Версія для друку

Кафедра загальної психології та патопсихології

ПІБ Посада Вчене звання Науковий ступінь Google Scholar Scopus Author ID Web of Science Researcher ID Researchgate ID ORCID ID
Аршава Ірина Федорівна

Arshava

Зав. кафедрою

Професор

Професор Д-р психол. наук Iryna Arshava U-5004-2017 Iryna Arshava 0000-0003-1672-4479
Салюк Марина Анатоліївна

Salyuk

Доцент кандидат психол. наук Marina Salyuk T-3130-2017 Salyuk Marina 0000-0002-6143-350X
Кутовий Костянтин Петрович

Kutovyy

Доцент кандидат психол. наук K.Kutovyy U-5076-2017 Kostiantyn Kutovyy 0000-0001-9435-224X
Бунас Аліна Анатоліївна

Bunas

Доцент кандидат психол. наук Alina Bunas U-3164-2017 Alina Bunas  
Волков Дмитро Сергійович

Volkov

Доцент Доцент кандидат психол. наук Дмитро Волков U-3733-2017 Dmytro Volkov 0000-0002-3690-1308
Кутєпова-Бредун Вікторія Юріївна

Kutepova-Bredun

Доцент кандидат психол. наук Виктория Кутепова -Бредун S-7061-2018 V. U. Kutepova-Bredun 0000-0002-6137-815X
Баратинська Анастасія Володимирівна

Baratyns'ka

Старший викладач Baratyns'ka Anastasiia S- 6174-2018 A.V. Baratynska 0000-0003-4979-799X
Монахович Дар’я
Русланівна
Асистент Daria Monakhovych D.R. Monakhovych 0000-0002-4004-3449
Величко
Рената Валеріївна
Асистент Renata Velichko Renata Velichko 0000-0002-4242-0033

Адреса: м. Дніпро, пр. Д.Яворницького, 35; 4 корп. ДНУ, кімн. 52
Телефон: (056) 776-49-54
E-mail: 326room@i.ua, dzm.dnu@gmail.com
Web-сайт: https://dnukafzmp.wixsite.com/psychology

Керівництво та науково-педагогічний склад кафедри

Завідувач кафедри – Аршава Ірина Федорівна, доктор психологічних наук, професор, заслужений професор Дніпровського університету, «Відмінник освіти України», «Заслужений працівник освіти України», Кавалер Ордена Княгині Ольги ІІІ ст., член Європейської асоціації з психології здоров’я (EHPS) та Всесвітньої асоціації з психології особистості (WAРP), психотерапевт вищої кваліфікаційної категорії, член експертної ради при МОН України за напрямом «Психологія».

Навчальний процес на кафедрі забезпечують: 13 науково-педагогічних працівників, з яких: 1 доктор наук, професор; 5 кандидатів психологічних наук, доцентів; 1 старший викладач та 2 асистента.

Лекційні заняття з професійної та практичної підготовки проводять викладачі кафедри, що працюють в ДНУ на постійній основі:

Волков Дмитро Сергійович – кандидат психологічних наук, доцент.
Напрями наукових інтересів: військова психологія, психологія діяльності в особливих умовах, психофізіологія, психологічні та структурно-функціональні особливості ЦНС і ВНД, інженерна психологія.
Обов’язки та доручення: декан факультету психології та спеціальної освіти, член Вченої ради Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, голова Вченої ради факультету психології та спеціальної освіти.

Кутовий Костянтин Петрович – кандидат психологічних наук, доцент.
Напрями наукових інтересів: когнітивна психологія, експериментальна психологія, психодіагностика.
Обов’язки та доручення: заступник завідувача кафедри з організаційних питань, член Вченої ради факультету психології та спеціальної освіти.

Салюк Марина Анатоліївна – кандидат психологічних наук, доцент, випускниця аспірантури (2005 р.) за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології.
Напрями наукових інтересів: роль імпліцитних теорій інтелекту та особистості у формуванні психологічного благополуччя особистості, загальна психологія, експериментальна психологія.
Обов’язки та доручення: заступник декана з навчальної роботи факультету психології та спеціальної освіти, заступник завідувача кафедри з наукової роботи кафедри, член Вченої ради факультету психології та спеціальної освіти.

