Версія для друку

Шкідливі звички заважають жити

Так вважають організатори психологічного тренінгу до Всесвітнього дня без тютюну, який відбувся 31 травня в науковій бібліотеці Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, – Психологічна служба спільно з Центром гуманітарних проблем освіти та виховання молоді. І з цим важко не погодитися! Адже університетські психологи настільки аргументовано і переконливо розповіли про значну шкоду тютюнопаління для здоров’я людини і життя суспільства, що викликали жвавий відгук у запрошених студентів і бажання активно долучитися до обговорення і вирішення цієї нагальної проблеми.


Вела захід керівниця Психологічної служби доцентка Вікторія Лазаренко. Допомагали їй психологині Наталія Потапова і Олена Демура та студенти-волонтери Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ. Учасниками тренінгу стали працівники наукової бібліотеки і Центру гуманітарних проблем освіти та виховання молоді і студенти з п’яти факультетів.

Психологи представили актуальну візуалізовану інформацію з проблем тютюнопаління, розробили цікаві запитання та креативні тренінги, організували дискусію. Передусім у вправі «Вислови думку. Моє ставлення до тютюнопаління» студенти аргументовано відповіли, чому переважно негативно ставляться до тютюну.


Далі прозвучало інформаційне повідомлення «Вплив тютюнопаління на здоров’я людини», підкріплене слайдами, такими як «Що є у сигареті?» та «Пасивне куріння». Студенти дізналися, що понад півмільйона жителів України щорічно успішно кидають курити, а близько 40 відсотків курців намагаються позбутися цієї шкідливої звички. Молодь вразили дані про кількість смертей від тютюнопаління в Україні і світі: вісім мільйонів жителів планети, зокрема, 85 тисяч українців щороку втрачають життя через хронічне отруєння сполуками тютюнового диму, серед яких 250 є токсичними і 69 – канцерогенними. Психологи також розвіяли міф про безпечність «легких» сигарет: «Усі види сигарет шкідливі однаково. Під час куріння так званих “легких” та ароматизованих сигарет курці, як правило, затягуються глибше. Відповідно, кількість шкідливих речовин та канцерогенів, які потрапляють до легень, є ще більшою. Крім того, в більшості “легких” видів сигарет високий вміст смоли».


Шокуючим був і перелік хвороб із розділу «Як куріння впливає на організм?»: майже усі різновиди раку, захворювання дихальних шляхів та серцево-судинної системи, остеопороз, катаракта, пародонтоз, безпліддя. Не кажучи вже про негативні зміни у зовнішності, такі як нездоровий колір обличчя, зморшки та жовті зуби.

Подискутувавши про причини тютюнопаління (а серед них є як психологічні, так і соціальні проблеми), на завершення заходу учасники розділилися на групи, щоб підготувати спільні відповіді на запитання: «Що можна обрати замість тютюнопаління?» та «Як діє реклама, маніпулюючи свідомістю курців?» Альтернативою курінню молодь вважає активний спосіб життя, волонтерство, книги, мистецтво, подорожі та спорт. Студенти повністю погодилися з тим, що оманлива картинка, яку пропонують виробники сигарет у рекламі, повністю протирічить реальності, де курці стикаються з хворобами і шкодять оточуючим, роблячи їх жертвами пасивного куріння.


Тренінг «Шкідливі звички заважають жити» став справжнім зібранням однодумців, які ще більше впевнилися у перевагах здорового життя без тютюну. Цьому сприяли майстерність психологів і бажання самих студентів бути обізнаними про шкоду куріння.

Сергій Ляпін,
старший лаборант Центру гуманітарних
проблем освіти та виховання молоді