Версія для друку

Кафедра фізичного виховання та спорту

Про кафедру фізичного виховання та спорту

Завідувач кафедри - Саричев Володимир Іванович.

У 1934 році у Дніпропетровському університеті була створена кафедра фізичного виховання, один з основних центрів Дніпропетровської області з навчальної, науково-методичної, спортивно-масової, та оздоровчої роботи, неодноразовий переможець обласних оглядів – конкурсів серед ВНЗ. Свого часу час кафедру очолювали: Артеменко З.С. 1935-1941 рр., Мартюхін П.Ф. 1945 - 1964 рр., Білокуров М.В. 1964 - 1978 рр., доцент, к.т.н. Лагдишук В.П. 1968 - 1977 рр., Тоцький В.Л. 1977 - 1978 рр., доцент, к.б.н. Федорищев Г.А. 1978 - 1981 рр., доцент, к.п.н. Хайкін Л.В. 1981-1988 рр., доцент Мельниченко А.П. 1988-1997 рр., професор, к.п.н. Хайкін Л.В. 1997 – 2004 рр., 2004-2008 рр. Петров Г.С., з лютого 2009 р.- к.іст.н. Саричев В.І.

За роки свого існування на кафедрі підготовлено більше ста майстрів спорту. Заслуженими майстрами спорту стали дев’ятиразовий чемпіон Світу та Європи, срібний призер олімпійських ігор з веслування на байдарках та каное В. Юрченко, олімпійська чемпіонка з баскетболу Р. Курвякова. Гросмейстерами з шахів стали – неодноразові чемпіони світу з шахової композиції В.Руденко, В.Болеславський. Неодноразова чемпіонка країни майстер спорту міжнародного класу Л. Москаленко здобула олімпійську бронзову медаль з вітрильного спорту. Неодноразова чемпіонка Світу та Європи серед параолімпійців з легкої атлетики О.Ботурчук, брала участь у Параолімпійських іграх у Китаї, де завоювала три золоті і одну срібну медалі. Чемпіонка Європи серед юніорів з бадмінтону, випускниця університету Л.Грига брала участь у Олімпійських іграх у Китаї. Бронзовим призером Всесвітніх студентських ігор зі стрибків у воду став Ю.Шляхов. Бронзовим призером чемпіонату Світу з кікбоксінгу – М.Різо.

Кафедра фізичного виховання та спорту

На кафедрі працювали заслужені тренери: Білокуров М.В. - легка атлетика, Аветіков М.С. - баскетбол, Хрущак 1.1. - веслування на каное, Грищенко В.О. - волейбол, Хайкін Л.В. заслужений діяч фізичної культури та спорту України.

Приклад спортивного довголіття для студентської молоді показують викладачі університету - ветерани спорту:

 1. Присяжна М.К. КМС – бадмінтон – неодноразова чемпіонка України серед ветеранів.
 2. Заєрко В.В. – МСУ спортивне орієнтування – призер Чемпіонату Європи серед ветеранів 2004р.
 3. Кайданович В.А. – МСУ – фехтування – 4 м. у Чемпіонаті Світу 2003р., 4 м. у Чемпіонаті Європи серед ветеранів 2004р.
 4. Глоба Т.А.- МСУ – настільний теніс – чемпіонка України серед ветеранів.
 5. Зайцев М.М. – МСУ – настільний теніс – чемпіон України серед ветеранів.
 6. Мановський П.М. – КМС – волейбол – призер Всеукраїнських спортивних ігор серед ветеранів 2008р.
 7. Коробков В.О. – МСМК – баскетбол – чемпіон Спартакіади народів СРСР, призер Чемпіонату Світу серед ветеранів (55+), призер Всеукраїнських спортивних ігор серед ветеранів.
 8. Ніколенко В.А. – МС- призер III Всеукраїнських ігор ветеранів спорту з фехтування, призер Чемпіонату України з сучасного п’ятиборства 2009р.
 9. Білявський І.В. – Чемпіон області серед ветеранів (50+) з волейболу.
 10. Лук׳янов С.К. МСУМК – пауерліфтинг – учасник Параолімпійських ігор 2004р.
 11. Севрюгін О.В. МСУМК – учасник Чемпіонату Світу серед ветеранів 2008р.
Щорічно університет стає переможцем огляду – конкурсу зі спортивно – масової роботи і призером з розділу „спортивна майстерність”.
 

Спортивні змагання

Наукове життя кафедри фізичного виховання та спорту

Фізична культура та спорт справляють величезний вплив на формування гармонійної людини, сприяють збереженню на довгі роки здоров’я і фізичної активності. Протягом багатьох десятиліть фізична культура та спорт розвивалися як невід’ємна складова сучасної системи виховання. Вона завжди є справою першочергової державної важливості.

