мене, ча-ча-ча – танок більш душевний, тоді як «танець кохання» сальса – більш романтичний», – відзначає дівчина.

Загалом, у студентському балі взяли участь 50 пар з усіх факультетів ДНУ. Вони були розділені на дві групи: ті зі студентів, які вже мали певний танцювальний досвід, виконували згадані латиноамериканські танці, інші ж представляли танці стандартної програми: вальс, полонез.

Не менш схвильовано до знаменної для себе події готувалися й інші вихованці нашого університету. А саме: 23 найуспішніші студенти, відзначені за академічні успіхи та досягнення в громадському житті протягом року. Усі вони були представлені до нагородження персональними стипендіями Президента України, Верховної Ради України, імені М. Грушевського, В. Чорновола, В. Садовського, С. Єфремова, Х. Барановського, обласною іменною стипендією та стипендією благодійного фонду  Л. Кучми «Україна». 

Щасливі миті визнання нової студентської еліти ДНУ того вечора прийшли розділити численні творчі колективи Палацу та нашого міста. Так, урочисту церемонію нагородження своїми виступами прикрасили учасники театру танцю «La Vie» та актори циркової студії «Радуга»; танцівники майстерні хореографії «Сузір’я любові» і танцспортклубу «Ритм»; талановиті вокалісти Владислав Корзуненко і Софія Кисельова, музикант Владислав Лисан. Розважальну програму неперевершеними шоу-номерами представили й гості нашого свята – театр моди «Креатив» Палацу творчості дітей та юнацтва (показ моделей «Фруктоманія»). Також яскраву колекцію моделей одягу від професіоналів Державного коледжу технологій та дизайну представили учасники та переможці конкурсу «Міс&Містер ДНУ». А от вишуканим танцювальним подарунком для всіх присутніх став майстер-клас із виконання віденського вальсу від заслуженого працівника культури України Галини Лідовської й імпровізований «танець із деканом». А наприкінці вечора на гостей чекала вікторина «100 років ДНУ» із розіграшем цікавих подарунків і святкові солодкі сюрпризи!

Ось так насичено і різноманітно Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара розпочав святкування величного 100-літнього ювілею. Надалі нам належатиме відкривати нове сторіччя й нову сторінку історії університету. Тож нехай та приємна, магічна атмосфера, що панувала у бальній залі, пронесеться із нами крізь довгі роки, нагадуючи, що ми є єдиною родиною прекрасного ДНУ!

Інформаційно-аналітичне агентство
ДНУ ім. О.Гончара
www.dnu.dp.ua

«Федір Ісакович Коломойцев завжди був попереду»

У переддень 100-річного ювілею ДНУ ім. О.Гончара відкриттям меморіальної дошки увіковічили пам'ять одного із засновників факультету фізики, електроніки та комп’ютерних систем професора Федора Ісаковича Коломойцева.

Відкрив урочисте зібрання і меморіальну дошку видатному вихованцю університету на фасаді корпусу, де розташований факультет фізики, електроніки та комп’ютерних систем, ректор Микола Поляков. Микола Вікторович відзначив, що для нього великою честю є те, що він працював свого часу поряд з видатною особистістю, хоча й на різних факультетах. Так, Федір Коломойцев у різні часи завідував трьома кафедрами в університеті – електрофізики, радіоелектроніки, фізики надвисоких частот, останні з них заснував. До 1949 року був деканом фізико-математичного факультету, після докторантури – проректором ДДУ, відповідальним за організацію фізтеху, у 1961 – 1967 роках – проректором з наукової роботи.

Усі промовці згадували Федора Коломойцева як людину, яка зробила для університету і факультету багато доброго, здатну бачити нове й перспективне, одночасно доброзичливого і вимогливого до студентів, ученого з педагогічним хистом, образним мисленням, почуттям гумору, популяризатора науки. Слово мали завідувач кафедри теоретичної фізики, доктор фізико-математичних наук, професор Володимир Скалозуб; завідувач кафедри електронних засобів телекомунікацій, доктор технічних наук, професор Володимир Корчинський. Про внесок Ф.І.Коломойцева у радіофізику нашого регіону і України розповів завідувач кафедри прикладної і комп’ютерної радіофізики, доктор-фізико-математичних наук, професор Олег Дробахін. Ця кафедра, створена Ф.І. Коломойцевим, раніше мала назву «кафедра фізики надвисоких частот». Завідувач кафедри твердого тіла та оптоелектроніки, доктор фізико-математичних наук, професор Михайло Трубіцин зазначив: «Знав Федора Ісаковича ще студентом. Бачив, з якою повагою до нього ставилися, і з цього було зрозуміло, що ця людина незвичайна, значима. Ф.І. Коломойцев належав до рідкісного типу людей, які визначають життєвий шлях багатьох поколінь на багато років уперед. Багато його ідей і починань визначили структуру факультету, у якій ми й досі працюємо і працюватимемо в майбутньому». Доктор історичних наук, професор Варфоломій Савчук продемонстрував учасникам зібрання унікальну фотографію з Ф.І. Коломойцевим, датовану 1948 роком, і розповів про особисті епізоди спілкування з Федором Ісаковичем, коли той був проректором з наукової роботи у 1960-х роках.

На захід завітав внучатий племінник Ф.І. Коломойцева Петро Опанасович Сірко. Він вважає себе учнем Федора Ісаковича, тривалий час працював в університеті. «Пам’ятаю, що на факультеті Федора Ісаковича любили і поважали, він завжди був готовий розв’язати будь-які проблеми», – відзначив гість. Петро Опанасович згадав також, що день народження Федора Ісаковича святкували раз у чотири роки, 29 лютого. Іменинник з цієї нагоди жартував, що він у чотири рази молодший, тобто завжди вважав себе студентом.

Інформаційно-аналітичне агентство
ДНУ ім. О.Гончара
тел.: 374-98-20
www.dnu.dp.ua

Шановні друзі!

До ювілею університету запланована й готується ціла низка нових наукових, навчальних, методичних, публіцистичних праць. У їх числі – масштабне презентаційно-подарункове видання, яке має вийти друком у видавництві «Літопис» (м. Київ) наприкінці 2017 року.


Книга ознайомить читачів з історією навчального закладу, біографією видатних постатей, професорів, викладачів тощо. Розповість про сьогодення університету, його структурних підрозділів. Видання буде проілюстроване унікальними історичними світлинами, а також сучасними фото педагогічних колективів та їхніх керівників.

Окремий розділ буде присвячено випускникам університету, які працюють у різних галузях промисловості, науки і техніки в Україні та за її межами. Також будуть розміщені цікаві спогади випускників різних поколінь, безліч унікальних студентських фото.

Формат видання А4 (215x300 мм)
Шкіряна обкладинка із золотим тисненням
Обсяг — до 400 сторінок