Версія для друку

Візит делегації Посольства Чехії: потужна підтримка українсько-чеських ініціатив

6 березня Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара відвідала поважна делегація Посольства Чеської Республіки в Україні.

Із робочим візитом під час перебування у Дніпрі до нашого університету завітали Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Радек Пех; перші секретарі Посольства Ладіслав Горак і Павел Каменік; проєктна менеджерка Наталія Андрєєва та перекладачка Вікторія Лисак. Дистанційно з Праги до ділової зустрічі щодо розширення співпраці України та Чехії долучилася ректорка Карлового університету Мілена Кралічкова.

Шановних чеських партнерів у стінах Alma mater зустрічали ректор Сергій Оковитий, начальниця відділу науки, в.о. першого проректора Валентина Сіліч-Балгабаєва, в.о. проректора з науково-педагогічної роботи у сфері міжнародного співробітництва Віктор Гассо, проректор з наукової роботи Олег Маренков, в.о. проректора з науково-педагогічної роботи Наталія Гук, а також декани факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства Ірина Попова та факультету суспільних наук і міжнародних відносин Віталій Кривошеїн.

Знайомлячи гостей з історією плідного українсько-чеського співробітництва, ректор Сергій Оковитий висловив вдячність усьому чеському народу за безпрецедентну підтримку українців у воєнні часи:

– Із перших днів повномасштабної агресії ми відчуваємо підтримку народу та Уряду Чехії. Це були гранти від МЗС Чеської республіки та Карлового університету на стажування для викладачів, спільні наукові дослідження, постачання нового обладнання, академічна мобільність для студентів і навіть марафон на символічну відстань від Києва до Праги.

Особливо хотів би підкреслити важливість науково-академічної взаємодії, що з 2022 року успішно розвивається за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та активного сприяння Карлового університету.

Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Радек Пех відзначив:

– Співпраця Чеської Республіки з українською стороною, в тому числі й Дніпровським національним університетом, для нас є дуже цінною. Так, завдяки активній діяльності в Україні Чеської агенції розвитку, підпорядкованої Міністерству закордонних справ, ми сьогодні можемо продовжувати нашу співпрацю та ефективно розвивати ті спільні проєкти, які вже існують між нашими країнами. Зараз у Києві, наприклад, офіційно функціонує наш державний орган – культурно-освітній Чеський центр, що представляє національну культуру в Україні. П’ятеро із шести його співробітників – українці. Тому, будь ласка, комунікуйте, доєднуйтеся до наших проєктів, зокрема, із академічного вивчення чеської мови. Ми в Празі маємо певну «чутливість» до різних іноземних мов та добре розуміємо, наскільки важливо підтримувати атмосферу розвитку мов і в Україні. Особисто я радію, що тепер у нашому центрі для українців існує чудова нагода вивчати ще одну слов’янську мову, яка, можливо, менш поширена за інші. Ми це дуже цінуємо, – наголосив на початку зустрічі пан Посол.

Варто сказати, що відкриття мовного чеського центру невдовзі планується і на факультеті української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ.

– Ми вже маємо двох викладачів чеської мови. І сподіваємося, що з методичною підтримкою фахівців із вашої рідної мови, ми надамо дніпровцям можливість вивчати чеську мову, широко знайомитися з чеською культурою та багатьма іншими речами, які об’єднують наші країни. Це дуже актуально в ці важкі для України часи. Тому я щиро дякую чехам за усіляку підтримку, – звернувся до гостей ректор Сергій Оковитий.

