Версія для друку

Кафедра англійської філології

ПІБ Посада Вчене звання Науковий ступінь Google Scholar Scopus Author ID Web of Science Researcher ID Researchgate ID ORCID ID
Анісімова
Алла Ігорівна
доцент,
завідувач
кафедри
англійської
філології
доцент,
к. філол. н.
к. філол. н. Алла Анисимова Алла Анисимова Alla_Anisimova3 0000-0003-
1593-2137
Білова
Алла Григорівна
ст. викладач Алла Белова Alla Bilova Alla_Belova 0000-0001-
5335-8880
Буділова
Олександра Володимирівна
доцент к. філол. н. к. філол. н. Александра Будилова Alexandra Budilova Alexandra_Budilova 0000-0002-
5143-1375
Волкова
Марина Юріївна
доцент доцент,
к. філол. н.
к. філол. н. Марина Волкова Marina Volkova Maryna_Volkova 0000-0003-
1038-7870
Гонсалєс-Муніс
Світлана Юріївна
доцент доцент,
к. філол. н.
к. філол. н. Svitlana Honsalies-Munis Svitlana Honsalies-Munis Svitlana_Honsalies-Munis 0000-0001-
7059-3962
Добрушина
Марія Юріївна
викладач Добрушина Марія Юріївна Mariia Dobrushyna Mariia_Dobrushyna 0000-0001-
8799-990X
Конопелькіна
Олена Олексіївна
доцент доцент,
к. філол. н.
к. філол. н. Konopelkina Helen Helen Konopelkina Helen_Konopelkina 0000-0002-
7368-9596
Корольова
Лариса Вікторівна
викладач Лариса Корольова Larisa Koroliova Larisa_Koroliova 0000-0002-
1517-9723
Лисенко
Наталії Олександрівни
доцент к. філол. н. к. філол. н. Лисенко Наталія Олександрівна Nataliia A Lysenko Nataliia_Lysenko3 0000-0002-
0171-6209
Пахомова Олена
Володимирівна
доцент доцент к.пед.н. к.пед н. Пахомова Олена Володимирівна https://www.scopus.com/
authid/detail.uri?authorId=
57211133531
0000-0003-
0570-8772
Сафонова
Наталія Анатоліївна
доцент доцент,
к. філол. н.
к. філол. н. Safonova Nataliia Nataliia A. Safonova Nataliia_Safonova 0000-0002-
5980-4658
Семешко
Ніна Михайлівна
доцент доцент,
к. філол. н.
к. філол. н. Нина Семешко Нина Семешко Nina_Semeshko 0000-0003-
2826-0392
Шишкіна
Ірина Василівна
доцент к. філол. н. к. філол. н. Шишкіна Ірина Василівна,
Shyshkina Iryna
Irina Shyshkina Irina_Shyshkina 0000-0003-
0027-4020
Яшкіна
Вікторія Володимирівна
доцент доцент,
к. філол. н.
к. філол. н. Вікторія Яшкіна Виктория Яшкина Viktoria_Yashkina 0000-0003-
0570-8772
Аксютіна
Тетяна Володимирівна
ст. викладач Аксютіна Тетяна Володимирівна aksyut@dnu.dp.ua C-9694-2016 Tatiana_Aksiutina 0000-0002-
6866-583X
Вовкодав Оксана Юріївна викладач Вовкодав Оксана Юріївна Оксана Вовкодав Oksana-Vovkodav 0000-0003-
1540-3614
Репп Ліна Вікторівна викладач Репп Ліна Вікторівна

Адреса: м. Дніпро, пр. Науки, 72, корп. 1, поверх 10
Тел.: (056) 374-98-73
E-mail: kafedra_uaf@i.ua

Завідувач кафедри – кандидат філологічних наук, доцент Анісімова Алла Ігорівна.

Кафедру засновано у 1972 році.
Освітня діяльність

Як випускова кафедра англійської філології здійснює підготовку бакалаврів та магістрів на факультеті української й іноземної філології та мистецтвознавства, бере участь у підвищенні кваліфікації викладачів на факультеті післядипломної освіти, здійснює підготовку аспірантів із філології (переважно з германських мов).

