Версія для друку

Центр гуманітарних проблем освіти та виховання молоді

Адреса: кімнати 322 (директор) та 724 (методисти), корпус 1, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, проспект Науки, 72, місто Дніпро, 49045.
Телефони: (056) 374-98-03 (директор), (056) 374-98-68 (методисти).
Електронна пошта: direktor_cvm@dnu.dp.ua, ivanenko_dnu@i.ua (директор), gum_centr@i.ua (методисти).
Директор: ІВАНЕНКО ВАЛЕНТИН ВАСИЛЬОВИЧ, доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України.

Центр гуманітарних проблем освіти був створений наказом ректора за №730 від 29 травня 1991 року як структурний підрозділ університету. У 2011 році Центр гуманітарних проблем освіти було реорганізовано в групу аналізу у сфері гуманітарної освіти та виховання молоді навчально-методичного відділу, науковим керівником якої була завідувач кафедри української літератури, доцент Наталія Олійник.

Наказом ректора 203 від 2 липня 2019 року відновлено Центр гуманітарних проблем освіти та виховання молоді (далі – Центр). Директором Центру став професор Валентин Іваненко.

Центр створено з метою вироблення та реалізації сучасної системи гуманітарно-виховного супроводу освітнього процесу й позааудиторної роботи зі здобувачами вищої освіти в університеті, спрямованих на пошук і забезпечення сприятливих умов для їх ефективної соціалізації, повноцінного розкриття внутрішнього потенціалу, духовних устремлінь і творчих здібностей, саморозвитку і самоствердження як високоосвічених, культурно багатих особистостей, національно свідомих й соціально активних громадян України.

Центр планує, координує та організовує діяльність заступників деканів з виховної роботи, кураторів академічних груп, працюючи у тісній взаємодії з органами студентського самоврядування, Психологічною службою, Юридичною клінікою, науковою бібліотекою, Палацом студентів, закладами культури м. Дніпро,гуманітарними підрозділами інших ЗВО.

Центральне місце в освітньо-виховному процесі посідає національно-патріотичний напрямок, спрямований на виховання шанобливого і відповідального ставлення до Батьківщини та суспільства, прагнення до миру й порозуміння в країні, любові до національної культури та традицій.

Центр проводить патріотичні заходи, присвячені знаковим постатям і подіям української історії і культури. Так, 11 березня 2020 року в науковій бібліотеці університету відбувся культурологічний захід «Шевченківські читання», організований Центром до 206-річчя Великого Кобзаря. А 23 лютого 2021 року проведено поетичний вечір до 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Заходи пройшли за участі як педагогів і студентів університету, так і представників Дніпропетровського фахового мистецько-художнього коледжу культури. Центр також задіяний в організаційному супроводі науково-практичних конференцій та інших заходів, присвячених життю і творчості видатних випускників університету – українських письменників Олеся Гончара і Павла Загребельного, всесвітньо визнаних науковців.


Культурологічний захід «Шевченківські читання».
Українську народну пісню виконують представники Дніпропетровського фахового мистецько-художнього коледжу культури


Поетичний вечір до 150-річчя від дня народження Лесі Українки.
Про внесок Лесі Українки у розвиток української поезії розповідає доцент кафедри української літератури Ольга Шаф
Національно-патріотична тематика є провідною в роботі створеної Центром інтелектуальної вітальні «Полемічні діалоги». Прикладом цього є зустріч «Українське козацтво: селяни-втікачі чи люди лицарські» проведена в жовтні 2019 року до Дня українського козацтва (доповідач – доцент кафедри історії України Олег Репан).

Значну роботу Центр проводить у сфері військово-патріотичного виховання. Вона спрямована на прищеплення молоді шанобливого ставлення до славних бойових традицій українського народу, ветеранів Другої світової війни та сучасних захисників держави, які є взірцем самовідданого служіння Батьківщині.

Щорічно проходять меморіальні заходи, присвячені пам'яті випускників, загиблих під час бойових дій на сході України, яким встановлено Пам'ятний знак у холі 4-го поверху головного корпусу. Пошанування героїв є патріотичною подією, яка об’єднує молодь та наставників. У жовтні 2019 та 2020 років напередодні Дня захисника України та у березні 2021 року до Дня українського добровольця біля Пам’ятного знаку відбулися мітинги-реквієми за участі представників ректорату, ради ветеранів, студентства.


Директор Центру, професор Валентин Іваненко та голова ради ветеранів, професор Ігор Іщенко взяли участь у мітингу-реквієму до Дня захисника України біля Пам’ятного знаку випускникам університету, загиблим під час бойових дій на сході України

Власні поезії, присвячені загиблим захисникам держави, читає студентка факультету прикладної математики Анастасія Дудка

В університеті проводяться цілеспрямовані заходи до Дня пам’яті і примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Так, 6 травня 2021 року біля меморіальної стели 160 викладачам, студентам і співробітникам університету, загиблим під час Другої світової війни, відбувся мітинг-реквієм, організований Центром спільно з Палацом студентів. У пошануванні пам’яті героїв взяли участь ректор, професор Сергій Оковитий, голова ради ветеранів, професор Ігор Іщенко, представники ректорату, профспілкового комітету, студенти й викладачі.