Одним із форматів реальної допомоги чеських друзів України стало фінансування створення в ДНУ сучасної конференційної зали, в офіційній церемонії відкриття якої взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол пан Радек Пех. Кошти для технічного оснащення нової комунікаційної локації у ДНУ надавалися у рамках чеського урядового гранту «Посилення потенціалу державних університетів в Україні та Молдові». А саме: за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки був втілений проєкт №23-PKVV-UM-4 «Підтримка підвищення якості викладання, наукових досліджень та міжнародної діяльності в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара (ДНУ)». За яким одна із університетських аудиторій перетворилася на модерну залу для проведення заходів будь-якого формату: офлайнові робочі зустрічі, онлайн-консультації і мітапи із закордонними партнерами, трансляції та онлайн-воркшопи, міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, захисти дисертаційних робіт тощо. Для цього в кімнаті встановлене все необхідне мультимедійне обладнання. На знак подяки чеським грантодавцям нова конференц-зала у ДНУ була забрендована логотипами партнерів. Активно функціонувати ця локація почала торік – із початку нового академічного року.

– Мені дуже приємно бути сьогодні тут. Я особисто і все Посольство Чехії в Україні радіє налагодженій співпраці і нашій можливості підтримати цей проєкт. Я впевнений, що українські колеги зуміють використати чеську підтримку якнайкраще. Зараз я задоволений, що ви вже можете користуватися цією аудиторією. Тому що, насправді, речі мають слугувати тоді, коли вони найбільше потрібні. І це лише маленька частина нашого внеску у такі важкі часи війни проти агресії російської федерації. Тож я щиро дякую і бажаю успіху всім українцям. Захоплююся вашими зусиллями для досягнення справедливого та тривалого миру, – підкреслив на урочистому відкритті конференц-зали Надзвичайний і Повноважний Посол Чехії.

Пан Радек Пех також із гордістю сказав, що віднині може вважати себе частиною співпраці між Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара та його Alma mater – Карловим університетом у Празі. Адже наші добрі друзі – колеги з Карлового університету під загальним керівництвом ректорки Мілени Кралічкової якраз і забезпечували весь організаційний супровід створення нової конференційної зали.

Представляючи учасникам зустрічі свою колегу пані Кралічкову, ректор Сергій Оковитий сердечно подякував їй за потужну і водночас неформальну, душевну підтримку України та ДНУ.

– Ми дуже раді вітати вас, пані Мілено, саме тут – у так званій «чеській кімнаті», обладнаній завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та Вашому особистому сприянню. Ми знаємо, як багато Ви робите для нашої країни і нашого університету, і ця допомога йде від щирого серця. Саме з Вашої ініціативи кілька років тому, від самого початку повномасштабного вторгнення, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара став співзасновником унікального кластеру університетів Східного партнерства (The Eastern Partnership University Cluster, EULER) – консорціуму 12 університетів з ЄС та асоційованих країн Східного партнерства. Тож тепер, від 2022 року, в цьому проєкті надійними університетами-партнерами ДНУ, окрім трьох українських, також є відомі університети Чехії, Німеччини, Угорщини, Польщі, Італії, Молдови та Грузії, – нагадав Сергій Оковитий.

– Мені навзаєм завжди приємно вітати наших українських колег у Карловому університеті. Упевнена, що одного дня так само зможу відвідати ваш університет. Бо щиро вірю у нашу перспективну співпрацю і надалі, – подякувала за теплі слова пані Мілена. Ректорка празького університету розповіла, що сподівається на розвиток активної співпраці між Дніпровським і Карловим університетами за багатьма напрямами. Найперше, у лінгвістичній сфері, адже наразі факультет мистецтв Карлового університету фокусує особливу увагу на розвитку українознавства та викладання української мови.

А ще тісні зв’язки наших двох університетів ректорка Мілена Кралічкова вбачає у розробці співробітництва з Європейськими університетськими об’єднаннями.

– На початку квітня 2025 року у Варшаві відбудеться з’їзд Європейського університетського альянсу 4U+. І співпраця з вашим Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара буде однією із тем, яку я планую підняти під час своєї зустрічі з ректорами 8 університетів 4U+, – запевнила українських колег пані Мілена.

Насправді, у партнерстві з Карловим університетом ДНУ вже досить результативно взаємодіє у сфері вдосконалення освітньої діяльності та розширює науково-технічне співробітництво. До прикладу, у серпні 2023 року для зміцнення дослідницької діяльності фахівців ДНУ було виділено 10 чеських міні-грантів.