Бунас Аліна Анатоліївна – кандидат психологічних наук, доцент, випускниця аспірантури (2015 р.) за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології.
Напрями наукових інтересів: психологія особистості, психологія особистісного зростання, психологія самопізнання та розвитку, психологічне консультування.
Обов'язки та доручення: заступник завідувача кафедри з навчально-методичної роботи кафедри, відповідальний секретар періодичного наукового видання кат. "Б" Journal of Psychology Research, член Вченої ради факультету психології та спеціальної освіти та ії секретар.

Кутєпова-Бредун Вікторія Юріївна – кандидат психологічних наук, доцент, випускниця аспірантури (2014 р.) за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології.
Напрями наукових інтересів: клінічна психологія, спеціальна психологія, психологія творчості.
Обов’язки та доручення: заступник завідувача кафедри з організаційно-виховної роботи.

Баратинська Анастасія Володимирівна – старший викладач, магістр психології, випускниця аспірантури (2014 р.) за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології.
Напрями наукових інтересів: професійне вигорання та професійна деформація працівників, психодіагностика, юридична психологія, кримінальна психологія.
Обов’язки та доручення: заступник відповідального секретаря наукового фахового видання кат. "Б" Journal of Psychology Research, відповідальна за міжнародну діяльність кафедри, куратор академічної гр. ДС-18-1, член Вченої ради факультету психології та спеціальної освіти.

Монахович Дар'я Русланівна – магістр психології, асистент.
Напрями наукових інтересів: психологія особистості.
Обов’язки та доручення: відповідальна за профорієнтаційну діяльність кафедри, куратор академічної гр. ДС-21м-1.

Величко Рената Валеріївна – магістр психології, асистент.
Напрями наукових інтересів: загальна психологія, клінічна психологія.

Дисципліни, що викладаються на кафедрі
:

загальна психологія; психофізіологія; клінічна психологія; експериментальна психологія; історія психології; патопсихологія; основи психотерапії; юридична психологія; психологія девіантної поведінки; психофізіологія; психологія діяльності в особливих умовах; психологія сексуальності; пропедевтика психічних хвороб; основи сексології; нейропсихологія; сімейна психотерапія; психологія суїцидальної поведінки; психологія особистості; кримінальна психологія з основами судово-психологічної експертизи; психологія особистісного зростання; психологічні та структурно-функціональні особливості ЦНС і ВНД тощо.

Освітня діяльність кафедри

Кафедра загальної психології та патопсихології є випусковою за двома рівнями вищої освіти:
- перший (бакалаврський) рівень – 3 роки 10 місяців навчання за спеціальністю 053 «Психологія» (освітні програми: «Психологія», «Практична психологія») за денною, заочною та вечірньою формами навчання;
- другий (магістерський) рівень – 1 рік 5 місяців навчання (на основі ступеня бакалавра) за спеціальністю 053 «Психологія» (освітня програма «Психологія», за денною та заочною формами навчання.

Крім того, співробітники кафедри беруть участь у підготовці студентів за спеціальністю «Спеціальна освіта» (перший бакалаврський рівень і другий магістерський рівень).

На кафедрі створені всі умови для всебічної та повноцінної підготовки студентів за напрямами роботи кафедри. Для якісного засвоєння навчального матеріалу та закріплення практичних навичок заняття з 7 дисциплін проводяться на 8 клінічних базах кафедри (лікарні, спеціалізовані інтернати, дитячі дошкільні заклади тощо). Із даними закладами укладено договори про можливість навчання на базі закладів студентів факультету за напрямом роботи кафедри загальної психології та патопсихології та про науково-методичну співпрацю між ДНУ та зазначеними закладами.

 

Наукова діяльність кафедри

За період існування кафедри захищено 2 докторські та 13 кандидатських дисертацій. При кафедрі діє аспірантура за спеціальністю «Загальна психологія, історія психології», виконуються 2 докторські та 4 кандидатські дисертації.

Науково-педагогічні працівники сумісно зі студентами факультету здійснюють дослідження в межах наукових тем кафедри: «Психологічні умови забезпечення професійного та психічного здоров’я працівників організацій, профілактика та подолання стресу в організації», «Когнітивні та емоційно-поведінкові фактори повноцінного функціонування особистості», «Психологічні ресурси адаптаційного потенціалу особистості».