Кафедра англійської філології здійснює підготовку за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти за освітніми програмами:
– 014 Середня освіта: Англійська мова і література
– 035.041 Англійська та друга західноєвропейська мови і літератури

Кафедра англійської філології здійснює підготовку за другим (магістерським) рівнем вищої освіти за освітніми програмами:
– 035.041 Англійська та друга західноєвропейська мови і літератури

Кафедра англійської філології викладає нормативні дисципліни:
Основна іноземна (англійська) мова
Стилістика і культура основної іноземної мови
Лексикологія основної іноземної мови
Основи лінгвістичних досліджень
Друга іноземна мова (англійська) з практикою перекладу
Лінгвокраїнознавство
Іноземна мова (вводно-корекційний курс з фонетики та граматики) (англійська)
Іноземна мова професійного спілкування
Історичний та теоретичний аспект граматики основної іноземної мови
Інформаційно-комунікаційна діяльність учителя іноземної мови
Методика викладання основної іноземної мови (англійської) в загальноосвітніх навчальних закладах
Актуальні проблеми лексикології та стилістики основної іноземної мови
Теорія і практика перекладу

та елективні курси з:
Англійська мова (рівень В1)
Англійська мова (рівень В2)
Англійська мова (рівень С1)
Американський варіант англійської мови (рівень С2)
Соціолінгвістика
Теорія міжкультурної комунікації та актуальні проблеми лінгвістики рідної, основної та другої іноземниї мови
Сучасні варіанти англійської мови
Розмовна англійська мова (рівень С2)

Головними здобутками ДНУ імені Олеся Гончара є відкриття спеціалізації «Мультилінгвальна освіта» для студентів-магістрів англійського відділення (затверджена на засіданні Вченої ради ДНУ 09.06.2016, пр. № 13), забезпечення навчально-методичною літературою з проблем мультилінгвізму/мультикультуралізму (переклад), серед яких фундаментальна праця К. Бейкера «Основи білінгвальної освіти та білінгвізму» (5-те видання), а також створення та оснащення мультилінгвальної лабораторії (корп. 1, ауд. 1005).

Викладачі кафедри англійської філології приділяють особливу увагу тому, щоб усі компоненти, задекларовані в освітніх програмах, повною мірою відповідали студентоцентрованому підходу та враховували принципи академічної свободи здобувачів вищої освіти за першим (бакалаврським), другим (магістерським), а також були спрямовані на дотримання студентами й аспірантами принципів академічної доброчесності та розвивали загальнонаукові, мовні, лінгвістичні, перекладацькі, соціальні, методологічні компетентності здобувачів вищої освіти в ДНУ.

Наукова діяльність

За час свого існування кафедра англійської філології здійснила різновекторні дослідження з англійської мови й англомовної комунікації, що відповідають лінгвістичній парадигмі свого часу і тенденціям розвитку світової лінгвістики: дослідження в межах структурної лінгвістики, функціонально-семантичної граматики, прагматики, семантики, теорії номінації, історії англійської мови, риторики, поетики, когнітивної лінгвістики, дискурсивного аналізу, міжкультурної комунікації та культурологічного підходу до викладання мови; лексичні, граматичні та стилістичні проблеми лексичних одиниць та їх перекладу, лексикології, лінгвостилістики, міжкультурної комунікації. Результати наукових пошуків членів кафедри друкуються у фаховому збірнику «Англістика та американістика», що випускається з 2004 року, та обговорюються на щорічних Всеукраїнських конференціях «Актуальні проблеми філологічної науки та педагогічної практики». 2022 року відбулася X Всеукраїнська наукова конференція, в якій взяли участь науковці з США, Франції тощо.

Викладачі кафедри англійської філології публікують статті у періодичних виданнях, що входять до наукометричних баз Scopus та Web of Science.

Колектив кафедри наполегливо працює над підвищенням якості підготовки майбутніх фахівців. Провідними викладачами пропонується надзвичайно широка і мало досліджена тематика для курсових і кваліфікаційних робіт магістра, а також для кваліфікаційних робіт на здобуття наукового ступеня доктора наук, актуальність яких зумовлена загальними тенденціями розвитку сучасної лінгвістики, що тяжіє до поліаспектного дослідження мови в сув’язі із свідомістю, уявою, інтуїцією, впливом соціуму та культури, їх когнітивної та гносеологічної функцій у процесі мовленнєвої діяльності людини. Кваліфікаційні й курсові роботи виконуються в руслі когнітивного та дискурсивно-прагматичного напрямів розвитку германської філології.

Щороку в березні-квітні студенти готують наукові доповіді з проблематики кваліфікаційної роботи, виступають на підсумковій науково-практичній конференції та подають до друку тези за темою доповіді, які публікуються у збірнику матеріалів наукової конференції викладачів та студентів факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ «Філологічні науки». Проблематика конференції охоплює широкий спектр питань у галузі філології, зокрема у сферах лінгвістики та мовознавства, літературознавства, перекладознавства та методики викладання мов.

У 2002 році при кафедрі англійської філології було створено навчальну лабораторію сучасних технологій навчання іноземним мовам, яка разом із кафедрою співпрацює з різними навчальними закладами, зацікавленими у підготовці й підвищенні кваліфікації викладачів англійської мови.