Мітинг-реквієм до Дня пам’яті і примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Ректор, професор Сергій Оковитий та голова ради ветеранів, професор Ігор Іщенко
поклали квіти до меморіальної стели 160 викладачам, студентам і співробітникам університету, загиблим під час Другої світової війни

У 2020 році, до 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, Центр підготував он-лайн проекти. На сайті університету були опубліковані розділи з книги «Ми пам’ятаємо! Університет звитяжний», присвячені подіям Другої світової війни, та інформаційний матеріал «Україна у Другій світовій війні: цифри і факти».

У жовтні 2019 року, напередодні 75-річчя визволення України від нацистських загарбників, Центром організовано уроки мужності на факультетах «Відлуння Великої Перемоги» за участі ветерана Другої світової війни, учасника параду Перемоги 1945 р. Івана Горбенка.


Ветеран Другої світової війни Іван Горбенко з учасниками уроку мужності «Відлуння Великої Перемоги»

Центр долучається до організаційного сприяння у проведенні різних соціальних заходів, тісно співпрацюючи з Центром соціальних ініціатив і волонтерства (керівник – доцент Зоя Бондаренко) та Психологічною службою (керівник – доцент Вікторія Лазаренко). Прикладами такої взаємодії слугують, зокрема, щорічні акції до Міжнародного дня людей з інвалідністю (3 грудня), з надання морально-психологічної та гуманітарної допомоги дітям з особливими потребами; тим, хто перебуває в інтернатах, дитячих приютах, а також вимушеним переселенцям з Донбасу, пораненим військовослужбовцям ЗСУ в зоні АТО і ОСС.

А 17 березня 2021 року Центр спільно з Психологічною службою провів тренінг для студентів «Чи щаслива я людина?»


Психологи, співробітники наукової бібліотеки і студенти, які брали участь в тренінгу «Чи щаслива я людина?»

Центр сприяє розвитку кураторського корпусу університету та здійснює його методичне забезпечення (плани заходів до державних свят, теми виховних годин, поширення досвіду успішних кураторів тощо). В 2020 році було вперше проведено конкурс «Кращий куратор Дніпровського національного університету», переможницями якого стали доцент Олександра Двуреченська (ФСНМВ), професор Алла Шевельова (ФПМ) та доцент Ольга Шаф (ФУІФМ). 

Регулярно проводяться заняття у рамках «Школи молодого куратора» (керівник – доцент Зоя Бондаренко). 6 квітня 2021 року відбулося дистанційне засідання Школи на тему «Сучасний куратор: виклики та можливості» за участі переможниці конкурсу «Кращий куратор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара» – доцента кафедри міжнародних відносин Олександри Двуреченської.

Досвід виховної, в тому числі наставницької роботи в нашому університеті, зібрано й узагальнено у виданій в 2016 році книзі «Вигранюємо особистість, патріота…», де вміщено статті про проблеми виховання молоді та нариси про роботу кращих кураторів.

Колектив Центру бере участь в роботі, спрямованій на розвиток університетського патріотизму, любові до Альма-матер, бажання знати її історію і досягнення. Важливою подією у цьому напрямі стало урочисте відкриття 13 листопада 2020 року меморіальної дошки легендарному ректору Володимиру Моссаковському на фасаді навчального корпусу №5. Окрім того, за ініціативою Центру на сайті університету розміщується інформація про видатних науковців і випускників.


Відкриття меморіальної дошки легендарному ректору Володимиру Моссаковському

Узявши активну участь у відзначенні в 2018 році 100-ліття нашого університету, працівники Центру підготували ряд заходів. Зокрема, вони були задіяні у відкритті портретної галереї учасників АТО «Їхні імена – в нашій історії» та модерної інсталяції «Лекторій».


Директор Центру, професор Валентин Іваненко презентує автору портретної галереї учасників АТО «Їхні імена – в нашій історії»,
професору Анатолію Щетиніну ювілейне видання «Професори ДНУ»

Відкриття модерної інсталяції «Лекторій» біля 1-го корпусу

Подарунком Альма-матер до ювілею стала створена Центром масштабна фотовиставка «Мій Університет!», де представлене вируюче університетське буття – більше 300 світлин, які охоплюють цілу епоху: від початку 1960-х років до наших днів.


Педагоги і студенти на відкритті ювілейної фотовиставки «Мій Університет!»

