Версія для друку

Українська складова програми імені Лейна Кіркланда

Представники економічного факультету Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара взяли участь у V Конференції випускників програми імені Лейна Кіркланда, яка відбулася у м. Варшава (Польща).

Стипендіальна програма імені Лейна Кіркланда була створена у рамках Фундації «Освіта для демократії» (www.edudemo.org.pl) і Польсько-Американської Фундації Свободи (www.pafw.org.pl) і спрямована на молодих учених та лідерів (у тому числі з України), які зацікавлені у розвитку демократії, економіки і громадянського суспільства.

Цього року на V Конференцію випускників програми ім. Л. Кіркланда до Варшави з’їхалися понад 300 осіб з України, Білорусі, Грузії, Молдови, Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Киргизії і Росії. Усі вони представляли різні випуски програми. Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара на форумі представляв заступник декана з навчальної роботи та міжнародного співробітництва економічного факультету ДНУ, кандидат економічних наук, доцент Сергій Якович Касян. У теплій і дружній атмосфері колишні випускники з приємністю згадували своє навчання у ВНЗ різних міст Польщі (Варшави, Кракова, Вроцлава, Познані, Любліні, Катовіце, Гданьську). Вони підкреслили велику цінність тих знань, навичок і досвіду, які були отримані під час стажування в державних і приватних організаціях Польщі. Ці знання учасники програми зараз успішно застосовують у своїх країнах, у тих закладах, де вони працюють. Багато з них, наприклад, досягли успіху в науковій, адміністративній чи діловій кар’єрах. Зокрема, в ході конференції було встановлено, що 51% випускників програми підтримують професійні відносини один з одним, а 64% розвивають подібні відносини з поляками.

П’ята ювілейна конференція розпочалася з урочистей – святкування 15-річчя діяльності Польсько-Американської Фундації Свободи, де зі своїми доповідями виступили відомі діячі у сфері освіти, політики, економіки такі, як: президент Польсько-Американської Фундації Свободи, Єжи Козміньскі, голова ради директорів Польсько-Американської Фундації Свободи Ендрю Нагорскі, шеф канцелярії Президента Польщі Броніслава Коморовскі Яцек Міхаловскі, керівник стипендіальної програми імені Лейна Кіркланда Уршула Собієцка, координатор постстипендіальних проектів Йоанна Станіславска, програмний директор Польсько-Американської Фундації Свободи Рената Козліцка-Гліньска та інші.

Власне під час конференції була проведена відкрита лекція відомого економіста, професора Dr. habil. Лешека Балцеровіча на тему: «Перспективи i проблеми зростання економічних змін в країнах Центральної і Східної Європи».

Крім виступу знаного фахівця, присутні також із цікавістю заслухали доповіді Міністра з європейських справ Польщі, генерального директора Ради ЄС Ярослава Пієтраса («Європейський Союз у часи змін») і письменника та публіциста, Віце-президента The East West Institute, голови ради директорів Польсько-Американської Фундації Свободи Ендрю Нагорскі («США у світі протягом 2000-2015 років»). Далі проходили різноманітні тематичні обговорення. А саме: президент підприємства досліджень і суспільних інновацій «Сточня» Якуб Вигнаньскі провів дискусію на тему: «Інновація і суспільна участь», спеціалісти Інституту Суспільної політики Варшавського університету розмірковували над питаннями суспільно-економічних наслідків міграції, доцент Катаржина Батко-Толуч (Ватхдог, Польща) проаналізувала механізми та інструменти громадського контролю, а польська журналістка і спеціаліст зі східної тематики Марія Пшеломієц провела науково-методичне обговорення за темою: «Кіркландисти для реформ: від дебатів до конкретних справ», у якому взяли активну участь усі випускники програми.

Зокрема, за участю українців відбулися такі значущі модерації, як: тематична зустріч «Вирішальна роль джерел інформації для політичної ситуації на прикладі України» (випускник програми ім. Л.Кіркланда 2012-2013 н.р. Олександр Піддубний), панельне обговорення «Наукове і професійне стажування у Польщі: досвід i перспективи» (випускник програми ім. Л.Кіркланда 2009-2010 н.р., доцент Олег Левченко). Окремо варто відзначити круглий стіл на тему: «Перспективи створення міжнародної наукової мережі випускників програми Кіркланда», проведений д.е.н., професором Харківського національного економічного університету імені Саймона Кузнєца Сергієм Василиком. Під час цього обговорення учасники надали цікаві й ґрунтовні пропозиції щодо впровадження міжнародних наукових програм у країнах Східної Європи.

Крім того, учасники конференції разом з відомим спеціалістом у сфері адміністративної економіки Павелом Прокопем (Фундація управлінських ініціатив) обговорили питання децентралізації, а за модерації Рафала Серафіна з Фундації «Партнерство для середовища» була розглянута роль екологічних рухів у побудові громадянського суспільства.

Також на цьому науковому заході обговорювалися перспективи участі у спільних з польськими науковцями проектах, спрямованими на розробку та подальшу імплементацію механізмів і процедур щодо забезпечення асоціативної і партнерської участі економічних агентів України у єдиному господарсько-фінансовому просторі Європейського Союзу.

Наприкінці зустрічі було проаналізовано інформацію щодо польських освітніх програм, успішно реалізованих Польсько-Американською Фундацією Свободи, таких, як: «Польський навчальний портал INTERKL@SA», «Комп’ютер для вчителя», «Дистанційне комп’ютерне навчання», «Підприємливість у школі та ВНЗ». Крім того, вартими уваги були й розглянуті програми, що стосуються поведінки громадянина в демократичній правовій державі, а саме: «Громадянин і право», «Прозора Польща», «Підтримка юридичних і економічних реформ: комп’ютерні навчання».

Як бачимо, в сучасних умовах інформаційного обміну та євроінтеграційних процесів в Україні особливого значення набувають узагальнення, систематизація і впровадження сучасних науково обґрунтованих розробок провідних економічних шкіл Польщі за багатьма науковими напрямками (як от: удосконалення методик інфраструктурного та логістичного забезпечення функціонування фінансових і товарних ринків України). А відтак, участь українських спеціалістів у даній конференції дає змогу розширити знання і досвід, а також поглибити наукові, культурні й освітні контакти з представниками країн ЄС, що сприятиме посиленню європейського вектору розвитку нашої країни.

Заступник декана економічного факультету
ДНУ ім.О.Гончара,
к.е.н. Сергій Касян