На кафедрі функціонують студентські наукові гуртки «Актуальні проблеми лексикології» (керівник – доц. Анісімова А.І., викл. Добрушина М. Ю.), «Актуальні проблеми граматики та стилістики» (керівник – доц. Волкова М.Ю., доц. Безродних І.Г.), «Актуальні проблеми стилістичного аналізу англомовної прози та поезії. Проблеми вивчення індивідуального стилю художнього мовлення» (керівник – доц. Семешко Н.М., доц. Яшкіна В.В.), «Сучасні напрямки викладання англійської мови у середній школі», проблемна група – «Діджиталізація та гейміфікація процесу викладання іноземної мови» (керівник – доц. Сафонова Н.А., ас. Репп Л.В.).

Науково-асистентська практика

Студенти-магістранти кафедри англійської філології проходять науково-асистентську практику. Під час практики студенти-магістранти виконують навчально-методичну та науково-дослідну роботу, ознайомлюються з наявною на кафедрі навчально-методичною документацією, типовими та робочими програмами, навчально-методичними комплексами з дисципліни, методичними рекомендаціями до викладання дисциплін кафедри та журналами обліку педагогічного навантаження. За допомогою своїх наукових керівників та керівника науково-асистентської практики магістранти укладають індивідуальні плани проходження практики, які затверджуються на засіданні кафедри.

Міжнародне співробітництво

Викладачі кафедри англійської філології щоденно вдосконалюють свої вміння та навички, проходять міжнародні стажування та є активними учасниками різноманітних курсів, тренінгів та вебінарів.

У 2012 році кафедра англійської філології брала участь у міжнародному проєкті Tempus IV «Розвиток та впровадження освітніх програм з мультилінгвальної підготовки вчителів в університетах Грузії та України», над яким працює разом з іншими ЗВО України, Грузії, Німеччини, Латвії та Литви.

6-9 вересня 2016 року в Тбіліському державному університеті імені Іване Джавахішвілі пройшла підсумкова конференція в рамках спільного проєкту Європейського Союзу Tempus «Розвиток та впровадження освітніх програм з мультилінгвальної підготовки вчителів в університетах Грузії та України» (530360-TEMPUS-14-2012-GE-TEMPUS JPCR). Головними цілями конференції були визначені презентування досягнутих за проєктом результатів та обмін досвідом між партнерами.

Від ДНУ конференцію відвідала делегація на чолі з ректором, академіком Миколою Поляковим, у складі проректора з науково-педагогічної роботи у сфері міжнародного співробітництва професора М.П. Д’яченка, деканеси факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства, професорки І.С. Попової, завідувачки кафедри англійської філології А.І. Анісімової, завідувачки кафедри української літератури Н.П. Олійник, доценток кафедри англійської філології Н.А. Сафонової і Л.О. Глухової.

Із 2018 року кафедра англійської філології співпрацює з Університетом Бордо III імені Мішеля де Монтеня, що розташований у м. Пессак (округ Бордо). Студенти факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ протягом року навчаються за програмою академічної мобільності ЄС Erasmus+ у французькому університеті. У 2023/24 н.р. студентки Ельвіра Сенник та Владислава Кравченко проходять навчання в університеті Бордо за магістерською програмою.

 

Із листопада 2023 року доцентка кафедри англійської філології Наталія Сафонова бере участь у програмі Access Scholarship Programme від Регіонального офісу вивчення англійської мови при посольстві США в Україні. Це 2-річна програма для студентів 1-3 курсів, що ставить своєю метою покращення англомовних комунікативних навичок та розвиток культурологічних знань з історії США. У програмі беруть участь 20 студентів факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ.

У рамках проєкту наприкінці навчального року 15 із 30 учасників відвідали місто Нью-Йорк (штат Нью-Йорк, США). Під час поїздки у США вони ознайомилися з досвідом читання курсів із методики викладання іноземних мов у міському університеті Нью-Йорка (City University of New York/CUNI), Нью-Йоркському університеті (New York University/NYU), Колумбійському Університеті (Сolumbia University). Відвідали уроки вчителів у початковій школі The Children’s Workshop Sсhool, середній школі Lafayette Academy, старшій школі Manhattan Academy for Arts and Language м. Нью-Йорк.

Проєкт є результатом співпраці між Центром професійного навчання, що є частиною неурядової організації «Міжнародна дитяча освіта» (м. Вашингтон) і Гантерським коледжем Міського університету Нью-Йорка. Його мета – збагатити методи та практики викладання англійської мови в Україні, а також приділити увагу життєво важливому зв’язку між психічним здоров’ям та психологічною підтримкою, який досягається через соціально-емоційне навчання.