Версія для друку

XXVII Міжнародна молодіжна науково-практична конференція «Людина і Космос»: внесок молоді у розвиток науково-практичних напрямків за аерокосмічною тематикою

Весна 2025 року ознаменована традиційною яскравою подією за аерокосмічною тематикою: на базі Національного центру аерокосмічної освіти молоді імені О.М. Макарова проводилася ХХVІІ Міжнародна молодіжна науково-практична конференція «Людина і Космос». Цей захід завжди відбувається за активною участю Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, який входить до складу установ-організаторів конференції. У 2025 році конференція проходила під актуальним і символічним девізом: «Університетська наука для ракетно-космічної галузі».

Наукова програма конференції цього року складалася зі 150 доповідей за 19 науковими напрямками: «Міцність ракетних конструкцій, вібрації, акустичні хвилі та шумові ефекти», «Гідроаеродинаміка і тепломасоперенесення в системах літальних апаратів», «Гравітація і фундаментальна фізика», «Двигуни та енергетичні установки», «Енергозабезпечення космічних апаратів», «Динаміка, балістика та керування рухом літальних апаратів», «Освоєння Місяця та планет», «Інформаційні технології. Системи телекомунікацій. Радіоелектронна апаратура ракетно-космічних систем», «Методи неруйнівного контролю у виробництві літальних апаратів», «Космічні апарати: розробка та експлуатація», «Екологія Космосу», «Математичні моделі та чисельні експерименти», «Нетрадиційні ідеї та проекти», «Проєктування, виробництво та випробування літальних апаратів», «Безпілотні системи і комплекси», «Конструкційні та функціональні матеріали», «Хімічні технології в ракетній техніці», «Дистанційний моніторинг Землі», «Економіка та комерціалізація космічної діяльності», «Нанотехнології та наноматеріали в РКТ».

Наукові дослідження, представлені на Міжнародній молодіжній науково-практичній конференції «Людина і Космос» завжди відповідають актуальним викликам сьогодення і завжди спрямовані у майбутнє. Успішно продовжили свій розвиток введені минулого року нові наукові напрямки «Безпілотні системи і комплекси» й «Освоєння Місяця та планет». Варто відзначити, що більшість досліджень, представлених за різними тематичними напрямками конференції, спираються на великі можливості інформаційних технологій, розвивають різні напрямки створення й використання авіаційної і ракетно-космічної техніки із застосуванням інформаційних технологій або забезпечують потужні перспективи застосування інформаційних технологій у космосі. І ще є важлива риса, яка стає все більш притаманною сучасним науково-технічним розробкам у різних сферах діяльності людства та відображена у результатах науково-дослідної діяльності молоді: за різними науковими напрямками конференції представлені новітні розробки, які впроваджують застосування методів і алгоритмів штучного інтелекту.

Урочисте засідання на початку конференції відкрив короткий змістовний фільм, що представляв ЗВО нашої країни, які готують фахівців аерокосмічної галузі й загальні дослідження університетської науки України за цією тематикою. Потім до учасників конференції звернулися з вітальними словами О.В. Кулик – генеральний директор НЦАОМ імені О.М. Макарова, кандидат технічних наук, А.Ф. Санін – голова організаційного комітету, декан фізико-технічного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, доктор технічних наук, професор, М.О. Дегтярьов – Генеральний конструктор – перший заступник Генерального директора Державне підприємство «Конструкторське бюро "Південне" імені М.К. Янгеля», кандидат технічних наук, академік МАА, В.П. Пошивалов – директор Інституту технічної механіки НАНУ і ДКАУ, член-кореспондент НАНУ, доктор технічних наук, професор, Я.С. Яцків – директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України, член Президії НАН України, академік НАН України, академік МАА, доктор фізико-математичних наук, А.Л. Демура – заступник директора департаменту освіти і науки у Дніпропетровській обласній державній адміністрації, С.В. Губін – декан факультету ракетно-космічної техніки Національного аерокосмічного університету «Харківський авіаційний інститут», кандидат технічних наук, професор, О.М. Маренков – проректор з наукової роботи Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, кандидат біологічних наук, доцент; М.І. Василенко – начальник відділу ДП ВО «Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова». До привітання учасникам конференції доєднався Кузнєцов Едуард Іванович – голова громадської ради при Державному космічному агентстві України, перший віцепрезидент Аерокосмічного товариства України. В урочистому відкритті конференції взяв участь Щеголь Віктор Андрійович – Герой України, академік Міжнародної інженерної академії, заслужений працівник промисловості України, кандидат технічних наук.

