Версія для друку

Кафедра двигунобудуванняТелефон: + 38 (056) 731-95-63

Завідувач кафедри – Мітіков Юрій Олексійович, доктор технічних наук, доцент, заслужений винахідник ДП «КБ «Південне», член Національної спілки журналістів України.

Професорсько-викладацький склад кафедри: д.т.н. М.О. Катренко, к.т.н. доценти А.В. Трофименко, викладач О.М. Пономарьов, С.О. Білогуров, С.Г. Бондаренко, В.Л. Бучарський, О.Є. Золотько, С.А. Шевченко, старший викладач О.Л. Марченко. Усі викладачі пройшли відмінну школу роботи в авіаційно-ракетних конструкторських бюро і заводах чи в науково-дослідних лабораторіях.


Кафедра двигунобудування здійснює підготовку за двома спеціальностями,
в бакалавраті:

134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка (освітня програма «Ракетні двигуни»);
141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка;

В магістратурі:

134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка (освітня програма «Ракетні двигуни та енергетичні установки»);
141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка (освітня програма «Нетрадиційні та відновлювані джерела енергії»)

За спеціальністю 134 «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» кафедра має бакалаврат (55 ліцензованих місць), магістратуру (25 місць), аспірантуру (10 місць). Планована кількість бюджетних місць – 20. За спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» кафедра має бакалаврат (25 місць) та магістратуру (15 місць). Планована кількість бюджетних місць – 15.

Дізнайся про кафедру із перших вуст!

Завідувач кафедри двигунобудування Юрій Мітіков у студії телеканалу "Відкритий": про розвиток ракетно-космічної галузі України та підготовку нових кадрів

Завідувач кафедри двигунобудування Юрій Мітіков у програмі 11 телеканалу "Чи є життя зранку?", рубрика "Ким стати": Ракетобудівник

Кафедра двигунобудування – найстаріша на фізтесі. Вона заснована в 1952 році. Зусиллями двох академіків, одного член-кореспондента, 11 професорів, 56 доцентів та викладачів за більш ніж 60-річну історію була створена прекрасна методична та лабораторна база підготовки студентів. 

Зроблений у Дніпрі посадочно-злітний двигун на Місяць

Зроблений у Дніпрі посадочно-злітний двигун на Місяць

Сьогодні кафедра має п'ять оснащених на сучасному рівні лабораторій конструкцій, де представлені майже всі відомі вітчизняні ракетні двигуни, включаючи посадочно-злітний двигун на Місяць пілотованої програми. 

Посадочно-злітний блок на Місяць (блок Є), вироблений у Дніпрі

Посадочно-злітний блок на Місяць (блок Є), вироблений у Дніпрі

Крім того, на кафедрі двигунобудування є сучасні лекційний і комп’ютерний класи, три мультимедійні системи та велика бібліотека спеціальної літератури. 

Лекційна аудиторія кафедри

Лекційна аудиторія кафедри


Лабораторія електроракетних двигунів
Лабораторія електроракетних двигунів

Також кафедра двигунобудування ДНУ має філію на базовому підприємстві ДП КБ «Південне», де студенти старших курсів навчаються і проходять всі види практик.  
Технологічна практика – вагома складова навчального процесу

Технологічна практика – вагома складова навчального процесу

Базові курси, які вивчають студенти: програмування, системи автоматичного проектування, термодинаміка і теплопередача, газова динаміка, лопаткові машини, теоретична механіка, механіка твердого тіла, інформатика, теорія автоматичного регулювання, теорія горіння і вибуху, ракетні палива, конструкції рідинних, твердопаливних, детонаційних ракетних двигунів, ЕРД, поршневі двигуни, фізика низькотемпературної плазми.