Фізичне виховання і спортивна підготовка у ВНЗ розглядаються як складова всебічного розвитку молоді, органічно пов’язаного із загальним вихованням, тому важливим є пошук і експериментальне впровадження нових форм організації фізкультурної роботи, яка б мала не лише практичне, але й наукове підґрунтя.

Наукові дослідження на кафедрі фізичного виховання та спорту ДНУ почали проводитися з перших повоєнних років. Їх характерною особливістю є спрямованість на вирішення актуальних проблем фізичного виховання студентів та його оптимізації.

Дослідження науково-методичних засад інтенсифікації фізичного виховання студентів та впровадження в практику дозволили вивести показники фізичної підготовленості студентів ДНУ до рівня найкращих закладів.

З 1999 року кафедра фізичного виховання та спорту щороку проводить регіональні та всеукраїнські науково-практичні конференції з виданням збірки наукових праць «Актуальні проблеми фізичного виховання студентів». У цих конференціях взяли участь понад 500 провідних фахівців України та СНД.

Із 2005 року наукова тематика кафедри пов’язана із входженням України до європейського освітянського простору. Наукова робота проводиться згідно з планом науково-дослідної роботи університету за темою «Проблеми фізичного виховання студентів в умовах кредитно-модульної системи організації навчання».

Особлива увага приділяється залученню студентів до наукової роботи в сфері фізичної культури, здоров’я та спорту. Впродовж 15 останніх років щорічно проводяться студентські науково-практичні конференції, що набули статусу регіональних, видаються збірки матеріалів кращих студентських робіт. Вагомий внесок в організацію та проведення студентських наукових конференцій зробили старші викладачі кафедри Ніколенко В.А., Шевченко В.В., Татарченко Л.І. та інші. За рівнем організації науково-дослідної роботи, яку очолює кандидат наук з фізичного виховання, доцент Бачинська Н.В., кафедра фізичного виховання та спорту посідає одне з провідних місць серед ВНЗ регіону.

Кожного року завдяки зусиллям завідувача кафедри фізичного виховання та спорту Саричева В.І. та викладачів кафедри проходить регіональний науково-практичний семінар «Студент. Здоров’я. Спорт». Захід об’єднує вищі навчальні заклади України. Мета цього семінару – залучити студентів, вчених і фахівців регіональних установ освіти до розгляду питань здорового способу життя студентів. З цікавими доповідями виступають не лише студенти нашого регіону, але й студенти з Екваторіальної Гвінеї, Таджикистану, Китаю, Азербайджану.

Науково-дослідна робота викладачів кафедри проводиться згідно з індивідуальними планами в межах затвердженої загальної кафедральної теми наукових досліджень. Науковими здобутками кафедри в попередні роки були захисти дисертаційних робіт Федорищева Г.О. (на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук), Хайкіна Л.В. (на здобуття наукового ступеню кандидата педагогічних наук), Фанигіної О.Ю. (на здобуття наукового ступеню кандидата наук з фізичного виховання та спорту), Петрова Г.С. (на здобуття наукового ступеню кандидата біологічних наук).

Cьогодні над темами дисертацій плідно працюють здобувачі Глоба Т.А. («Розвиток координаційних здібностей студентів вищих навчальних закладів на заняттях настільним тенісом»), Жеребцов Ю.Ф. («Формування фізичної культури особистості студента в умовах кредитно-модульної системи організації навчання»), Лопуга Г.В. («Оптимізація навчального процесу з фізичного виховання засобами аеробіки для студентів вищих навчальних закладів»), Плошинська А.А. («Ціннісно-смислова регуляція фізичної активності особистості»), Солошенко Р.О. («Вплив спадкових та середовищних факторів на становлення кінематичних параметрів рухів метальників різної кваліфікації»), Хотієнко С.В. («Товариство «Колос» в історії фізкультурно-спортивного руху України в 1950 – 1991 рр.»).

Приємною подією для наукового життя кафедри фізичного виховання та спорту ДНУ ім. О. Гончара став захист дисертаційної роботи Головійчук І.М. «Аквафітнес як засіб фізичної рекреації студентів спеціальної медичної групи» на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання та спорту, який відбувся 30 січня 2014 року у спеціалізованій вченій раді Дніпропетровського державного інституту фізичної культури і спорту.

У перспективі наукової діяльності кафедри є організація міжвузівського регіонального центру досліджень з проблем здоров’я, фізичної підготовки, спорту та здорового способу життя студентів на базі Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара.


Спортивні змагання

Спортивні досягення кафедри фізичного виховання та спорту

Кращі спортсмени ДНУ за 1998 - 2009 р.р.