У 2024 році за підтримки празького університету ДНУ здобув новий грант від Міністерства закордонних справ Чехії. Урядове фінансування, зокрема, отримав проєкт «Зміцнення стандартів викладання, досліджень та міжнародного співробітництва в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара», спрямований на підвищення якості освітнього процесу, посилення наукової діяльності та цифровізації ДНУ. Так, протягом року викладачі ДНУ проходили професійне онлайн-стажування – низку вебінарів із чеськими колегами щодо опанування новітніх технологій дистанційного викладання, просування відкритої науки (Open Science) та відкритих наукових даних (Open Data). Додатково за минулий рік чеською стороною були профінансовані 12 дослідницьких проєктів науковців ДНУ, а також фінансово підтримані 14 викладачів, які опанували цифрове середовище Moodle та виступають у якості факультетських консультантів. Крім того, спільний проєкт дозволив покрити витрати на проведення міжнародної наукової конференції «Перспективи гідроекологічних досліджень у контексті локальних і глобальних наслідків воєнних дій», що проходила на базі ДНУ у вересні 2024 року.

Наприкінці 2024 року представники ДНУ також неодноразово особисто відвідували дружній Карлів університет. Для розробки нових спільних проєктів празький університет відвідав в.о. проректора з науково-педагогічної роботи у сфері міжнародного співробітництва Віктор Гассо. Також під час проходження наукового стажування під керівництвом чеських колег у ньому побували 8 науково-педагогічних працівників ДНУ. Це стажування охоплювало різні тематики: технології реабілітації (ФМТДР) та біоіндикації (НДЛ гідробіології, іхтіології та радіобіології); еволюційні механізми адаптації рослин до змін умов навколишнього середовища (БЕФ, НДІ біології); фізичні властивості функціональниих матеріалів на основі складних оксидів (НДІ енергоефективних технологій і матеріалознавства); синтез нанорозмірних та керамічних структур (ФФЕКС); методологія синтезу нових металоорганічних сполук, квантове моделювання та вимірювання спектрів ядерного магнітного резонансу високої якості (НДІ хімії та геології).

Додамо, що завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки із січня 2024 року і до нині триває довгострокове наукове дослідження директора НДІ енергоефективних технологій і матеріалознавства за тематикою ЕПР оптичних матеріалів в Інституті фізики Чеської академії наук.

– Ефективна підтримка чеських спеціалістів у багатьох галузях для нас особливо важлива. Як мені нещодавно повідомила чеська сторона, цього року нас чекає фінансова підтримка за третім міжнародним грантом від Міністерства закордонних справ Чехії. Загалом, постійно просуваючи вперед нашу співпрацю в науково-технічних галузях із Карловим університетом, ми цілком можемо ширити цей успішний досвід серед інших українських університетів, – закцентував увагу присутніх в.о. проректора з науково-педагогічної роботи у сфері міжнародного співробітництва Віктор Гассо. За його повідомленням, у 2025 році перед ДНУ відкриваються ще більше можливостей для подання спільних проєктних пропозицій до європейських фондів.

– Із Карловим університетом ми вже надали на розгляд для фінансування з грантів Європейського Союзу наш спільний українсько-чеський проєкт за програмою Erasmus+ Capacity Building in Higher Education Projects. Сподіваємося, що в середині липня матимемо позитивний відгук від Єврокомісії.

Так само протягом 2025 року у нас з’являються певні умови для розроблення співробітництва у галузі дипломатичної освіти.

– Це також цікаво для Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, оскільки ми маємо добрі стосунки з дипломатичними установами всередині України. Проте для своїх студентів університет прагне розширювати можливості практичного навчання в іноземних установах.

Додатково у планах – конкретна реалізація двосторонньої угоди про партнерство ДНУ з наступним чеським закладом вищої освіти – Університетом Томаша Баті у м. Зліна.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету