Версія для друку

Юридична клініка ДНУ: допомога внутрішньо переміщеним особам

Внутрішньо переміщена особа (ВПО) – це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії, та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. №204.

Допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

• для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень;

• для інших осіб – 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. За загальним правилом, виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО) здійснюватиметься до кінця воєнного стану.

Однак із травня 2022 р. не всі внутрішньо переміщені особи зможуть отримуватимути таку допомогу. Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 р. №332.

Відповідно до зазначених змін із травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Таким чином, особам, які повертаються до свого основного місця проживання, чи навіть тим, які залишаються в місцях вимушеного переселення, але їхнє майно за основним місцем проживання не пошкоджено, і населений пункт розташований не в зоні бойових дій, виплати для ВПО теж не перераховуватимуться.

З повагою

Директорка юридичної клініки
Олена Забродіна