Кафедра є відповідальною по факультету за випуск журналу Journal of Psychology Research, який включено до переліку фахових наукових видань категорії «Б» з психологічних наук (відповідальний редактор зав. каф., проф. Аршава І.Ф., відповідальний секретар доц. Бунас А.А.



Протягом останніх п’яти років викладачі, аспіранти, здобувачі та студенти кафедри взяли участь у понад 500 міжнародних та всеукраїнських конференціях, опублікували більш ніж 150 наукових статей, у тому числі в журналах, що входять до наукометричних баз даних Scopus, Web of Science.

Співробітниками кафедри одержані патенти на винаходи.

 

Велику увагу на кафедрі приділяють організації науково-дослідної роботи студентів. Такий підхід сприяє підвищенню зацікавленості студентів у результатах навчання, набуттю практичних навичок дослідницької роботи.

Студенти беруть активну участь у науково-практичних семінарах, конференціях, олімпіадах, конкурсах науково-дослідних робіт, стають учасниками стипендіальної програми ЗАВТРА.UA.

 У 2019 та 2020 році студентки груп ДС-17-1в Захильняк Ніна та ДС-16-2 Дашевська Юлія отримали дипломи ІІ ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських робіт за напрямом «Загальна та соціальна психологія». 



У межах наукової роботи зі студентами на кафедрі працює науковий гурток «Емпіричні дослідження в психології» (керівники: д.психол.н., професор Аршава І.Ф., к.психол.н. Салюк М.А.) та проблемна група «Психологічні ресурси адаптаційного потенціалу особистості» (керівник: д.психол.н., професор Аршава І.Ф.).

У 2021 році студентка групи ДС-20м-1 Горбаньова Анастасія отримала диплом І ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт із галузі знань «Загальна та соціальна психологія».


Студентське життя

Наші студенти є активними учасниками різноманітних загально університетських заходів. Майбутні психологи із задоволенням беруть участь у спортивній та творчій діяльності університету.

 

Особливе місце в студентському житті займає волонтерська діяльність та робота соціального комітету. Студенти-психологи є постійними учасниками в якості волонтерів фестивалю «Мама + я!», вони з радістю та захопленням проводять майстер-класи та театралізовані вистави для дітей з дитячого будинку № 1, «Добре вдома», Дім дитини №2 та ін.; а також концерти, поетичні вечори в геріатричному пансіонаті та центрі соціально-психологічної реабілітації дітей.


Наші студенти беруть активну участь у заходах для дітей з особливими потребами, а також є постійними відвідувачами притулків для тварин «Рекс» та «Ковчег».

Крім того, на базі факультету студентство проводить благодійні ярмарки: «День Святого Миколая», «Масляна», «Хелловін» тощо.

 

Студентський актив кафедри охоче бере участь у культурно-масових заходах університету, зокрема «Кубок ректора ДНУ», «День першокурсника». Енергійні і завзяті студенти, як молодших, так і старших курсів, із задоволенням та ініціативою представляють факультет психології та спеціальної освіти.



Міжнародна діяльність 

Кафедра співпрацює з відомим психологом – професором Ш. Шварцем (Israel), викладачі кафедри під керівництвом зав. кафедри взяли участь у реалізації проєкту з адаптації психодіагностичної методики Ш. Шварца «Портретний ціннісний опитувальник» (Adaptation of Portrait Values Questionnaire) (PVQ-57) українською мовою та отримали відповідний сертифікат.


Також кафедра співпрацює з Тбіліським університетом імені Григола Робакідзе (Грузія, м. Тбілісі) та виконує спільні наукові дослідження з проблеми розробки принципів діагностики якості освіти. та з питань мовної тривожності (психологічний аспект).

Продовжується робота співробітників кафедри у складі робочої групи міжнародної організації «Принципи відповідальної менеджмент-освіти» (PRME Working Group “Gender Equality”). Робоча група з гендерної рівності згуртувала учених та керівників організацій різних країн для забезпечення підтримки та створення ресурсів для інтеграції гендерних аспектів у суспільне життя. Одним із головних завдань групи є проведення міждисциплінарних досліджень, дотичних до проблеми гендеру.