 1. Гріга Л. МСУМК – бадмінтон, чемпіонка Європи серед юніорів, учасниця Олімпійських ігор 2008р.
 2. Акуленко Ю. МСУМК – легка атлетика, чемпіонка України, учасниця Олімпійських ігор 2004р.
 3. Акуленко С. МСУ – легка атлетика, рекордсменка України серед юніорів.
 4. Ботурчук О. КМС – легка атлетика, чемпіонка Світу та Європи серед параолімпійців, Чемпіонка Параолімпійських ігор 2008р.
 5. Носенко Г. КМС – легка атлетика, переможниця Кубку України серед ВНЗ 2007р.
 6. Шляхов Ю. МСУМК – стрибки у воду, чемпіон України, призер Всесвітньої Універсіади, учасник Олімпійських ігор 2008р.
 7. Сущевський Д. МСУ – вітрильний спорт, переможець Першості України, учасник Першості Світу 2003р.
 8. Жиган М. МСУ – спортивне орієнтування, неодноразова чемпіонка України, учасниця Чемпіонату Світу та Європи 2004р.
 9. Берднікова М. МСУ – спортивне орієнтування, неодноразова чемпіонка України, учасниця Чемпіонату Світу 2004р.
 10. Кравчук В. МСУ – спортивне орієнтування, чемпіон України 2008р., учасник Першості Європи 2006р.
 11. Косицин Д. МСУ – спортивне орієнтування, чемпіон України 2007р.
 12. Калиновська А. МСУ – спортивне орієнтування, неодноразова чемпіонка України.
 13. Биченков М. КМС – спортивне орієнтування, призер Чемпіонату Європи серед юніорів 2008р.
 14. Кирилюк Є. МСУ – веслувальний слалом, неодноразова чемпіонка України, переможниця міжнародних змагань.
 15. Кошова О. МСУ – водне поло, вища ліга України, учасниця Чемпіонату Європи 2006р.
 16. Король М. КМС – водне поло, вища ліга України, учасниця Чемпіонату Європи 2006р.
 17. Тимошенко І. КМС – водне поло, вища ліга України, учасниця Чемпіонату Європи 2005р.
 18. Козюк О. МСУ – академічне веслування, чемпіонка України 2005р.
 19. Іванов М. МСУ – академічне веслування, переможець Кубку України 2005р.
 20. Караіванов І. МСУ – карате, переможець Першості Світу 2004р.
 21. Різо М. КМС – кікбоксинг, чемпіон України, призер Чемпіонату Світу 2006р.
 22. Мальченко В. МСУ – кікбоксинг, чемпіон України 1998р.
 23. Семененко Д. МСУ – кікбоксинг, чемпіон України 2008р., переможець Кубку Європи 2008 р.
 24. Заплатін А. МСУ – сучасне багатоборство, призер Першості України 1999р.
 25. Очередько І. МСУ – плавання, переможець Першості України 2005р.
 26. Терещенко М. МСУ – гирьовий спорт, призер Чемпіонату України 2006р.
 27. Сазонець В. МСУ – чемпіон України з фігурного катання 2007р.
 28. Войнов С. МСУ – шахи, призер Чемпіонату України серед ВНЗ 2008р.
 29. Орлянська Д. МСУ – шахи, призер Чемпіонату України серед юніорок 2009р.
 30. Сукач Т. КМС – волейбол, чемпіонка України серед юніорок 2008р.
 31. Тулуша Є. КМС – фехтування, призер Всеукраїнської універсіади 2009р.
Спортивні змагання  

Спортивні досягнення у 2008-2009 рр.

Незважаючи на значне скорочення кількості студентських змагань як обласних, так і Всеукраїнських, збірні команди університету та окремі спортсмени досягли певних успіхів. Університет посів 2м. в Універсіаді області ВНЗ.
Корнусь В.- виконав норматив МСУ з академічного веслування.
Томаш Д. - виконала норматив МСУ зі спортивного орієнтування.

До складу збірних команд України з видів спорту увійшло 7 чол.:
Ботурчук О. – легка атлетика
Кравчук В. – спортивне орієнтування
Сазонець В. – фігурне катання
Сущевський Д. – вітрильний спорт
Очередько І. – плавання
Субота Т. – водне поло
Семененко Д. – кікбоксинг
 
Участь у змаганнях

Жіноча збірна університету посіла 5 місце у Чемпіонаті України вищої ліги з водного поло і 4 місце у Кубку України. У Першості України серед юніорок та дівчат 1992р.н. збірні університету посіли третє та друге місця.

