
Кафедра математичного аналізу та оптимізації
вул. Ніла Армстронга, 18, корп. 14, к. 504
Телефон: +38 (056) 766-49-01
Електронна адреса: dnu.maitf@gmail.com
Сайт кафедри: http://maitf.dnu.dp.ua
Кафедра математичного аналізу та оптимізації є випусковою кафедрою за спеціальностями 111 Математика та 014.04 Середня освіта (Математика).
Кафедра математичного аналізу була заснована в 1919 році й є однією з найстаріших кафедр ДНУ. У 1935 році від неї було відокремлено кафедру теорії функцій. Обидві кафедри тісно і плідно співпрацювали, поєднані спільною науковою школою з теорії наближень. Дослідження з теорії підсумовування рядів та інтегралів і з теорії наближень були започатковані видатними науковцями: професором І.Є.Огієвецьким, академіками А.М.Колмогоровим і С.М.Нікольським, що стояли у витоків наукової школи з теорії апроксимації. У різні часи цю школу очолювали професори М.П.Корнейчук, В.П.Моторний, В.Ф.Бабенко. У 2010 році дві кафедри знов були об’єднані під спільною назвою кафедри математичного аналізу і теорії функцій.

У 1966 році на механіко-математичному факультеті Дніпропетровського державного університету було організовано кафедру диференціальних рівнянь, яку очолив доцент Б.І. Крюков. Пізніше кафедрою завідували професори В.О. Остапенко (1975−1995), М.В. Поляков (1995−2014), П.І. Когут (2014−2022). У 2022 році кафедру математичного аналізу і теорії функцій і кафедру диференціальних рівнянь було об’єднано під назвою кафедри математичного аналізу та оптимізації.
Завідувач кафедри математичного аналізу та оптимізації – Парфінович Наталія Вікторівна, доктор фізико-математичних наук, доцент.
На кафедрі працюють 3 доктори і 10 кандидатів фізико-математичних наук.
Освітня діяльність кафедри
Кафедра математичного аналізу та оптимізації здійснює підготовку зі спеціальності 111 Математика за трьома рівнями вищої освіти:
першим (бакалаврським) ‒ за освітніми програмами:
«Математика»
https://www.dnu.dp.ua/docs/osvitni_programy/redakcii_2021_2024/bacalavr/b_111_MM_opp_2020-2024.pdf
«Математика прогнозування та прийняття рішень»
https://www.dnu.dp.ua/docs/osvitni_programy/redakcii_2021_2024/bacalavr/b_111_MPPR_opp_2020-2024.pdf
«Математика інтелектуальних систем»
https://www.dnu.dp.ua/docs/osvitni_programy/redakcii_2021_2024/bacalavr/b_111_M%D0%86%D0%A1_opp_2020-2024.pdf
другим (магістерським) ‒ за освітньою програмою «Математика»
https://www.dnu.dp.ua/docs/osvitni_programy/redakcii_2021_2024/m_111_opp_2023-2024.pdf
третім (освітньо-науковим, PhD) – за освітньо-науковою програмою «Математика».
https://www.dnu.dp.ua/docs/osvitni_programy/redakcii_2021_2024/PhD/PhD_111_ONP_2022_2024.pdf
Кафедра здійснює підготовку зі спеціальності 014 Середня освіта за освітніми рівнями:
першим (бакалаврським) ‒ за освітньою програмою «Середня освіта (Математика)»
https://www.dnu.dp.ua/docs/osvitni_programy/redakcii_2021_2024/bacalavr/b_014_04_SO_M_opp_2020-2022.pdf
другим (магістерським) ‒ за освітньою програмою «Середня освіта (Математика)»
https://www.dnu.dp.ua/docs/osvitni_programy/redakcii_2021_2024/m_014_04_SO_M_opp_2023-2024.pdf
Викладачі кафедри читають на механіко-математичному факультеті такі навчальні дисципліни: математичний аналіз, диференціальні рівняння, теорія міри та інтеграла, комплексний аналіз, функціональний аналіз, теорія наближень, рівняння математичної фізики, математичні методи в мікро- та макроекономіці, методи оптимізації та варіаційне числення, актуарна математика, історія і методологія математики та інші. Кафедра викладає математичні дисципліни також на інших факультетах: біолого-екологічному, фізико-технічному, хімічному, факультеті прикладної математики, факультеті фізики, електроніки та комп’ютерних систем.
Наукова діяльність кафедри
На кафедрі активно проводиться наукова робота, працюють два наукові семінари: семінар із теорії наближень під керівництвом доктора фізико-математичних наук, професора, завідувачки кафедри математичного аналізу та оптимізації Наталії Вікторівни Парфінович та семінар із сучасних проблем оптимізації та математичного моделювання під керівництвом доктора фізико-математичних наук, професора Петра Ілліча Когута. На семінарах викладачі, аспіранти і студенти університету, а також науковці з різних установ Дніпра та інших міст України доповідають результати наукових досліджень, зокрема кандидатських та докторських дисертацій. Кафедра математичного аналізу та оптимізації − це єдина кафедра університету, яка видає два журнали, зареєстровані в наукометричній базі SCOPUS: «Researches in Mathematics» (https://vestnmath.dnu.dp.ua/index.php/rim) (відповідальний редактор Н.В. Парфінович) та «Journal of Optimization, Differential Equations, and Their Applications (JODEA)» (https://model-dnu.dp.ua/index.php/SM) (відповідальний редактор П.І. Когут).
Регулярно проводяться всеукраїнські та міжнародні конференції: «Диференціальні рівняння та проблеми аерогідромеханіки й тепломасопереносу» (2016), «Теорія наближень і її застосування» (2015, 2019, 2020), у яких беруть участь науковці з Великої Британії, США, Німеччини, Білорусі, Таджикістану, Киргизстану та інших країн.