Наше базове підприємство з найсучаснішим в Європі обладнанням – ТОВ «Солар Парк Підгороднє»

Наше базове підприємство з найсучаснішим в Європі обладнанням – ТОВ «Солар Парк Підгороднє»

За фахом «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», крім загально технічних наук, студенти вивчають устрій і роботу сучасних ліній електромереж, силових підстанцій, вентиляцію та опалення, проектують фотоперетворювачі, вітроустановки, геліоколектори, теплові насоси, установки отримання біогазу, різноманітні теплогенератори.

Наше базове підприємство з найсучаснішим в Європі обладнанням – ТОВ «Солар Парк Підгороднє»

За час навчання студенти виконують курсові з проектування камери згоряння, сумішоутворення (розрахунок відцентрових, осьових і двокомпонентних форсунок), охолодження камери згоряння, проектування відцентрових насосів і турбін, запуску ЖРД та інші.

Щороку студенти захищають дипломи англійською мовою (з врученням документу державного зразка).

Протягом останніх десяти років студенти кафедри є переможцями всеукраїнських олімпіад з ракетно-космічних наук та наукових конкурсів студентських робіт. Вони є володарями різноманітних грантів від Президентського фонду «Україна», «Завтра UA» тощо. Магістри нашої кафедри виступають на міжнародних конференціях, мають власні наукові статті у фахових виданнях та міжнародні патенти. На Всеукраїнському конкурсі «Авіатор» із 100 переможців, які полетіли до Парижу на найбільший в світі авіасалон в Ле Бурже в 2017 році, було двоє студентів із кафедри двигунобудування.
 52-й Міжнародний авіасалон Ле Бурже (Париж, Франція)

У 2018 році в конкурсі «Авіатор» фонду Б.Колесникова брали участь більш ніж 8200 студентів із України. Серед 100 переможців, які полетіли в Лондон на авіасалон Farnborough, знову були двоє студентів кафедри двигунобудування ДНУ – О. Мироненко і М. Васін. Вони привезли масу вражень.У 2017 році із семи стипендіатів фонду Президента України Л.Д.Кучми четверо - майбутні двигунобудівники ракет-носіїв. 

У 2018 році наших стипендіатів фонду «Україна» троє - Олена Мироненко, Іван Дубровський і Герман Угланов.


Студенти спільно зі співробітниками кафедри проектують та виготовляють різноманітні сучасні електричні парогенератори.

Парогенератор

Також на кафедрі відбуваються спільні змагання студентів та співробітників кафедри – клуби «КВК», «Що? Де? Коли?», спортивні змагання.

Спортивні заходи Спортивні заходи

Багато уваги на кафедрі приділяється й патріотичному вихованню студентів.

Зустріч студентів із випускником – орденоносцем Андрієм Шульгою,
який повернувся із зони АТО

Зустріч студентів із випускником – орденоносцем Андрієм Шульгою, який повернувся із зони АТО

Загалом, наші студенти мають всі можливості для розвитку своєї особистості. Так, студентська рада кафедри постійно влаштовує різноманітні цікаві конкурси («День першокурсника», конкурси краси і талантів «Містер ФТФ» та «Міс ФТФ»), святкування Масляної, пікніки та екскурсійні поїздки до цікавих міст України тощо.


Навчаються на нашій кафедрі й іноземні студенти – з Німеччини, Бразилії, Індії, Казахстану, країн Північної та Центральної Африки. Спільно з Євразійським національним університетом ім. Л. Гумільова була також створена кафедра космічних технологій. Наші викладачі працюють там вахтовим методом.

Загалом, за роки роботи кафедри її викладачами та аспірантами було захищено більш, ніж 80 кандидатських та 25 докторських дисертацій. У 2020 році заплановано захист кандидатської дисертації та доктора філософії.