Вітаючи учасників конференції, Анатолій Федорович Санін звернув увагу, що потужною складовою рушійної сили наукового розвитку є прагнення молодих науковців дивитися у майбутнє, братися за складні, на перший погляд невирішальні задачі і з успіхом їх вирішувати. Він відзначив, що Міжнародна молодіжна науково-практична конференція «Людина і Космос» яскраво демонструє досягнення молоді. У своєму виступі Олег Миколайович Маренков відзначив досягнення науково-дослідної та інноваційної діяльності вищих начальних закладів, прикладом якої є ДНУ, ефективну взаємодію університетської науки з практичної діяльністю підприємств, а також успішний розвиток багатого потенціалу міжвузівської співпраці. Протягом двох днів проводилася активна секційна робота. А завершилася конференція традиційним проведенням круглого столу, який у цьому році присвячувався ювілейній даті в авіаційній та ракетно-космічній галузі – «95 – Харківському авіаційному». Під час круглого столу панувала дивовижна атмосфера – урочиста і водночас неймовірно тепла, дружня. Були спогади, згадувалась історія, говорили про тісну багаторічну співпрацю, висловлювалася гордість за сучасну успішну діяльність і набуті досягнення, велася розмова про подальший розвиток.

Міжнародна молодіжна науково-практична конференція «Людина і Космос» потужна, змістовно насичена, завжди пронизана генерованими молоддю проривними ідеями, нестандартними підходами до наукових і технічних рішень та завжди відрізняється високою якістю обґрунтування представлених результатів, розробкою підходів і рекомендацій щодо їх застосування. Багато робіт конференції представлені молодими вченими – працівниками науково-дослідних установ, проєктних і виробничих підприємств, молодими науково-педагогічними працівниками ЗВО, аспірантами. Це молодь, яка у багатьох випадках вже має науково-практичні результати досліджень, представлені на світовому рівні. А поряд із молодими вченими, переймаючи їх досвід, демонструють свої оригінальні, цікаві ідеї та розробки студенти. І роблять вони це на досить високому рівні, привертаючи увагу змістом своїх наукових робіт. Конференція зібрала учасників із різних міст України. Організаційним комітетом було відзначена активна участь у конференції представників Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, ДП «КБ "Південне" імені М.К. Янгеля», Національного аерокосмічного університету «ХАІ». На конференції заслухано 137 доповідей. Дипломами конференції відзначено 56 доповідей, 37 кращих доповідей рекомендовані до публікації у науковому журналі «Вісник ДНУ. Серія ракетно-космічна техніка». Координаторами секцій за науковими напрямками конференції є фахівці ЗВО України, провідних підприємств і науково-дослідних установ. Від ДНУ роботу наукових напрямків конференції очолили: декан фізико-технічного факультету проф А.Ф. Санін, завідувачі кафедр ДНУ – проф. О.Г. Байбуз і доц. С.В. Клименко, професори ДНУ – проф. Г.І. Сокол, проф. О.Й. Соколовський, проф. В.О. Габринець, проф. М.О. Дронь, проф. Л.І. Книш, проф. Т.І. Манько, проф. Н.Є. Калініна, доценти ДНУ – доц. В.Б. Мазуренко, доц. В.А. Горбань, доц. О.В. Левицька, доц. В.Ю. Шевцов, доц. О.В. Бондаренко, доц. О.Є. Джур, доц. О.В. Карпович, доц. Т.В. Носова.

ХХVІІ Міжнародна молодіжна науково-практична конференція «Людина і Космос», яку можна розглядати як один із символів вагомого внеску молоді у діяльність України в аерокосмічній сфері, була, як завжди, корисною і плідною, а ще – надала велике натхнення для подальшої науково-практичної діяльності.

Доцентка кафедри кібербезпеки та
комп’ютерно-інтегрованих технологій
Тетяна Лабуткіна