До 100-річчя в університеті була створена серія ювілейних видань. Два з них підготували працівники Центру: «Ми пам’ятаємо! Університет звитяжний» та «Університет поетичний». У першій книзі уміщено матеріали про ратні діяння славного університетського колективу під час Другої світової війни та в антитерористичній операції на сході України в наші дні, про участь у волонтерському русі, про вихованців та працівників – Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв України, їхнє вшанування, спогади ветеранів. Друга присвячена популяризації поетичного і пісенного надбання одного з кращих вищих навчальних закладів України, в тім числі віршів видатних українських літераторів, членів Національної спілки письменників України, лауреатів літературних премій, сучасних викладачів, науковців і студентів.


Книга «Ми пам’ятаємо! Університет звитяжний»


Книга «Університет поетичний»

Значну роль у розвитку студентської молоді відіграє культурно-естетичне виховання. Цей напрям полягає в ознайомленні з кращими зразками вітчизняного та зарубіжного мистецтва; сприянні розвитку художніх, музичних, літературних, театральних талантів; залученні до культурно-мистецьких заходів, різноманітних виставок, творчих вечорів, зустрічей і конкурсів та відвідання театрів.

Широкого резонансу з 2011 року набула діяльність Культурологічного клубу «В гостях у ректора ДНУ імені Олеся Гончара», керівником якого був колишній ректор, професор Микола Поляков. Традицію клубу продовжує створена Центром мистецька вітальня «Світ краси», дебют якої відбувся у 2020 році із зустрічі з актором Дніпровського національного академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка, заслуженим артистом України Віленом Головко «Від актора до артиста: півстоліття творчого життя».


Заслужений артист України Вілен Головко та педагоги і студенти університету
після зустрічі «Від актора до артиста: півстоліття творчого життя»

У рамках «Світу краси» студенти знайомляться з кращими зразками української й світової класики переважно в тому ж шевченківському театрі. Так, 26 вересня 2019 року, спеціально для молоді, відбулася прем’єра вистави народної артистки України Лідії Кушкової «Суд і сповідь» за віршованим романом Ліни Костенко «Маруся Чурай». Щоправда, у зв’язку з пандемією такі заходи помітно обмежені.


Фрагмент з вистави «Суд і сповідь». Роль Марусі Чурай грає заслужена артистка України Світлана Сушко

Набув розвитку клуб творчої молоді «Паростки» (керівник та режисер – доцент Олена Бесараб), який у співпраці з Центром об’єднує обдаровану, творчу, ініціативну й активну молодь з метою подальшого розвитку її таланту, дає можливість кожному донести своє бачення світу до ровесників через власну творчість: поезію, прозу, музику, пісню. За участю членів клубу проводяться творчі вечори, зокрема з відомими діячами культури і мистецтва, – наприклад, у грудні 2019 року гостею стала представниця сучасної української літератури – дніпровська письменниця, переможниця літературного конкурсу «Коронація слова» Надія Тубальцева.


Дніпровська письменниця, переможниця літературного конкурсу «Коронація слова»
Надія Тубальцева в гостях у клубу творчої молоді «Паростки»

Центр створив і розмістив на сайті Youtube серію відеофільмів національно-патріотичного спрямування: «Шануймо пам'ять!» (до 75-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні), до Дня Збройних Сил України (привітання від студентів), «Леся Українка – геніальна донька українського народу» (до 150-річчя від дня народження поетеси) та «Живе звучання поетичного слова» (педагоги і студенти читають вірші поетів – випускників університету).

Екологічне виховання і пропагування зорового способу життя – ще один напрямок роботи Центру. Так, 27 квітня 2021 року відбулася зустріч «Чорнобиль, день нинішній» в інтелектуальній вітальні «Полемічні діалоги», присвячена 35-ій річниці з дня Чорнобильської катастрофи. В тому ж році до Всесвітнього дня без тютюну (31 травня) спільно з Психологічною службою проведено тренінг «Шкідливі звички заважають жити».


Зустріч «Чорнобиль, день нинішній» в інтелектуальній вітальні «Полемічні діалоги»,
присвячена 35-ій річниці з дня Чорнобильської катастрофи


Тренінг «Шкідливі звички заважають жити»

Центр розробляє і організовує впровадження в життя університетських нормативних документів гуманітарно-виховного напряму. Наприклад, в 2020-2021 навчальному році були створені «Алгоритм взаємодії суб'єктів виховного впливу в умовах дистанційного навчання», «Правила поведінки здобувача освіти Дніпровського національного університет імені Олеся Гончара», пакет документів з питання протидії булінгу серед студентської молоді та мобінгу і босингу в трудових колективах тощо.

Колективом центру здійснюється тематичне планування з напрямів виховної роботи до державних свят, ювілеїв видатних українців, відомих науковців університету різних поколінь.