Усього за час існування кафедри двигунобудування її випускниками стали понад 4,5 тисячі осіб. Вісьмом випускникам було присвоєно звання Героя України та Героя Соціалістичної праці, 35 удостоєно найвищих державних премій. Серед них – Президент України (1994-2005 рр.) Л.Д. Кучма, Генеральний директор Національної космічної агенції України Ю.С. Алексєєв, академіки НАН України В.В. Пилипенко і В.Ф. Прісняков, заступник генерального конструктора ДП КБ «Південне» В.М. Шнякін, провідний конструктор ракетного комплексу «Воєвода» («Сатана») С.І. Ус, провідний конструктор ракетно-космічного комплексу «Зеніт» В.Г. Команов, перший заступник Голови Ради Міністрів СРСР В.Х. Догужієв, Генеральний конструктор НВО «Енергія» академік Ю.П. Семенов, Генеральний конструктор ДП КБ «Салют» А.К. Недайвода та багато інших.

Л.Д. Кучма и Ю.С. Алексєєв не забувають рідний фізтех

Л.Д. Кучма и Ю.С. Алексєєв не забувають рідний фізтех

Випускники кафедри двигунобудування ДНУ – це класичні інженери-механіки та інженери-електромеханіки з посиленою теплотехнічною й термодинамічною підготовкою. Попит на таких фахівців у всьому світі лише зростає. Особливістю підготовки двигунобудівників є те, що вони вивчають процеси, які протікають в найскладніших теплонапружених агрегатах, їх математичний опис і методи вирішення за допомогою сучасних комп'ютерних програм. Організована таким чином підготовка фахівців дозволяє нашим випускникам успішно адаптуватися й в інших галузях техніки, пов'язаних з енергозбереженням, нетрадиційної енергетикою, вентиляцією і кондиціонуванням, теплоізоляцією, холодильним обладнанням.

Сьогодні випускники спеціальності «Ракетні двигуни та енергетичні установки літальних апаратів» складають основний кістяк двигунобудівних всесвітньо відомого КБ «Південне». Зокрема, підрозділи з двигунобудування КБ «Південне» на 75% укомплектовані інженерами й наукові співробітниками – випускниками нашої кафедри. Останніми роками роботодавці з ДП КБ «Південне» із задоволенням приймають на роботу дівчат-випускниць, які давно зарекомендували себе як працьовиті, відповідальні і дисципліновані співробітники. Кожен наш співробітник там має комфортні умови праці з використанням сучасної техніки, повний соціальний пакет, оплачувану відпустку, премії та надбавки.

Проте наші випускники трудяться не тільки на підприємствах космічної галузі України. Вони також успішно працюють на інженерних посадах у різних країнах світу – від Китаю до Америки.

Українські двигуни на міжнародному салоні в Ля Бурже (Франція)

Українські двигуни на міжнародному салоні в Ле Бурже (Франція)

Українські двигунобудівники нині виграють більшість міжнародних тендерів.

Сінгапурський супутник дистанційного зондування землі TeLEOS 1

Сінгапурський супутник дистанційного зондування землі TeLEOS 1

Так, у грудні 2015 року за допомогою індійської РН PSLV-С29 був запущений сінгапурський супутник дистанційного зондування землі з електрореактивним двигуном (ЕРД), в розробці якого провідну участь брали співробітники кафедри двигунобудування ДНУ. Супутник TeLEOS 1 працює на сонячно-синхронній орбіті висотою близько 550 км, а наш двигун підтримує орбіту. Вперше ЕРД з України працює в космосі.

А одне з найостанніших гучних виграних нами замовлень – ракетний двигун IV ступеня європейської ракети-носія легкого класу Vega. За його розробку чотири випускника кафедри двигунобудування ДНУ в 2012 році отримали Державну премію України.

Дніпропетровський двигун IV ступеня італійської РН Vega

Дніпровський двигун IV ступеня італійської РН Vega

Ракетне двигунобудування сьогодні одна з небагатьох галузей в Україні, де наша країна посідає 1-3 місця у світі. Тож щиро запрошуємо вас на навчання на кафедрі двигунобудування Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара. Ми чекаємо на вас!