Професор В. О. Кофанов виступає з доповіддю на Міжнародній конференції «Теорія наближень і її застосування»

Учасники Міжнародної конференції «Теорія наближень і її застосування» (м. Дніпро, 2015)
Кафедра має тісні наукові зв’язки з Інститутом математики НАН України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Львівським національним університетом імені Івана Франка, Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова та іншими науковими установами і закладами вищої освіти України, а також інших країн.
Викладачі, аспіранти і студенти кафедри щорічно беруть участь в організації та проведенні Відкритого обласного математичного турніру «Еврика». Під керівництвом викладачів кафедри математичного аналізу і теорії функцій здійснюється написання та підготовка до захисту наукових робіт школярів – членів Малої академії наук. Дніпровські учні неодноразово перемагали у ІІІ (всеукраїнському) етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН. Співробітники кафедри протягом багатьох років входять до складу журі обласних математичних олімпіад, головою якого зараз є завідувач кафедри Наталія Вікторівна Парфінович. Наші викладачі беруть участь також у проведенні всеукраїнських шкільних олімпіад з математики.
Міжнародна діяльність
Професор кафедри математичного аналізу та оптимізації П.І. Когут неодноразово працював як запрошений лектор у провідних європейських закладах вищої освіти, зокрема в Університеті Салерно (Італія) та в Національному університеті природничих мистецтв (Париж, Франція), виступав із доповідями на наукових семінарах в Університеті Фрідріха-Олександра м. Ерланген-Нюрнберг і Байройтському університеті (Німеччина), Національному університеті природничих мистецтв (Париж, Франція), Університеті Салерно й Неаполітанському університеті імені Фрідріха ІІ (Італія), Баскському центрі прикладної математики (Більбао, Іспанія). Серед аспірантів П.І. Когута є здобувачі ступеня PhD із Німеччини та Італії. Співавторами наукових праць Петра Ілліча є відомі науковці з різних країн Європи, зокрема Джузеппе Бутаццо (Італія), Гюнтер Лойгерінг (Німеччина), Едуардо Касас (Іспанія) та ін.
У червні 2021 року в рамках програми Європейського Союзу в галузі освіти, навчання, молоді та спорту Еразмус+ КА107 за напрямом академічної мобільності викладачі кафедри Н. В. Парфінович і О. В. Коваленко пройшли стажування у Середньо-Східному технічному університеті (м. Анкара, Туреччина). У 2022 році М.Є. Ткаченко пройшла онлайн-стажування на базі Білостоцького університету (Польща) за темою «Викладання та дослідження в сучасному університеті: виклики, рішення та перспективи».
У липні 2023 року 9 викладачів кафедри взяли участь у Міжнародному україно-італійському семінарі «Current Trends in Analysis and Approximation Theory». На семінарі було презентовано результати наукової співпраці між Італією та Україною та висвітлено підтримку такої співпраці з боку Європи, зокрема через програму Erasmus+ проєкту KA131-2021-1-IT02-KA131-HED-000009659 (студентська і викладацька мобільність).
Студентське життя
Кафедра математичного аналізу та оптимізації сприяє тому, щоб студенти механіко-математичного факультету ДНУ мали всі можливості проявити себе в науковій сфері. Результатом наукової співпраці студентів і викладачів є опубліковані спільні статті й доповіді студентів на наукових конференціях. Кафедра щорічно відсилає наукові роботи студентів на конкурси наукових студентських робіт з математики. Наші студенти неодноразово посідали призові місця на всеукраїнських та міжнародних студентських олімпіадах з математики.