 1. Хітрікова М. – 1 місце у Чемпіонаті України з альпінізму.
 2. Котченко О. – 2 місце у Чемпіонаті України ВНЗ з легкої атлетики.
 3. Білоус Д. – 1 місце у Чемпіонаті України з легкої атлетики.
 4. Протасова М. – 3 місце у Чемпіонаті України з орієнтування на лижах.
 5. Калиновська Н. – 2 місце у Чемпіонаті України зі спортивного орієнтування.
 6. Дробишева О. – 1 місце у Чемпіонаті України зі спортивного орієнтування.
 7. Ткачук Т. – 1 місце у Чемпіонаті України зі спортивного орієнтування.
 8. Орлянська Д. – 3 місце у Чемпіонаті України з шахів серед юніорок.
 9. Цирульник М. – 2 місце у Першості України з шахів.
 10. Семененко Д. – 1 місце у Кубку Європи з кікбоксінгу.
 11. Царьова О. – 2 місце у Кубку України з тхеквондо.
 12. Позняков В. – 2 місце у Всеукраїнській Універсіаді з тхеквондо.
 13. Рикова А. – 1 місце у Чемпіонаті України з карате серед юніорок.
 14. Турченко Т. – 4 місце у Чемпіонаті Європи з військового багатоборств.
 15. Сукач Т. – 1 місце у Чемпіонаті України з волейболу серед дівчат.
 16. Скуратовський І. – 3 місце у Першості України з академічного веслування.
 17. Лагутіна А. – 3 місце у Чемпіонаті України з більярду.
 18. Єна А. – 3 місце у Кубку України з кінного спорту.
 19. Сазонець В. – 2 місце у Чемпіонаті України з фігурного катання.
 20. Талуша Є. – 2 місце у Всеукраїнській Універсіаді з фехтування.
Жіноча збірна команда ДНУ з водного поло захищає честь університету у вищій лізі України. Університет має розвинену спортивну базу, яка дозволяє працювати 29 спортивним секціям, у яких займаються 445 студентів та ДЮСШ олімпійського резерву з водного поло.

Спортивна база ДНУ

 1. Палац спорту(6 залів)
 2. Спортзал корп.№2
 3. Басейн 25х50
 4. Малий басейн 6х12
 5. Спортзал водної станції
 6. Спортзал уч.корп.№3
 7. Літній зал (спорт табір)
 8. Спортивна кімната гуртожитків
 9. Спортивні кімнати ДС та корп.2
 10. Стадіон
 11. Спортмістечко гуртожитків
 12. Хокейна коробка
 13. Спорт. майдан.корп.№2,ДС
 14. Спорт. майданчики СОТ
 15. Кросова траса
 16. Гімнастичний спорт. майданчик

Спортивні секції ДНУ

 1. Альпінізм
 2. Армспорт
 3. Боротьба самбо
 4. Боротьба дзюдо
 5. Баскетбол( чол.,жін.)
 6. Бадмінтон
 7. Веслування академічне
 8. Веслування на байдарках і каное
 9. Волейбол (чол.,жін.)
 10. Водне поло (чол.,жін.)
 11. Гирьовий спорт
 12. Гімнастика художня
 13. Карате
 14. Легка атлетика
 15. Міні – футбол
 16. Настільний теніс
 17. Орієнтування спортивне
 18. Пауерліфтинг
 19. Плавання
 20. Пляжний волейбол
 21. Тхеквондо
 22. Теніс
 23. Туризм
 24. Футбол
 25. Фехтування
 26. Шахи
 27. Черлідинг
 28. Естетична гімнастика
 29. Йога
На базі університету працює дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з водного поло в якій займаються близько 200 чоловік.

В університеті працює оздоровчий центр, в якому займаються близько 2 тисяч студентів, співробітників, членів їх сімей та мешканців міста. Організовані і працюють групи з навчання плаванню, в яких щорічно набувають навичок плавання близько 100 чоловік. У басейні університету організовані і працюють дитячі групи початкової підготовки з воднолижного спорту.

 

Спортивні змагання

Нормативи оцінювання фізичної підготовленості


 

До 95-річчя

Дніпропетровського

національного університету

імені Олеся Гончара (1918-2013)

"До 95-річчя Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара (1918-2013)"

Дорогі друзі!


Напередодні святкування 95-річчя Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара з ініціативи кафедри фізичного виховання та спорту виходить друком бібліографічний довідник про студентів, викладачів, співробітників університету – майстрів спорту, які є часткою історії нашої alma mater. Перегортаючи сторінки спортивної історії ДНУ, ми з вдячністю пригадуємо талановитих чемпіонів, рекордсменів, переможців республіканських і міжнародних змагань. Їхні прізвища й досягнення читач зу-стріне на сторінках цього видання. Це завдяки їм і зараз кипить і вирує студентське спортивне життя.


З повагою

ректор Дніпропетровського національного
університету ім. Олеся Гончара
М.В. Поляков


"До 95-річчя Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара (1918-2013)"