Версія для друку

«Мирний космос» наш!

У шістдесяту річницю запуску першого українського (дніпровського) супутника ДС-2 з 14 по 18 листопада 2022 року у м. Чернівці пройшов фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжної творчості «Мирний космос». Перше місце у секції «Ракетно-космічна техніка» виборов студент фізико-технічного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Макар Дробишев.

Захід організовувався Українським молодіжним аерокосмічним об‘єднанням «Сузір‘я» спільно з Національним центром аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова за сприяння Міністерства молоді та спорту України й Міністерства освіти і науки України. Конкурс присвячувався 25-й річниці польоту в космос першого льотчика-космонавта незалежної України Леоніда Каденюка.

Упродовж п’яти днів 132 учасники з різних областей України виборювали призові місця в 11 тематичних секціях аерокосмічного спрямування. В індивідуальних змаганнях брали участь: учні загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, професійно-технічних училищ, коледжів, вихованці позашкільних освітніх закладів, члени творчих молодіжних об‘єднань та студенти вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації. Як відзначили організатори – цьогоріч зареєстрована рекордна кількість учасників і поданих наукових робіт.

За рішенням журі першокурсник фізико-технічного факультету ДНУ, староста групи ТД-22-1, Макар Дробишев виявився кращим у категорії «Ракетно-космічна техніка». Майбутній будівник ракетних двигунів представив на конкурс наукову роботу «Механічний пристрій для обов'язкового розділення елементів конструкції у ракето-космічній техніці “S.P.L.I.T. v2.0”». Це оригінальна розділювальна система, яка не використовує вибухові речовини. В основі нового пристрою – принцип роботи найпростішого замку. Саме він дозволяє реалізувати концепт багаторазового використання перших ступенів ракет-носіїв, при якому мінімізується час між двома використаннями, підвищується частота пусків, а також непіротехнічне та безпечне відокремлення корисного вантажа від останньої ступені ракети-носія, що суттєво зменшує засмічення навколоземного космічного простору.

Робота конкурсу проходила в складних, екстремальних умовах: перебої електропостачання, відсутність інтернету, повітряні тривоги. Тому журі конкурсу доводилося заслуховувати доповіді конкурсантів і зранку, і пізно ввечері.

Фізтех Дніпровського національного університету, як і раніше, готує спеціалістів для космічної галузі України. Космічна галузь – це інвестиції у майбутнє. Світ змінюється, змінюються технології, а з ними змінюються можливості нашої країни. Космічна галузь – це не тільки спостерігання за зірками та планетами, це оборона країни, розвиток фундаментальної науки та технологій, біологічні дослідження та підтримка економіки держави.

Куратор групи ТД-22-1
Сергій Бондаренко