Дні мехмату
Шаховий турнір ММФ
Здобувачі вищої освіти беруть активну участь у культурному житті факультету й університету: проведенні Дня першокурсника, Днів мехмату, благодійних акціях, ярмарках, флешмобах; загартовують лідерські якості в органах студентського самоврядування; активно долучаються до загальноуніверситетських та факультетських заходів із профорієнтації.
Успішні випускники

Катерина Зубінська,
Jawa-програміст компанії SoftServe
Jawa-програміст компанії SoftServe
Уже після першого семестру навчання на механіко-математичному факультеті ДНУ я зрозуміла, що хочу продовжити свою освіту саме на кафедрі математичного аналізу. Усі викладачі кафедри намагалися дуже по-доброму вкласти в нас максимальну кількість знань. Ці знання знадобилися мені в теперішній моїй роботі. Цей період також показав мені, що треба постійно вчитися й пізнавати багато нового. Усі мої роботодавці знали наш факультет і дуже схвально про нього говорили, що допомагало на початку будь-якої співбесіди.

Анастасія Тонка,
провідний аналітик баз даних в ПАТ КБ "ПриватБанк"
провідний аналітик баз даних в ПАТ КБ "ПриватБанк"
Якщо ви знаєте, де й за яких обставин вам знадобиться в житті математика, то ви прийшли за правильною адресою. А якщо без жартів, то під час вибору професії вас в першу чергу хвилює питання: "Де я зможу працювати після закінчення навчання?" Відповіддю на ваше питання стане мехмат, і зокрема кафедра математичного аналізу. Вам розкажуть, з якого боку підійти до аналізу, відкриють двері у світ логіки та покажуть, де й як ви зможете застосувати набуті знання. А далі все залежить від вас. Але повірте, що, зазначивши в резюме мехмат, ви заздалегідь приречені на успіх.
Співпраця з роботодавцями
Випускники кафедри успішно працюють у закладах вищої освіти і загальноосвітніх школах міста Дніпра та області, банківських установах, компаніях з розробки програмного забезпечення, а також у сфері аналітики на підприємствах державного та приватного секторів. Кафедра математичного аналізу та оптимізації ефективно співпрацює з роботодавцями та враховує їхні зауваження й побажання під час підготовки освітніх програм.